Televizyon Beyine Zarar Veriyor

Televizyon Beyine Zarar Veriyor, televizyonun zararları, televizyon zarar, tv zararTelevizyon Beyine Zarar Veriyor: Uzun süre televizyon izlenmesinin beyin gelişimini engellediğini ifade eden İletişim ve Eğitim Uzmanı Serkan Duru, Türk toplumunun kitap okumaya 16 saniye ayırırken, televizyon seyretmeye 4 saat ayırdığını söyledi. Bursa’da, Fethiye İlköğretim Okulu çok amaçlı salonunda "Okumayı Sevdirme, Okuma Alışkanlığını Geliştirme" konulu seminerde, ilköğretim öğrencilerine kitap okumanın önemi anlatıldı.

 
 

Türkiye’de bir gün içinde kitap okumaya ayrılan sürenin 16 saniye olduğunun vurgulandığı seminerde, televizyon seyretme oranının ise 4 saati bulduğu kaydedildi. Seminerde, çocuklara kitap okumanın ve bilgiyi paylaşmanın faydalarını anlatan İletişim ve Eğitim Uzmanı Serkan Duru, kitap okumanın bakış açısını geliştirdiğini belirtti. Okumanın öneminin, Osmanlı dönemindeki hızlı gelişmeler ve hizmetlerle ciddi şekilde fark edildiğini anlatan Duru, bugün dünyanın süper gücü olarak kabul edilen ABD’nin de okumanın önemini fark ederek, edindiği bilgiyi paraya dönüştürebildiğine işaret etti. Ancak günümüz Türkiye’sinde okumanın öneminin henüz anlaşılamadığını dile getiren Duru, "Türkiye’de kitap okumaya ayrılan ortalama süre 16 saniyedir. Bu süre Almanya’da 24 dakikadır. Fakat Türkler günde 4 saatini televizyon izleyerek geçirmektedir. Bu da ciddi bir beyin çürümesine sebep olmaktadır" diye konuştu.

 

Kitap okumanın ve okuyarak edinen bilginin paylaşımının oldukça önemli olduğunun altını çizen Duru, kitap okumanın içten gelen bir istek olduğunu, özellikle çocukluk dönemlerinde edinilebilen çok faydalı bir alışkanlık olduğunu belirtti. "Geleceği Okuyan Kalemler" projesinden de bahseden Serkan Duru, "Okumaya çok önem veriyoruz, ama çok fazla okumuyoruz. Burada sorulması gereken asıl soru şu: Bu çocuklara kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz? Geleceği Okuyan Kalemler Projesi bu sorunun cevabını bulmak için gerçekleştiriliyor. İlköğretimde okuyan öğrencilerle birlikte bir kitap yazılıyor. Proje sayesinde geleceğin yazarları şimdiden keşfedilmeye çalışılıyor. Gençlerimizi, geleceğimizin teminatı olarak görüyoruz. Onlara elimizden geldiğince destek olmaya, yardım etmeye çalışıyoruz. Onları en iyi okullarda okutmak için gayret gösteriyoruz. Okullara gönderdiğimiz öğrencilerimizden sadece okumalarını istiyoruz. Ancak gelin görün ki gerçekler hiç de öyle değil. Ülkemizde okuma denince akan suların durmasına rağmen, gençler çok fazla okumaya zaman ayırmıyorlar. Okumayı ihtiyaç olarak görmüyorlar. Gelişmiş ülkelerde kitap ihtiyaç sıralamasında 23. sırada yer alırken, bu sıralama ülkemizde 265. sıralara kadar geriliyor. Gönüllü proje kapsamında ilköğretim öğrencilerine çeşitli eğitimler veriliyor. Anlayarak hızlı okuma, etkili yazı yazma ve proje yönetimi gibi eğitimleri de alarak öğrenciler kitap yazıyor. İlköğretim 5, 6 ve 7. sınıfta okuyan öğrenciler yazdıkları yazıları birbirleriyle paylaşıyor, eksikliklerini tamamlıyor. Çocukların kitap okumayı, televizyon ve bilgisayara göre daha az tercih ettikleri bir gerçek. Ancak çocukların kendi yazdıkları yazılardan oluşacak bir kitap yazması onları kitap okumaya teşvik ediyor" dedi.

Geleceği Okuyan Kalemler Projesi’nde yer alan gönüllü öğrenciler, verilen konularda daha iyi ve güzel yazabilmek için sürekli kitap okuyorlar. Daha güzel yazı yazmanın çok kitap okumaktan geçtiğini bilen öğrenciler, sürekli yeni konularda araştırmalar yapıyorlar. Araştırmalarındaki bilgileri yazdıkları yazılarda kullanan öğrenciler, böylece yazı yazmanın aslında o kadar da kolay bir iş olmadığını bizzat kendileri yaşamış oluyor. Proje kapsamında çeşitli eğitimler alan gönüllü öğrenciler, yazdıkları yazılarla kendi ufuklarını genişletiyor. Dünya ve Türk yazarlarını okuyan öğrenciler, kendi yazılarını onlarla karşılaştırma imkanı buluyor. Proje kapsamında geleceğin yazarları keşfediliyor. Gönüllü öğrencilerin yazdığı kitap, yeni eğitim-öğretim yılında basılmış halde öğrencilerin elinde olacak. Proje her gün yeni gönüllüler ekleniyor. Yazılan kitapta öğrenciler de yazılarının ve isimlerinin olmasını istiyor. Geleceği Okuyan Kalemler Projesi kapsamında basılacak kitap ihtiyaç duyan okul
kütüphanelerine, eğitimle ilgili yerlere ve öğrencilere dağıtılacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
30 Mart 2009 11:55

Çok hoş bir makale.Yazara çok çok teşekkür ederim.Hakketten öyle.

%d blogcu bunu beğendi: