Çilek ve Çileğin Faydaları

çileğin faydaları, çilek faydaları, çilek yararları, çileğin yararları, çilekÇileğin faydaları: Bu yazıda, çileğin faydaları, çilek faydaları, çilek yararları, çileğin yararları gibi konulara değinilmiştir. Yaz aylarının vazgeçilmezi ve kokusu, rengi ve tadı ile en sevilen meyvelerden biri olan çileğin faydaları da epeyce fazladır. Çilekte bol miktarda fosfor ve demir bulunur. Bunun yanı sıra çilek, B, C ve K vitamini açısından da bir hayli zengin bir meyvedir.

Çileğin faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür.
  • Çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kansere karşı koruyucu özelliği vardır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Bağırsak kurtlarının dökülmesini yardımcı olur, kanız temizler, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır.

  • Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir.
  • Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi azaltır, tansiyonu düşürür, ateşi düşürür.

  • Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırır; yani cilde güzellik katar.

  • Cinsel isteği artırır.

  • Vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atar, damar sertliği ve böbrekteki kum taş gibi rahatsızlıkları önler ve zamanla bunların geçmesini sağlar.

çileğin faydaları, çilek faydaları, çilek yararları, çileğin yararları, çilek

Çileğin 100 gramında 59 mg. C vitamini, 1 mg. Sodyum, 174 mg. Potasyum, 21 mg. Kalsiyum vardır. Çileğin içindeki C vitamini oranı da limondakinden daha yüksektir. Fakat çileğin hazmedilmesinin biraz zor olduğundan, midesi hasta ve tembel olan kişiler çilek suyunu tercih etmelidirler. kaynak

Aşağıdaki kısım, bugün Hürriyet gazetesinde yayınlanmıştır. Çileğin mideye olan faydalarını içermektedir:

Araştırmacılar alkolün mideye olan kötü yan etkilerinin çilekle yok edilebileceğini keşfetti. Henüz kesin olarak kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmasa da çilek mide ülseri tedavisinde yardımcı.

Bilim adamları 10 gün boyunca çilek yedirdikleri deney farelerine ethanol verdikleri zaman midelerinin bundan etkilenmediğini keşfetti.

Barselona Üniversitesi’nden Sara Tulipani çileğin sadece iyi bir antioksidan olmadığını aynı zamanda vücudun antioksidan üretmesini sağlayan enzimleri harekete geçirdiğini belirtti.

Bilim adamları çileği çok tüketen insanların gastrik rahatsızlıkları önlediğini ve ülseri yavaşlattığını açıkladı. Uzmanlar ülser tedavisinden neden antioksidan içeren ilaçlara ihtiyaç duyulduğunun çileğin faydasının kanıtlanmasıyla açıklığa kavuştuğunu söylüyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: