Biberiye Yağı ve Biberiye Yağının Faydaları

biberiye yağı, biberiye yağının faydaları, biberiye yağının kullanımı, biberiye yağının faydası, biberiye bitkisiBiberiye Yağı ve Biberiye Yağının Faydaları, Biberiye Yağının Kullanımı, Biberiye Yağının Faydası, Biberiye Bitkisi: Biberiye yağı, bilhassa yataktan güçlükle kalkanlar ve düşük tansiyonu olanlar için en kuvvetli uyarıcı aroma yağlarındandır. Özellikle spordan sonra yorgunluk giderme masajı olarak uygulama, kas ağrıları ya da yorgun bir işgününden sonra oldukça uygundur.

Biberiye; sadakat, arkadaşlık ve sadık düşüncelerin bir sembolü olmuştur. Krallara layık, ateşli aromatik ve baharlı kokusunun hoş bir karakteri vardır. Sensitiviteyi stimule eder, kalbi uyandırır, vital vücudu kuvvetlendirir ve sinir sisteminin yoğun ruhsal çalışmasından sonra rejenerasyonu sağlar. Etki alanları; yorulma, hafıza zayıflığı, düşkünlük, nervöz dengesizlik, güdüsüzlük ve üzgünlük halleridir.

Biberiye, Akdeniz bölgesinin bir ürünüdür. Uyarıcı etkisiyle birlikte tedavi bitkileri içinde oldukça nadir yer alıp düşük tansiyon tedavisinde önemli bir rolü vardır. Sabahları eterik biberiye yağı içeren bir suyla kolları yıkamak, çok iyi gelebilir.

Biberiye yağı; antiseptik, kramp çözücü, safrayı artırıcı, kan basıncını yükseltici, kan şekerini düşürücü, antikarsinojen, antiromatik, hafıza ve sinirleri güçlendirici etkilere sahiptir.

Biberiye yağı, dıştan kullanımda astımda da etkilidir. Banyoda kullanılması, kalp ve dolaşım bozukluklarında iyileştirici sonuçlar vermektedir. Masaj yağı olarak da kullanılır. Aromaterapide özellikle solar-plexus-chakras alt fonksiyonunda çok uygundur. Canlandırıcı ve uyarıcı etkisiyle tedavi hazırlığının yükseltildiği düşkünlüğün aşılmasında yararlıdır.

Tedavi edici etkisi Kramp çözücü, uyarıcı, gazlanma, düşük kan basıncı, nervöz kalp ve dolaşım şikayetleri, romatik ve nöraljik şikayetler, zayıf menstruasyon, zayıflık ve yorgunluk durumları, sindirim bozuklukları, inatçı cilt döküntüleri.

Gül ve biberiye ile serinleme Bir bez, gül suyu ve 3 damla biberiye yağı ile nemlendirilerek kokusu birkaç dakika içe çekilir. Başta sanki kan yokmuş gibi bir his varsa (başın içi boşmuş gibi hissediliyorsa), 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 damla eterik biberiye yağı karıştırılıp şakaklara sürülür. Gül ve biberiyenin içerdiği maddeler, uyarıcı ve gerilim giderici etki gösterecektir.

Anosmi, koku alma hissinin kaybıdır. Aromaterapide buna karşı öncelikle papatya yağı ve biberiye yağı kullanılır. Bunun için 1-2 damla papatya yağı ya da biberiye yağı damlatılmış sıcak suda eritilmiş deniz tuzu, haftada iki kez inhale edilir.

Kekik yağı ve biberiye yağı gibi bazı eterik yağlar, yangı önleyici etki gösterip ağrıyan eklem ve kemiklerde sakinleştirici etki yaratır. Dolayısıyla bunlar, daha çok romatizma ve artritiste kullanılır.

Biberiyenin etki alanı şunlardır:

Mide-barsak kanalı bezlerini daha fazla çalışma için uyararak bu bölgede oluşan krampları çözer. Dolayısıyla sindirim bozukluğu, gazlanma ve mide-barsak katarhında tavsiye edilir. Kan dolaşımını uyararak kalbi güçlendirir. İdrar atımı ve terlemeyi teşvik eder. Menstruasyon esnasında kan değerlerini yükseltir. Biberiye, saç suyu olarak saç dökülmesine karşı da kullanılır.

Düşük kan basıncında 15 damla biberiye yağı, 10 damla lemon otu, 10 damla greyfrut karıştırılır. Bu karışımın 2-3 damlası, soğuk banyo suyuna ya da duş jeline katılır.

Yorgunluk ve ağrıyan ayaklarda 15 damla biberiye yağı, 5 damla angelika ve 5 damla ardıç yağı, 50 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili yerlere sürülür.

Kas tutukluğunda 5 damla biberiye yağı, 10 damla ardıç yağı, 10 damla lavanta yağı ve 5 damla limon yağı, 100 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili yerlere masaj yapılır.

Romatizma, artritis ve gut için 10 damla biberiye yağı, 3 damla oregano, 5 damla ardıç yağı, 5 damla majoran, 10 damla papatya yağı ve 2 damla karanfil yağı, 100 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili bölgelere masaj uygulanır.

Balgamın fazla olması halinde 3 damla biberiye yağı ve 3 damla manuka, günde 3 kez inhale edilir. Vücut savunmasını güçlendirmek için günde 2 kez 1 damla TEEBAUM ve 1 yemek kaşığı propolis alınır. Hafıza ve hatırlamanın güçlendirilmesi için ve ayrıca koku, görme ve konuşma zayıflıklarında 3-4 damla biberiye yağı, 200 ml su içeren koku lambasına damlatılır.

Tuzlu serinleme banyosu 3 yemek kaşığı deniz tuzu, 5 damla limon yağı ve 3 damla biberiye yağı.

Yağlı saçlar için sert yağ giderme kürleri ve kuvvetli alkol içerikli saç suları ya da anti-yağ şampuanlarıyla tam karşıtı elde edilir : Kötü muamele edilen baş derisi, talk üretimi için devamlı uyarılarak daha da yağlanır. Buna karşı yumuşak şampuanlar kullanılmalıdır. Ayrıca yağlı et, baharatlı kızartmalar, dumanlanmış balık ve tatlı yenmemelidir. Saçlar, gerektiği kadar yumuşak bir şampuanla yıkanmalıdır. Her yıkamadan sonra şu bitkisel karışımlı suyla saç masajı yapılması tavsiye edilir : Birer çay kaşığı kekik yağı ve biberiye yağı, yarım litre suyla karıştırılıp 10 dakika dinlendirildikten sonra ılık olarak saçlar durulanır. Koyu renkli saçlılar, saçlarını bu işlemden sonra bir daha yıkamaz. Saçı açık renk olanlar ise, 1 litre suya yarım çay bardağı sirke katarak saçlarını yıkamalıdır.

Kısaca Biberiye Yağının Faydalarını Aşağıdaki Gibi Özetleyebiliriz:

  • Migren baş ağrısı sorunlarını gidermek için,Günde 5-6 fincan biberiye çayı20-25 gün içilmelidir
  • Biberiye çayı dolaşim bozukluğunu düzenli içildiği taktirde ortadan kaldırıyor.
  • Biberiye çayı uykusuzluğa birebir etkili oluyor
  • Biberiye çayı düzenli içildiği zaman karın yağlarını eritiyor
  • Biberiye çayı Gut hastalığınada çok iyi geliyor .
  • Boyun kireçlenmesine . Biberiye yağı ile yapılan masajlar çok etkili olur.
  • Çarpmalar,düşmeler sonucu oluşan morluklara Biberiye yağını sürün,2 saat sonra morluk geçmeye başlar
  • Biberiye yağını kesilen yada yara olan bölgeye Sürüldüğü zaman yağ deriyi 3-4 gün sonra canladırmaya başlari
  • Biberiye yağı kesiklere,ağrılara,morluklara çok iyi gelir. kaynak1kaynak2
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: