Bermuda Şeytan Üçgeni

http://dream.4sql.net/images/stories/bermuda.jpg

Atlas Okyanusu’ndaki bu bölgede, özellikle son 60 yılda, birçok gemi ve uçak kaybolmuş ve bunlardan geriye tek bir iz bile kalmamıştı. Kimsenin açıklama getiremedigi bu esrarengiz fenomen, içinde bilimadamlarının da bulundugu pek çok insan tarafından ‘dogaüstü birtakim güçlerin yaptırmı’ olarak algılandı ve öyle lanse edildi.

Ancak, uzun yıllardır devam eden arastırmalar, birkaç yıl önce bir sonuç verdi ve bu gizemli olayların aslında basit bir ‘dogalgaz olayi’ oldugu açıklandı.
http://dream.4sql.net/images/stories/bermuda2.jpg
Yeraltından fışkıran dogalgazlar, sadece yüksek karaparçalarından değil, deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parçalarıdır. Ancak, okyanuslarçok derin olduklarindan tabanlarında büyük basınçlar vardır. Bu yüksek basınç altındaki bölgelerden çıkmak isteyen dogalgazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hale dönüşürler ve ‘hidrat’ denilen beyaz ve tebeşirimsi bir madde haline gelirler. Çok derinlere dalabilen robot kameralarının bu bölgedeki karbeyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarını resimlemesinden sonra konuya şu bilimsel açıklama getirilmiştir: Bu bölge, ‘Gulf Stream’ denilen sıcak su akıntısının da geçtigi yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden, bu ‘tebeşir gazlar’ erir ve sudan hafif olduklari için yüzeye dogru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar bir boşluk (vakum) olusur ve okyanus adeta delinir. O sırada oradan geçen yüzen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Çünkü, gazın kaldırma kuvveti gemileri taşıyacak güce sahip degildir. Gaz yükselmesi sona erince boşluktekrar suyla dolar ve geriye hiçbir iz kalmadankocaman gemiler kilometrelerce derine gömülmüş olurlar. Uçakların düşerek kaybolmasi ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan dogalgazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez vakum, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü, motorlardaki benzinin yanmasi için oksijene ihtiyaç vardır ve o boşlukta hava olmadigi için oksijen de olmaz. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanını boylar.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: