SandBox Nedir?

Sandbox google tarafından çıkartılmış, sıralamada ve site indexlemesinde etkili oldugu söylenen bir fitredir.

Neden sandbox çıktı?
Amaç yeni açılan spam, fake amaçlı sitelerin arama sonuçlarında kirlilik yaratmasının önüne geçmek yani üst sıralarda yer almasını önlemek ve arama sonuçlarında kaliteyi korumak.

Yeni açılan siteler nasıl etkilenir?

Sitenize ait anahtar kelimelerde arama sonuçlarında sitenizi çıkartmaması yada çok çok alt sayfa ve sıralarda çıkartması, sitenizi çok geç indexlemesi gibi sonuçları vardır.

Sandbox bu kadar gereklimiydi? kurunun yanında yaşta yanmaz mı?

Her gün onbinlerce yeni web sitesi açılmakta hepside google amcayı 4 gözle beklemekte ama Google bunların hangi birini indexlesin ki? Google amcada sonuçta bir makina ve her makinanın belli bir kapasitesi vardır.
Google sistem kaynaklarını önemsiz olma ihtimali olan yeni siteler için harcamak istemiyor.
Hangi birinin önemli olup olmadıgını anlayacak kadarda yapay zekası olmadıgından, elindeki önem kriterleri şunlar;

1- Sitenin istikrarlı şekilde büyümesi,sayfa sayısının artması ve içeriginin zenginleşmesi.
2- Orjinal içerikli olması çıkışı hızlandırır.( daha önce indexlenmiş bir siteyi çalıp degiştirerek web sitesi açarsanız sandboxtan çıkmak çok uzun zaman alır.belkide hiç çıkartmaz).Başkasından çaldıgınız içerik nasıl olsa veritabanında var google amcanın.Sizin sitenizin içeriğini niye tekrar saklasınki veritabanında.Google sistem kaynaklarını niye tekrar tekrar boşa harcasın ki.

3- Aynı içerikli site(ler)den link alması . Spor siteniz varsa spor sitelerinden link almanız gerek.Spor siteniz için gidip, winamp.com dan yada php.net ten link almanız, hiç birşey ifade etmiyor google için.Ama link alırkende dikkatli olunması gerek.çünkü yeni açılmış dandik bir site olma ihtimali olan bir siteye niye pr7 pr6 sitelerin link vermesine şüphe ile bakıyor google ve bunu para ile link satın alınarak pagerank dengesini bozmaya teşebbüs olarak gördüğünden sandboxtan çıkma süresini uzattıkça uzatıyor.Yeni açılan bir sitenin kademeli şekilde link alması gerekmekte.Hemen pagerank kazanayım diye onlarca siteden link alırsanız “GoogleBomb” tabir edilen bir başka filtreye maruz kalırsınız.pr5 olmayı beklerken pr2 bile olamayabilirsiniz.

4- Adsense için site açmayın, ziyaretçiler için kaliteli siteler açmalısınız der google amca.yada en azından sandboxtan çıkana kadar adsense siteye koymayın.Çünkü son zamanlarda mantar gibi yeni siteler türemekte sırf adsense için açıldığının google farkında.Bu da interneti çöplüğe dönüştürmekte. 3-4 sayfalalık siteler sırf adsense için açılmakta.Pahalı kelimeler için açılan bu siteler bir kaç ay sonra kapanmakta.Sitenizin böyle bir site olmadıgını google amcaya gösterebilmek için sitenize adsense koymayın, sandboxdan çıkana kadar.

Sandbox aslında iyi düşünülmüş bir google filtresidir.Böylece fake, dandik sitelerin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması zorlaşmakta.Olaya ziyaretçi gözü ile bakarsanız iyi bir olaydır.Google 3-4 sayfalık fake siteleri indexlemek için harcayacağı zamanı, daha önemli siteler için harcamaktadır.
webmasterlarında kaliteli birşeyler ortaya çıkartması için teşvik etmekte.

Sitenize güveniyorsanız yapmanız gereken tek şey beklemek.6-9 ay sürmekte normal şartlarda yeni açılan bir sitenin sanbox filtresinden çıkması.2004 mart ayından sonra açılan tüm siteler bu süreçten geçti ve geçmek zorunda.
Sabır şart arkadaşlar.

Yeni bir domain alır almaz hiç yapacak bişey bulamıyorsanız bile bir an önce tek sayfa dahi olsa açın ki, siteniz eskimeye başlasın google amcanın gözünde.

Ayrıca Başka Bir Arkadaşımızın Yabancı Bir siteden Çevirerek Türkçeleştirdiği Bilgileride Aşağıda paylaşıyorum ;

Websitem sandbox filtresine takıldımı?

Ne zamanki webmasterlar sandbox filtresi hakkında birşeyler öğrendi, Her zaman için ilk sordukları soru websitem sadboxa takıldımı.

Sandbox filtresinin ve googledan banlanma kavramları kesinlikle farklı şeylerdir. Yani sandbox a girdiginizde google dan banlanmış olmassınız. Eger alan adınızı google aratıp 0 sonuç alırsanız (google da daha önce listelenmiş olmanız gerekir) büyük ihtimalle google dan banlanmışsınız. Bunu anlamanın bir diğer yoluda web sitenizin log dosyalarına göz atmak, google bot un ugrayıp ugramadıgını görebilirsiniz eğer banned bir siteye sahipseniz büyük ihtimal google bot ugramayacaktır.

Banlanmadınız ama google aramalarında üst sıralarda çıkamıyorsunuz, bu noktada bakmanız gereken websitenizin içerigi ve inbound linklerinizin (alt sayfalarınızın) kalitesi. Yapabileceginiz ise rekabetin daha az oldugu anahtar kelimeler (keywords) üzerine yogunlaşmak olabilir. Diğer arama motorlarından yüksek ziyaretci alıyorken googledan çok daha az yada hiç ziyaretci alamıyorsanız büyük bir olasılıkla sandboxtasınız.

Sandbox tan çıkmanın bir yolu varmı?

Hızlı bir cevap vermek gerekirse, EVET, ama bu cevabı pek sevmeyeceksiniz. Ayrıca cevap çok basit. Bu filtre sürekliligi olan bir filtre değildir, uygulanmasının nedeni ise arama motorlarına yapılan spam ları mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Sonuç olarak, eğer websitenizi geliştirmeye devam ederseniz sandbox tan çıkarsınız.

Eger websiteniz sandbox a takıldıysa, bu süreyi iyi degerlendirmeye bakın. Arama motorları dışından gelen ziyaretci kaynaklarının geliştirilmesi için çok iyi bir fırsat oldugunu unutmayın. Ne zamanki arama motorları dışında ziyaretcileriniz oluşmaya başlayacak işte o zaman sandbox tan çıkacak ve ziyaretci sayınızın arttıgını göreceksiniz.

Kaynak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: