Sürmenaj Nedir, Tedavisi Nasıldır

Sürmenaj Nedir, Tedavisi Nasıldır: Çok çalışan insanlarda ve özellikle erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen isime sürmenaj denir. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite öğrencilerinde, öğretmenlerde, yoğun hesap ve muhasebe işleriyle uğraşanlarda daha sık görülmektedir.

Sürmenaj, sürmenaj nedir, sürmenaj tedavi, sürmenaj nasıl, sürmenaş, öğrenci hastalığı

Meydana geliş mekanizması tam olarak bilinmemekte ve çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Bunlardan birisi de beyindeki sinir hücrelerinin biyokimyasal elemanlardan fakir kalması görüşüdür. Sürmenajlı kişilerde, ruhsal ve bedensel yorgunluk, bıkkınlık, isteksizlik, dikkati toparlayamama, sağlıklı düşünememe hali, bâzı organlara ait şikayetler söz konusudur. Konuşmak, kitap okumak bile kişiye zor gelir.

Hastalar uyuyamamaktan şikâyet ederler. Bu yüzden uyku ilâçlarını sürekli olarak kullanırlar. Hastalarda baş ağrısı da çok görülen şikâyetlerdendir. Unutkanlık, dalgınlık vardır. Neşesiz ve mutsuz bir görünümleri ve karamsar bir hâlleri görülür.

Tedavide en önemli husus, kişiyi yoran ve zihnini meşgul eden hususlardan onu uzaklaştırmaktır. Bunun için deniz kıyısında veya bir dağ köyünde bir müddet tâtile gitmesi tavsiye edilir. Telkinin de faydası vardır. Mâneviyâtı kuvvetli olan şahıslarda bu gibi rahatsızlıklar pek görülmemektedir. Namaz kılmanın ve Kur’ân-ı kerîm okumanın karamsarlığı giderici, sıkıntıyı önleyici tesirleri vardır.

Sürmenaj, sürmenaj nedir, sürmenaj tedavi, sürmenaj nasıl, sürmenaş, öğrenci hastalığı

Sürmenaj

“Unutkan dalgın oldum, okuduğumu anlayamıyorum, dikkatimi veremiyorum, beynim durdu, konuşurken kelime bulmakta zorlanıyorum, gözüm satırlarda aklım başka yerde, daha önce 1-2 defada anladığım şeyi şimdi 4-5 defada anlıyorum, TV haberlerini bile izleyemez oldum” gibi yakınmalar düşünen, okuyan insanlarda zaman zaman önemli sorun olur.

Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Yöneticiyseniz doğru ve çabuk karar vermeniz gerekiyorsa bu sizin için hayati önem taşımaktadır.

Başarılı bir işkadını biliyorum yurt dışına gitmek üzereyken pasaportunu bulamamış ve büyük kayba uğramıştı.

Özellikle ailesinde ileri yaşta hafıza kaybı, Alzheimer gibi bir hastalığı olan kimse unutkanlık ve konsantrasyon güçlüğünden çok yakınıyorsa mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Çünkü ileri yaş hafıza kayıpları erken tanı ile durdurulabiliyor. Hücre yenileyici ilaçlar, antioksidan beslenme tarzı ve beynin stres salgılarını azaltma ile yaşam kalitesi düzeldiği gibi sağlıklı bir yaşlılık için zemin hazırlanacaktır.

Genç ve orta yaşlarda yaşanan bellek bozuklukları genelde örtülü bir depresyonun bulgusudur. Depresyonun 8 ana belirtisinden bir tanesi de düşünceyi yoğunlaştırma bozukluğudur. Bazı tür depresyonlarda bu işlev daha çok bozulur. Tıpta “Kognitif disfonksiyon” olarak tanımlanan bu durum öğrenciler, yöneticiler, iş adamları için işlevselliğin kaybolması anlamına gelir.

Depresyonun diğer bulguları çok belirgin değilken anlama, kavrama, dikkat bozuklukları yoğunsa Depresyonu maskeli bir şekilde yaşıyorsunuz demektir.

Beyin Kimyasalları

Stres ve depresyon beyindeki biyolojik süreçlerle ilgili durumlardır.

Ruhsal gerilim anında beyin stres hormonları salgılar. Stres hormonları salgıları uzun süre devam ederse beyindeki hücreler arası enerji transferi bozulur.

İnsan beyni birbirleri ile haberleşen milyarlarca hücreden oluşur. Hücreler arası bilgi akışı kimyasal ve elektriksel ileti akışı ile gerçekleşir.

İşte stres hormonları beyindeki bu bilgi akışını bozar, uzun sürdüğünde beyin “ısınmış motor” gibi zorlanmaya başlar.

 Sürmenaj Olmamak İçin:

Öncelikle beyin organımıza saygı göstermemiz gerekir. Evimize aldığımız aletin, bilgisayarın, çamaşır makinesinin kullanma talimatı vardır. Bu talimata uyan kimsenin cihazı daha az arıza yapar daha uzun ömürlü olur.

İster beynimiz ister diğer organlarımız olsun hepsi bir cihazdır. Onları bilinçli ve sağlıklı kullanmalıyız.

Beynimizi sağlıklı kullanmanın birinci şartı stresi kontrol edebilmeyi başarmaktır. Stressiz hayat olmaz. Yaşadığınız stresi ve bunalımı hayatınızda kazanım haline dönüştürebilirsiniz. Basit bir yöntem. Sorun odaklı değil çözüm odaklı düşünmeyi başarmaktır.

Beynimizin iyi çalışması için diğer kural doğru beslenmektir. Antioksidan hücre yenileyici gıdalara ağırlık vermek çok önemlidir. C ve E vitamini bol gıdalar. Meyve ve sebze. E vitamini doğal olarak zeytin ve zeytin yağında çok bulunur.

Ölçülü yaşayan, doğru beslenen mutlu yaşam felsefesi edinen insan beynini garantiye almış demektir.

Sümenaj olduysanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Çözümü kolaydır. Önceleri yıllarca süren tedaviler şimdi çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
betül şentürk
betül şentürk
21 Mayıs 2012 12:22

benim sorunum vücudum hep yorgun ve bitkin birsey yapmak istemiyorum örneğin bu sabah dolmuştan inicem şöföre seslencem seslenemıyorum sabh uyanığım yataktan kalkamıyorum üstümde bir gaflet hareketlerımı önlüyo yorumlarınızı bekliyorum ve 25 yaşındayım 🙁

saim karataş
saim karataş
6 Ekim 2011 10:49

Şimdiden teşekkürler..
47 yaşında bir erkeğim ve öğretmenlik yapıyorum. 10 yıl önce yaşadığım bir olaydan dolayı o günlerde sabahlara kadar uyuyamadım.bacaklarımda gerilme hissettim. sonraları müthiş bir halsizlikle karşı karşıya kaldım.hiç bir iş yapmasam da dinlenemiyorum. az da olsa yüzümde ve vücudumda seğirmeler oluyor. dalgınlık ve unutkanlık hat safhaya ulaştı. 6 yıl önce psikiyatriden 1 yıl boyunca ilaç tedavisi gördüm.bir faydası olmadı. sorunlarım hala devam ediyor.uykum eskisi kadar kötü değil 01 de uyuyup 07 de kalkıyorum. eşim bazan uykuda titrediğimi söylüyor. Yardımlarınızı bekliyorum

Anonim
Anonim
12 Mayıs 2009 21:54

hocam öncelikle teşekkür ederim şimdiden verceğinz cevap için

benim sorunum şu anlattıklarınızla çok bağlantılı hocam kafan sanki boş hiç bişey hatırlamıyorum bişeyi okuyorum ama 10 saniye sonra sanki bişey okumamışım işim muhasebe çok dikkatsiz oluyorum yaptığım işi o an yapıyorum ama sonra unutuyorum kafam çok dalgın bu 1 senedir var bende kendi kendime diyorum hiç bişey bilmiyorum sanki kafamda çok kuruyorum bazı şeyleri bundan mı acaba kafam boş sanki anlama yeteniğimi kaybettim snki NE YAPMALIYIM SIZCE

%d blogcu bunu beğendi: