Dilekçe Nasıl Yazılır-Hazırlanır (Örnek Dilekçe)

Dilekçe Nasıl Yazılır-Hazırlanır (Örnek Dilekçe, Dilekçe Örnekleri) Dilekçe yazmak hayatımızın bazı bölümlerinde karşılaşılan ve gerektiğinde yazmamızı gerektiren mühim bir ayrıntıdır. Her insan dilekçe yazmanın ayrıntılarını bilmekle mükelleftir. Aşağıda dilekçe yazımıyla ilgili birtakım kurallara ve konunun hemen akabinde dilekçe örneklerine erişebileceksiniz.

dilekçe örneği, Dilekçe Nasıl Yazılır-Hazırlanır (Örnek Dilekçe), Dilekçe Yazmanın Kuralları, Dilekçedeki Öğelerin Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?, Dilekçe Örnekleri, dilekçe, dilekçe nasıl, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe nasıl yapılır, örnek dilekçe, dilekçe örnekleri, dilekçe yazma, dilekçe, dilekçe nasıl, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe nasıl yapılır, örnek dilekçe, dilekçe örnekleri, dilekçe yazma, dilekçe örnekleri

Dilekçe Yazmanın Kuralları

 • Sorun hangi kurumu ilgilendiriyorsa dilekçeye ona hitap edilerek başlanmalıdır.
 • Nesnel olunmalıdır.
 • Hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir.
 • Yer ve tarih belirtilmelidir.
 • Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalıdır. Kâğıdın arka yüzüne geçilmemeli, çok gerekliyse ikinci kâğıt kullanılmalıdır.
 • Bilgisayarla ya da daktiloyla yazılmalı; el yazısı kullanılması halinde yazının kitap harfleriyle açık ve okunaklı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Ciddi, resmi, saygılı bir dil ve üslup kullanılmalıdır.
 • İstenen şey yasalara uygun olmalı; yasal çerçeve kesinlikle aşılmamalıdır. Bir şikâyet söz konusuysa sorun mutlaka belgelere ve tanıklara dayandırılarak açıklanmalıdır.
 • Sorun/durum ya da dilek kısa ve açık olarak ifade edilmelidir. Gereksiz ayrıntılara ve kişiselliğe yer verilmemelidir.
 • Dalkavukluğa ve yalvarmacılığa asla yer verilmemelidir.
 • Doğru, düzgün, özenli ve temiz bir Türkçeyle yazılmalıdır.
 • Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Dilekçe mutlaka imzalanmalıdır.
 • Dilekçe sahibi, adını ve açık adresini belirtmelidir.
 • Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “ekler” başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır.
 • Bir konuda üst makamın bilgilendirilmesi amaçlanmışsa “….durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim“; üst makamın bir sorunu çözmesi ya da bir işlemi başlatması isteniyorsa “gereğini saygılarımla arz ederim“, yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa “izninizi saygılarımla arz ederim” gibi saygı ifadeleriyle son bulmalıdır.
 • Genel kısaltmalar dışında kısaltma kullanılmaz.
 • Dilekçe yalnızca makamlara hitaben yazılır; kişilere hitaben dilekçe yazılmaz.
 • Üst makam alt makamdan isterken rica eder, alt makam ise üst makamdan isterken arz eder. Vatandaşlar yalnızca arz eder.

Dilekçedeki Öğelerin Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Genel bir dilekçede 6 temel öğe vardır:

 1. Tarih
 2. Makam adı (ve gerekirse ili veya açık adresi.)
 3. Konu metni
 4. İmza
 5. Dilekçeyi yazan kişinin adı
 6. Dilekçeyi yazan kişinin adresi

Dilekçe Örnekleri

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

ÇEVRE İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA,

Ümraniye ilçesi Dereköy Mahallesinde yapılan kazılar sonucu çevre kirliliği oluşmuştur. Yaklaşık bir aydır, açılan çukurlar kapatılmadığı için yollarda çamur birikintileri oluşmuştur ve çukurlar cadde trafiğini olumsuz etkilemekte, çevre ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bu çukurların en kısa sürede kapatılması gereğini bilgilerinize arz ederim.

(İMZA BURADA)

Adı SOYADI

dilekçe örneği, Dilekçe Nasıl Yazılır-Hazırlanır (Örnek Dilekçe), Dilekçe Yazmanın Kuralları, Dilekçedeki Öğelerin Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?, Dilekçe Örnekleri, dilekçe, dilekçe nasıl, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe nasıl yapılır, örnek dilekçe, dilekçe örnekleri, dilekçe yazma,dilekçe, dilekçe nasıl, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe nasıl yapılır, örnek dilekçe, dilekçe örnekleri, dilekçe yazma, dilekçe örnekleri

Yazdığımız dilekçenin vereceğimiz yerde daha çabuk işlem görmesini istiyorsak, mutlaka konu kısmını eklemeliyiz ki, verdiğimiz makam kime, hangi bölüme göndereceğini dilekçenin tamamını okumadan anlayabilsin. Bu işlerin çabuk yürümesi açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca hazırladığımız dilekçe, herhangi bir bildirime cevaben veya ilişkin ise, aşağıdaki örnekte “KONU” yazan yerin altına mutlaka “İLGİ” kısmını da eklemeliyiz.

Örnek;
İLGİ: 05.3.2008 tarih ve 1234 sayılı yazınız.

dilekçe örneği, Dilekçe Nasıl Yazılır-Hazırlanır (Örnek Dilekçe), Dilekçe Yazmanın Kuralları, Dilekçedeki Öğelerin Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?, Dilekçe Örnekleri, dilekçe, dilekçe nasıl, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe nasıl yapılır, örnek dilekçe, dilekçe örnekleri, dilekçe yazma,dilekçe, dilekçe nasıl, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe nasıl yapılır, örnek dilekçe, dilekçe örnekleri, dilekçe yazma, dilekçe örnekleri
kaynak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
124 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Değerli
Murat Değerli
28 Kasım 2020 08:46

Merhabalar ;
Sürmekte olan ve babama açtığım mirasın hükmen reddine davasında hakim bir önceki duruşmada bilir kişi raporu istedi ve bu raporun sonucunda davayı açmama gerek gördüğüm kurum dışında bir kuruma daha borcu olduğu gözüküyor bu sebeple hakim davaya bu kurumu da dilekçe yazarak davaya dahil etmem gerektiğini söyleyerek duruşmayı 4 ay sonraya erteledi şimdi benim sorum bu dilekçeyi nasıl yazmam gerekiyor ve mümkünse dilekçe örneği verme şansınız varmı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

haydar cetinkaya
haydar cetinkaya
27 Temmuz 2018 02:51

ben kanada vancouver konsoloslugundan turkiyede emekli olabilmek icin hizmet belgesi alacagim ama benden dilekce istediler.bana ornek gonderirmisiniz.tesekkurler.

FERHAT DOST
FERHAT DOST
12 Ekim 2017 11:22

KARA KUVVETLERİ MERKEZ KOMUTANLIGI
SOZLEŞMELİ ER OLARAK SINAVI GECTİM NE YAZIKKİ ELENDİM TEKRAR BİTİMİ OLMADAN KATILMAK İSTİYORUM EBN ASKER OLMAK VE VATANIMA HİZMET ETMEK İSTİYORUM
ENBUYUK HAYALİM BU ADIM FERHAT BENİ UNUTMA

emirhan
emirhan
16 Mart 2018 19:52
Reply to  FERHAT DOST

ben 3 tane kısa dilekçe örneği istiyorum

Eren Reis
Eren Reis
10 Ekim 2017 15:29

Güzel OLmus

Batuş
Batuş
27 Mart 2017 18:12

10 numara bayıldım eşsiz bir bilgi ödevde lazım olur çok iyi olağanüstü vaaaav şahane elinize sağlık mükemmel olmuş
Yazan Batuş Pro

Gamze
Gamze
25 Ekim 2016 18:22

Yazanın ellerine sağlık çok teşekkür ediyorum

elftici
elftici
4 Ekim 2016 15:32

ben anlamadım 2 dilekçe örnek verseydiniz

Acill
Acill
22 Temmuz 2016 11:37

Osym ye itiraz dilekçesi yazacağım lütfen yardım eder misiniz doldurulmuş bir örneğini gönderecek olan var mı??

soner
soner
17 Haziran 2016 00:53

Ben yardim almak istiyorum 3 cocugum la ortada kaldim ev sahibim evden atti ama turk vatandasi olarak kimse el uzatmiyor biz turkiye cumhuriyetin vatandasiyiz yardim etmeleri lazim ama kimse yardim ellerini uzatmiyor

selen alim
selen alim
9 Mayıs 2016 16:34

çok amam çok teşekkürler.saoğlun

%d blogcu bunu beğendi: