Placebo Etkisi Nedir?

placebo etkisi nedir, placebo, placebo etkisi, plasebo, plasebo etkisiPlacebo Etkisi Nedir?: Plasebo etkisi, hastaların ortada gerçek bir tedavi olmaksızın, ilaç sandıkları, hiçbir etkinliği olmayan şekerli hapları içerek tedavi gördükleri inancıyla iyileşme göstermelerini anlatan bir kavramdır.

Tıp bilimi yeni bir ilacı veya tedavi yöntemini insanlar üzerinde denerken, denekler genellikle iki gruba ayrılır. Bunlardan birisi insanlar üzerindeki etkisi araştırılan ilaç grubu; diğeri ise vücutta herhangi bir etki göstermeyen şeker veya benzeri maddelerin (diğer ilaca benzer görünüm ve miktarda) verildiği plasebo (kontrol) grubu…

Sözgelimi, baş ağrısı için geliştirilmiş yeni bir ilacın etkisi insanlar üzerinde denenirken aynı sorunlardan şikayetçi hastaların yarısına bu ilaç, yarısına ise plasebo (şeker ilaçlar) verilir.

Deneye katılan kişiler ise içtikleri ilacın aslında "etkisiz şeker ilaçları" olduğunu bilmezler.

Denenen bu yeni ilacın baş ağrısını azaltıcı etkisi olduğunu söyleyebilmek için, bu ilaçları içen kişilerin, plasebo alan kişilerden çok daha fazla oranda fayda görmeleri gereklidir. Plasebo kontrolü olmadan,herhangi bir ilaç veya tedavi yönteminin etkinliğinin araştırılması ise tıp biliminde artık itibar görmemektedir.

İşte bu tür plasebo kontrollü çalışmaların yaygınlaşması sonucunda Tıp bilimi yeni bir gerçekle karşı karşıya kalmıştır: Plasebo’nun iyileştirici etkisi!

Profesör Dr Khan ve arkadaşlarının 2000 yılında yayınladıkları çalışmada 1979 ile 1996 yılları arasında yapılan 96 klinik deneyde depresyon ilaçlarının insanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmalarda depresyon hastalarının bir kısmına anti-depresan ilaçlar , bir kısmına ise vücutta herhangi bir etkisi bulunmayan plasebo ilaçları verilmiş.
Yapılan inceleme sonucunda plasebo ilaçlarını alan kişilerin yüzde 75’inin bu "şeker ilaçları" ndan fayda görerek iyileşme belirtileri gösterdikleri bildirilmiş.

Bu örneklerin daha pek çoğunu saymak mümkündür. Üzerine gıda boyası sürülerek iyileştirilen siğiller, tuzlu su içirilerek iyileştirilen kronik ağrılar ya da yalancı akupunktur iğneleri ile düzelen romatizmal hastalıklar…

Bedenlerinin kendi kendini iyileştireceğine inanmayan pek çok kişi, etkili olduklarını sanarak aldıkları "şekerden ilaçlar" ile iyileşiyorlar. Plasebo, insanın "kendi kendini iyileştirebilme" gücünü ortaya çıkarıyor aslında…

Medyaya yansıyan pek çok mucizevi ilacın ve alternatif tedavi yönteminin esas etkisi de plasebodan farklı değil. Kanser dahil pek çok hastalığın ilaç verilmeksizin hatta plasebo ilaçlar ile değişen derecelerde iyileşebileceği bildirilmektedir. Plasebolar , kişinin kendine ve bedenine duyduğu özgüveni artırmaktadır. Hastalık ile savaşabilmek için kişiyi motive etmektedirler.

Yapılan araştırmalarda plasebo tedavisi gören ve de iyileşme gösteren kişilerde beynin "Prefrontal Korteks" bölgesinin normal kişilere oranla daha fazla çalışmaya başladığı öğrenilmiştir. Beynin alın arkasında kalan bu bölgesi, duygu durumumuzu (ağrı, acı, sinirlilik, problem çözme yetisi) ve kişiliğimizi şekillendirmektedir.
kaynak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ozzie
ozzie
23 Kasım 2015 19:24

Merhaba plasebo etkisini birebir yasamis biriyim.Uzun yillar once kardesim bayilma nobetleri geciriyordu.Bir gun yine bayilma ilebutun vucudu epilepsi hastalari gibi kasilmaya basladi.Acil servise goturdum.Nobetci Dr, arkadasimdi ona gizlice furumuanlattim.Aslinda hasta olmadigini fakat bilmedigimiz sekilde bayilma refleksini gelistirdihini soyledim.Kardesim artik inandirici olmadigini anlamaya basladi.Bayilma ile kasilma nobetleri de yapmaya basladi.Dr. dediki *simdiona normal serum enjekte edecegim.Hastalik hastasiysa eger 3,5 dk icinde hemen kendini guclu iyi hissttigini soyleyrcektir*Harfi harfine oyle oldu.Devaminda seker icerikli haplar kullandi iki ay sonra tamamen iyilestigini soyledi.Butun aile tabii basta kardesim olmak uzere rahat nefes aldik.Saygilar

inan
inan
7 Nisan 2013 23:24

bu linkleri ve burdaki yazıyı oku. http://www.ustunongel.com/index.php?ll=detay&src=71 http://www.bianet.org/biamag/saglik/120630-psikiyatra-gidip-ilac-alan-bu-kitabi-okusun http://ekonomi.milliyet.com.tr/psikiyatrinin-uydurma-hastaliklari/ekonomi/ekonomiyazardetay/14.09.2011/1438254/default.htm http://www.itusozluk.com/goster.php/psikiyatri 6. ve 7. entrylere bakın.başka antipsikiyatrist entryleri inceleyip öğrenmeniz kapitalist psikiyatrinin gerçeklerini öğrenmeniz bakımından iyi olacaktır. 4-psikiyatrik ilaçlar, alışkanlık yapan ve tabiilütfen yayınlayın zararlı psikiyatrik ilaç alanları zararlı psikiyatrik ilaçlardan kurtarmak sizin elinizde 😀

inan
inan
7 Nisan 2013 23:24

psikiyatrik ilacın yararı yoktur zararı çoktur.delileri azarlayan amerika ve israil tarafından delilere zarar vermek için yapılmıştır.işte bu israil ve amerika öyle bir salak ki zararlı olduğu için azarladıkları delilerin hastalığını daha kötü yapacak ilaçları verip daha çok zararlı olmalarını sağlıyorlar.psikiyatrik ilaç içmeyin içtirtmeyin.

aresa
aresa
28 Aralık 2011 12:42

deniz arkadaşım bilerek bilinçli placebo
nun bir faydası olduğunu nasıl düşünürsün bilmeden ilaç sanarak içersen psikolojik olarak fayda sağladığına inandırısın kendini: )

deniz yılmaz
deniz yılmaz
12 Nisan 2011 09:38

peki nerden alabiliriz bu placebo laçları nereya başvurabilirz.devamlı ilaç içmekten daha iyidir bence,ben inanıyorum.

%d blogcu bunu beğendi: