Telefonun İcadı Ve Graham Bell

graham bell icatları, Telefonun İcadı Ve Graham Bell, telefon, telefonun icadı, graham bell, bell, graham, Boston, Charles cross, baudot, duplexTelefonun İcadı Ve Graham Bell: Bu makalede: Telefonun icadı süresince tarih boyu çalışmalarda bulunmuş kişiler ve çalışmalarını; ve Graham Bell’i okuyacaksınız. 19. yüzyılın son çeyreğinde Mors telgrafı standart araçları, kuralları ve uzmanlarıyla tam örgütlenmiş bir kamu hizmeti durumuna gelmişti ve bu standardı sayısız araştırmacılar daha da geliştirmek için harıl harıl çalışmaktaydılar. Çabaları özellikle iki yön izlemekteydi. En kısa zamanda masrafları karşılayacak azami hızı ulaşımda sağlamak; bir de Mors alfabesini bir yana bırakıp mesajları normal yazıyla alabilmekti.

Birincisini duplex (çift taraflı haberleşme) tekniğiyle; yani her iki yönden birden mesaj göndermek yoluyla sağladılar. Bu güzel icat iki kişinin eseri olmuştur. Wheatstone (1852) ve Amerikalı Stearns (1868). Ünlü Thomas Edison da bunu 1871’de guadruplex sistem haline sokmuştur.

İkinci sorun için ilk çözüm bulan İngiliz Davit Hughes (1831–1900) oldu.1855’te alfabenin harflerine karşılık olan bir klavye teklif etti. Ama yine de en köklü çözüm yolunu basit bir telgraf teknisyeni olan Fransız Emile Baudot (1845–1903) göstermiştir. 1874’te karma bir yol Hughes ile şirketinin kullandığı Mors makinelerinin birleştirilmesini teklif etti. Ve bunu gerçekleştirmeyi başardı. Böylece yazılı bir telgraf meydana getirmekle kalmamış, birkaç mesajı (5–6 taneyi) birden gönderme imkânını da sağlamıştır.

Açıkgöz bir adam olan Baudot, icadının beratını almaya ve makinesini P.T.T.’ye kabul ettirmeyi başardı. Bunun kendisine paraca bir tatmin sağladığı söylenemezse de adının Mors’unki gibi gelecek kuşaklara bir cins isim olarak kaldığını görmek kıvancına erişti.

Telefon Baudot’nun ilk denenmesi sırasında icat edilmiştir.

Bu icadın da uzun bir geçmişi olmuştur. İlkini, sicimi: telefonu (Hooke) bir yana bırakalım; 1782’de sesleri 800 m. uzağa götürmeyi deneyen Papaz Dom Gauthey’i de anıp geçtikten sonra, bu alanda ciddi ilk çalışmayı yapmış olan Amerikalı Charles Page’a (1812–1873) gelelim. Page yumuşak demir parçacıklarını hızla mıknatıslamak ve mıknatıslığını gidermek yoluyla sesleri almayı başarmıştı. Meslektaşı Cenevreli fizikçi Auguste de la Rive (1801-1873) bunu geliştirmiş ve işi, telefonun gerçek ön-icatçısı olarak sayacağımız Alman fizikçi Philipp Reiss (1801-1873) ele almıştır.

Reiss makinesi sesin titrediği bir zardı ve bu titremeler elektrik devresini kapatmaktaydı.

Reiss, uluslararası üne sahip bir bilgin değildi. Öyle ki, çalışmaları kendini aynı çalışmalara vermiş olan Amerikalı profesörün kulağına rastlantıyla çalındı. Bu kişi bir diksiyon profesörünün oğlu olup 3 Mart 1847’de Edinburg’da doğan Graham Bell idi. Kendisi de babası gibi fonetikle konuşma mekanizması ve sağır dilsizlerle ilgilenmişti. Bu alandaki incelemeleri sırasında Holmholtz’un “İşitme Duyusu Açısından Müziğin Fizyolojik Teorisi” (1863) adlı eserinden, elektromıknatısın etkilediği bir diyapazon aracılığıyla nasıl sesler elde edilebileceği hakkında fikir edinmiş ve elektrik konusunda incelemeler yapmaya başlamıştı.

1872’de A.B.D.’ye göç eden ve Boston Üniversitesine ses fizyolojisi profesörü olarak atanan Bell, sağırlarla ilgili projelerini bir yana atmış değildi. Hatta bir sağır kadınla evlenmişti. O kadar ki, 1875’te bir telgraf maniplesi aracılığıyla bir diyapazonu onlar için titreştirmişti. Günün birinde diyapazonun yerine mıknatıslı maden parçaları kullandı ve bunlardan birinin kuru bir ses çıkararak elektromıknatısa gidip yapıştığını gözlemledi. Ani bir esinlemeyle irkildi. Maden parçacıklarının yerine bir zar yerleştirdi ve zarı titreşimlerine göre direnci değişen bir elektrik devresine bağladı. Sonra telin öbür ucunda çalışmakta olan asistanına seslendi: “Bay Watson, gelin! Size ihtiyacım var.” Watson şaşkın ve ürkek bir tavırla koşup geldi. Patronunun sesini telefondan duymuştu.

Bu olay 10 Mart 1876’da olmuştu. O zamanlar ilim adamları bu icadı Amerika’nın en olağanüstü buluşu olarak nitelemekteydiler, ama o haliyle çok olduğu da bir gerçekti. Bir elektrik jeneratörüyle çalışmıyordu. Elektrik akımını yaratan, vericideki manyetik alanın değişimleriydi ve bu telden geçerek alıcıdaki elektromıknatısı harekete getiriyordu. Bu durumda 10–12 metreyi aşamazdı. Aygıtı ilk geliştiren Edison oldu (1876). Vericiye bir pil bağlayarak gücünü artırdı. 1878′ de Hugnes mikrofon’u icat etti ve böylece zarların titreşimleri sonucu elde edilen sesleri büyük oranda yükseltmek mümkün oldu.

Böylesine olağanüstü bir buluş, sözgelişi, New York’ta iken Boston’daki arkadaşının sesini duymak görülmemiş bir heyecan yarattı. Olaylara, kıskançlıklara, kinlere ve davalara konu oldu. İlk davayı açan Amerikalı değerli teknisyen Elisha Gray (1835–1901) di. İçine kapanık bir araştırmacı olan Gray telefonu Graham Bell’le aynı zamanda bulmuş, ama ne yazık ki beratını ondan iki saat sonra istemişti. Bu 120 dakikalık gecikme mahkemelerin, haklarını reddetmesi için yetti. Graham Bell’in, icadını telgraf şirketi Western Union’a teklif edip (1877) reddedilmesinden sonra kurulan Bell Telephone Şirketi aleyhine; sözde başka mucitler, geliştiriciler ve rakipler tarafından bir yığın davalar açılmaya başlanmış, bir yandan da berat meseleleri çevresinde tatsız didişmeler ve açgözlü çekişmeler almış yürümüştür.

Bütün davalar art arda gerçek mucidin lehine sona ermekteydi. Telefon da bir yandan durmadan yayılmakta, teller şehirlerden şehirlere uzanmaktaydı. 1880 yılında Amerika’nın 35 eyaleti telefon santralına kavuşmuş ve 70.000 abone kaydetmişti. Bell 4 Ağustos 1922’de Halifax’da öldüğünde A.B.D. ve Kanada’daki 17 milyon abonelik şebekede ulaşım bir dakika durduruldu.

1876’da telefonun icadı bunca hayranlık dolu bir şaşkınlık yarattıktan sonra fonografın etkisi ne oldu, bir gözünüzün önüne getirin. Oysa bu konu da ani olarak patlak vermemiş, çalışmalar az çok kulaktan kulağa duyulmuştu. Bilim adamları uzunca bir süreden beri uğraşmaktaydılar; hatta 1857’de yarı yola varmışlardı bile. O yıl mütevazı bir basın musahhihi olan Fransız Edouard-Leon Scott (1817–1879), gerçek bir kaydedici fonograf imal etti. Bu, altında bir silindirin döndüğü madeni bir sivri uç ve buna bağlı bir zardan oluşmuştu. Bu zarın önünde konuşulunca ya da şarkı söylenince sesler sivri madeni uç aracılığıyla silindirin üzerinde titreşimli izler bırakıyordu.

Bu kaydetmenin tersinin olabileceği yani sivri ucu bu izlerden bir daha geçirmek yoluyla söz ya da müziği yeniden meydana getirmek bambaşka bir alandı elbette ki. Ve kolay kolay kimsenin aklına gelecek şey de değildi. Bunu ilk düşünen Charles Cros (1842-1888) adında bir Fransız olmuştu. Cros şair, mizahçı, hem de bilim adamıydı. Bir yandan şiirler yazıyor, bir yandan da teorik olarak renkli fotoğraf, gezegenler arası ulaşım ve fonograf tasarlıyordu. Tasarıları gerçekleşti ve 1877’de Bilimler Akademisine, “paleophone” adını verdiği gerçekte bir fonograf olan bir aletin planını sundu.

Edison’un bu çalışmadan haberi oldu mu? Yoksa yalnızca bir rastlantı sonucu olarak mı bilmiyoruz; tıpatıp aynı ilkelere dayanan makinesi için berat istedi. Edison’u bu makinenin önünde çocukça bir şarkı olan “Mary had a little lamb -Mary’nin minik bir kuzusu var” şarkısını söylerken görenler, makinenin az sonra hımhım bir sesle bunu tekrarladığını duydular.

1878’in fonografı bir oyuncaktı, ama inanılmaz bir gelişme gösterdi ve günümüzün elektrofon ve mikrosiyon plaklarına bir yığın yeni buluş ve icatlara yol açtı…

Telefonun İcadı Ve Graham Bell, telefon, telefonun icadı, graham bell, bell, graham, Boston, Charles cross, baudot, duplex, graham bell icatları

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

21 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
azra
azra
5 Ocak 2012 18:03

bence graham bell iyiki telefonu icat etmiş

Anonim
Anonim
3 Mart 2010 16:04

çok işime yaradı çok sevdim

Anonim
Anonim
30 Aralık 2009 11:54

uf ama çok güzel bu kadarada olmaz ki

Anonim
Anonim
8 Aralık 2009 15:23

graham bell in tüm icatları olsa daha iyi olurdu

Anonim
Anonim
29 Kasım 2009 17:33

umut aynn sana katılom banada lazım

Anonim
Anonim
17 Nisan 2009 19:10

çok güzel ama bencede biraz uzun olmuş .bide icatlarını ve icatlarını geçekleştirdiği tarihleri madde madde yazsaydınız bence bir numara olurdu hemde araştırma yapanların daha çok kolayına giderdi ve aynı zamanda benimde çok işime yarardı ama yinedeçok güzel olmuş:)

Anonim
Anonim
15 Mart 2009 16:28

çok güzel olmuş

Anonim
Anonim
5 Mart 2009 21:05

bncede bn bunu 10 yılda yazarım kağan baba

Anonim
Anonim
3 Mart 2009 19:43

kuduz şarbon aşısını bulan luis pasteur

Anonim
Anonim
24 Şubat 2009 14:40

ama burda bütün icadları yazmıo olsun!!!

%d blogcu bunu beğendi: