Gizemden Bilime Parapisikoloji

‘Gizli ilimler’le istihbarat

ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin, PSİ teknikleriyle istihbarat yapmaya çalışmaları da oldukça etkili görünüyor. Üstelik bu çalışmalar uzun zamandan buyana devam ediyor. CIA’nın verdiği kod adıyla SCANATE Projesi diye anılan ve 1973 ile 1975 yılları arasında iki yıl süren bir girişim, PSİ deneylerine önemli bir örnek oluşturuyor. Proje kapsamında, Price’ın da katıldığı yüzlerce denemenin yapıldığı biliniyor.

Sovyet Nükleer denizaltılarının ve kıtalararası nükleer füze üslerini, hatta CIA’in Langley’de ki merkezini hedef alan denemelerle konunun türlü biçimlerde incelemelerden geçirildiği biliniyor.

Burada asıl merak edilense, CIA’nin ‘SCANATE’ projesinde, ne kadar başarılı olduğu! O yıllarda bu soruya ilişkin çok net yanıtlar verilmese de, sonraki yıllarda intelijans uzmanlar tarafından hazırlanan rapor, oldukça çarpıcı bilgileri içeriyor. Heyetin raporuna göre, SCANATE denemeleri içinde, ESP olgusunun yeterli doyuruculukta rol oynadığı belirtiliyor. Bağımsız intelijans uzmanların raporlarında şu uyarı da yer alıyor: ‘ESP olgusu, denemelerdeki rehberliğine ve bütünleyiciliğine rağmen, geleneksel intelijans toplama yöntemlerini kökten değiştirebilecek kıvama erişmemiştir.’

Tabii, CIA tarafından yürütülen araştırmalar bu kadarla da sınırlı kalmıyor ve sonraki yıllarda aralıksız devam ediyor!

Örnekler şaşırtıcı

Patrick Price, Stanford Araştırma Enstitüsü’nde uygulaması yapılan bir dizi denemenin önde gelen katılımcılarından biri. Price’ın asıl mesleği polislikti. Emekliye ayrılmadan önce, Burbank (California) polis teşkilatında, başkomiser olarak görev yapıyordu. Meslek yaşamı boyunca suçluları izleme ve yakalama işlemlerinde, olağanüstü sezgisi ya da talihiyle ün yapmıştı. En karmaşık olaylarda kullandığı doğru algılamaları sonucunda psişik yeteneğe sahip olduğuna inanmış ve enstitü denemelerinde ‘gönüllü denek’ olmuştu.

Araştırmayı yöneten Puthoff, içgüdüsel ağırlıklı bir etkileşim sonucunda, Price’ı bir dizi ‘uzaktan görünüm elde etme deneylerinde’ kullanmıştı. Bu çok özel bir denemeydi. Harita üzerinde saptanmış hedefin koordinatları Washington DC’nin 135 mil kadar güneybatısındaydı.

Saptanan hedefin durumu o derece karmaşık değildi. Ama Price’ın Puthoff’a verdiğ betimleme, bir beklenenden çok daha ayrıntılıydı. Saptanmış hedefin 500 metre üzerinden başlayan ve tam beş sayfayı dolduran yorumsal bir gezi özetlemesiydi bu. İçeriğinde, yapı komplekslerinin yanısıra yeraltı depolama alanlarına dahi yer veriliyordu. Ordu muhabere personelinin kullanımındaki iletişim araçları ve bilgisayarların masa başı yöneticilerinin isim plakalarını açıklayan ayrıntılara kadar iniliyordu.

İşte yukarıda bir dizesini aldığımız şifre sözcükler de çifte kilit altında korunan gizli bilgi kasabalarındaki dosyalarının kapak etiketlerinden alıntıydı. Böyle konularda birikim sahibi olan Puthoff’u bile müthiş şaşkınlığa düşüren bu uzaktan görünümün, elde etme, deneme dizisinin bu çapta doğruluk düzeyine ulaşması, çok ürkütücüydü. Nitekim konu hiç beklenmedik bir anda CIA’nin güvenlik sorumluluğu alınana yansımakta gecikmedi. Stanford Araştırma Enstitüsü’nün parapsikoloji çalışmaları gizlilik örtüsü altına alındı.

Daha sonra, Stanford Araştırma Enstitüsü’nün PSİ araştırmalarına SCANATE kod adı verildi. Bu kod terim, SCANning by coordinATE (inceleme ve koordinasyon) sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyordu.

Biliyorlardı!

Her ne kadar PSİ araştırmalarının son yıllarda yaygınlık kazandığı dile getirilse de aslında durum hiç de öyle değil. Çünkü bugün ele geçirilen belgeler; ilk çağlardan buyana, kimi zaman şahsi, kimi zaman devlet, çoğunluklu olarak tarikatların bünyesinde, parapsikolojik araştırmaların devam ettiğini ortaya koyuyor.

Parapsikoloji, antik çağlardan buyana varlığını koruyor. Hatta öyle ki son dönemlerde, özellikle bazı tarikatların, bu konuyla ilgili gizli bilgileri günümüze kadar belli bir şifreyle korudukları, korumaya devam ettikleri de iddia ediliyor.

Dünya nereye?

Tüm bu bilgiler ışığında, gelişen teknolojinin yanında yaygınlık kazanan geçmiş yüzyılların hortlayan söylemleri, insanlığın zihinlerinde bulanıklık yaratıyor. Büyük, mistizm ya da PSİ alanındakilerin, elle tutulur, gözle görülür olmamasına rağmen, bazen hayret verici olaylar, hem cevap vermeyi zorlaştırıyor, hem de kaos yaratıyor. Bilinense, öyle ya da böyle, PSİ araştırmalarının gizli servislerin gündeminde önemli bir yer teşkil etmesi. Araştırma sonuçlarının ve tahminlerin gerçek olması durumunda ise ortaya çıkan tüyler ürpertici tablo gerçekten düşündürücü.

KABALİSTLER VE BÜYÜ…

Bu noktada Kabala’yla ilgili anlatılanlar için hayrete düşmemek ise elde değil gibi görünüyor.

Rivayetlere göre; Dehhak bin Ulvan, Babil yöresine yerleşerek Babil’i kurmuş, çevrede ne kadar büyücü varsa hepsini bu şehirde toplamış; büyüyü öğretmiş, hatta büyücülükte önder olmuş. Dehhak’tan sonra Babil’de Nemrut bin Kenan (Feridun) hüküm sürmüş. Bu adamın hey’et ilmine vakıf olduğu söyleniyor. Her taraftan hey’et ilmine vakıf bilginleri Babil’e toplamış. Hz.İbrahim’i ateşe attıranın da, Firavun’un Hz. Musa’nın karşısına 72 büyücüyü çıkarttıranın da o olduğu düşünülür. Bu büyücülerden 70’i Yahudi, geriye kalan 2 tanesinin ise Farslı olduğu, döneme ait kaynaklarda saptanabilmektedir. (Bugün, büyünün, Yahudiler tarafından dünyaya yayıldığının söylenmesinde, bahsedilen bu son olayın etkili olduğu kaydediliyor.)

Bazı araştırmacılar, Yahudi dininde; 12 yüzyılda, birtakım Kabalacıların, tılsım kullanarak mistik bir akımın doğmasına yol açtığını dile getiriyor. Büyü ve görünmeyen güçlerle diyalog ve bu güçlerin Yahudi hakimiyetini sağlayacağı fikrinin, Kabala’nın temel yapısını oluşturduğu inancı da günümüzde bir hayli yaygınlık kazanmıştır. Kabbalist öğreti, insan ve toplum psikolojisi etrafında yoğunlaşır. Kabbalislerin, evrendeki metafizik dengeler, şeytani güçler ve bilinçaltı dünyasıyla yakından ilgilendiği biliniyor.

Ünlü Yahudi Araştırmacı Shimon Halevi, ‘Kabbala, Tradition of Hidden Knowledge (Kabala-Gizli İlimler Geleneği)’ adlı kitabında Kabala’yı şöyle tanımlıyor: ‘Pratikta Kabala, görünmeyen kuvvetlerle ilgilenmenin yolu ve semboller yoluyla psikolojik dünya üzerinde güç kazanmanın tehlikeli bir sanatı ve büyüye dayalı bir formülüdür.’

Dünyadaki bütün okült tarikatların, bütün ritüellerini aynen uygulayan Kabalistler, bu nedenle iyi niyetleri konusunda şüphe uyandırıyor.

Hazırlayan: Nurcihan Azar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: