Mevlana’nın Soyu

mevlananın soyuHz. Mevlana’nın Soyu: Mevlânâ , dünya ve âhiret sultanlarının neslinden süzülerek gelen; hem anne, hem de baba tarafından ilim ve irfanla yücelmiş asil bir aileye mensuptur. Annesi Belh Emiri Rükneddîn`in kızı Mümine Hatun`dur. Anne tarafından soyunun Hz.Ali (R.A) `ye ulaştığı söylenilir. Babaannesi Horasan Sultanı Calâleddin Harzemşah`ın kızı Melike-i Cihan Emetullah Sultan; büyük 

babası ise soyu Hz. Ebû Bekir (R.A)` e ulaşan bilgin Ahmet Hatibîoğlu Celâleddin Hüseyin Hatibî, Babası da Muhammed Bahâeddin Veled`dir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hayrullah celebi
Hayrullah celebi
21 Aralık 2020 22:20

Kısaca Mevlana’nın yedinci göbekten torunu afyonkarahisar Mevlevi türbesinde bulunan Mehmet semai torunlarindan yirmiucuncu göbek torunları bulunmaktadir.seyhlik kaldırıldı.neyin kavgasını ediyorsunuz.herkes adem,havanın soyu,mevlanami büyük,peygamberlerimi büyük.sems ile Mevlana’nın konuşmasını okumadınız galiba.ben gibi Mevlana’nın torunları Afyonkarahisar’da çok.dedelerimizin çoğu şeyhlikde yapmıştır.cok yerdede Mevlevi hane acmistir.karinca misalidir.insan yolunda olmeyince ne olursan ol.

%d blogcu bunu beğendi: