Meditasyon Nedir

meditasyon nedir, meditasyon türleri nelerdir, nasıl rahatlarım, nefes alma-verme yöntemleri nelerdir, nasıl nefes alınıp verilmelidir, meditasyon, autosuggestion, nefes alma, human powerMeditasyon Nedir, Meditasyon Türleri Nelerdir, Nasıl Rahatlarım, Nefes Alma-Verme Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Nefes Alınıp Verilmelidir: 1-) Bunlardan biri kişinin kendi kendini telkin (autosuggestion) yapmasıdır ki bu oldukça çok etkili bir yöntemdir. Kişi bu metodu kendi üzerinde tatbik ederse zamanla etkisini görür. Fansiz asıllı Dr. Kuhne bu metodu keşfetmiş ve

hastalarını 3-5 x 20 defa „Ben her gün daha keşfetmiş ve hastalarını 3-5 x 20 defa „Ben hergün daha daha iyiyim“ (Es geht mir immer besser und besser) veyahut da „ Ben her durumda, her şarta ve de her zaman daha daha iyiyim“ gibi değişik fakat hep olumlu vede aynı sözlerle hastalarını tedavi etmiştir.

 

Kendi kendine telkin veya otojenik telkin diye bileceğimiz bu metotola kişi beyni dahi istediği gibi programlıyabilir. Tabiki bu zaman ve konsentrasyona bağlı bir durumdur. Asrımızın en büyük psikoterapistlerinden Dr. Joseph Murphy’de hastalarını bu şekilde tedavi etmiştir. Kişinin buna inanmasi en öneli faktördür, ya tutarsa diye vesvese ile bir netice elde edilemez.

 

2-) Biri de Otojenik eğitim (autogenic trainig) diyebileceğimiz bir metot vardirki, burada kişi kendine sakin, sesiz ve rahatca uzana bileceği bir yer seçer, bu yatak veya kavuç olabilir. Human Power prensiplerine göre şayet bir kişide sinirlilik, gerginlik, stres, huzursuzluk, depresyon ve uyuyamama gibi psikolojik vede sinirsel rahatsızlıkar varsa, o kişi rahat bir yatağa yatar. Her defasında sırası ile üç defa rahatladım diye kendi sesini duyacak şekilde tekrarlar, tabiki gözlerinin kapalı oması vede kulağınıda kenidi sesine vererek konsentre olması gerekir. Tekrarlanması gereken kelimeler: altçene, üstçene, üstdudak, altdudak, yüz, göz, kulak, kafa derisi, omuz, sırt, bel, kalça, ayaklar, kollar, akçiğer, mide-bağırsak, karaciğer-safra, sinir sistemi, kaslar ve beyin kelimeleri sırasi ile tekrarlanır.

 

Örneğin üç defa: altçenem rahat, altcenem rahat, altcenem rahat dersiniz ve bunu diğerleri takipeder. Şayet bunu yaparken konsentre olursanız, kaslarınız gevşer, sinirlreiniz gevşer ve rahatlarsınız. Bu çok basit metodu tatbikedebilirseniz uyku ilaçı veya sinir hapına gerek kalmadan rahatlarsınız. Meditasyon yapmadan önce Naneçayı içerseniz krampların daha çabuk gevşediğini görürsünüz. Meditasyon yapanlarına kesinlikle ölüm kelimesini kulanmamaları gerekir, çünkü çok yogun konsentre olarak yapılan meditasyon sırasında ölüm gibi kelimeler şuur altına etki ederek kişinin ölümüne sebep olabilir.

 

3-) Geleneksel Çin Tıpına göre Nefesalış-veriş teknikleri (Nach Traditionelle Chinesische Medizin Atemtechnik) veya kısaca Çin usulü nefes alış-veriş tekniği de denir. Buna göre kişi nefes alırken burnundan alır ve oldukça yavaş nefes alırken içinden 10’a kadar sayar. İkinci devrede ise nefes bir müddet tutulur, bu takriben 6 saniye yani içimizden altıya kadar sayabilecek şekilde tutulur. Üçüncü devrede ise dudaklar büzülür ve oldukça yavaş ve ıslık çalarmış gibi nefes verilir ve bu içimizden 30’a kadar sayabileceğimiz bir süre devam eder. Bu nefes alış veriş tekniğini günde 3 x 5 defa tekrarlarsa vücudumuzun oksijen ihtiyacı karşılanmış olur. Bu tekniği özelikle de astım rahatsızlığı olanların öğrenmelerinde büyük faydalar vardır.

 

4-) 29.03.94’de kütüphanede çocuklara kitap alrken bir teyip kaseti dikkatimi çekti. Aldım ve evde dinledim. Söylenenleri aynen yaptğımda namazdaki Rükun ve Kiyamı tekrarladığımı farketim. Buna göre: Hareketler çok yavaş adeta dudaklar ıslık çalıyormuş gibi büzük bir şekilde mümkün oldukca uzun bir sürede nefes ayaktan (Kiyamdan) Rükuna doğru giderken verilecek. Dizkapak düz ve ayaklar hafif açık tam 90 derece üçgen gibi yani Rükun gibi eğilecek. Yine çok yavaş bir şekilde doğrulurken Burundan nefes alınacak.

 

Bu hareketin günde 3 kere 20 defa tekrarlanması istenmektedir. O zaman akciğerler en mükemmel şekilde oksijen ihtiyacını karşılayacağı beyan etmektedir. Kaseti Jurgen Grieshaber hazırlamış olup Schwanheim kütüphanesinde 91-16141 numara ile kayıtlıdır. O halde namazı oldukça yavaş kılmak sağlıklı imiş. Namaz motivasyondur.

 

5-) 1982-1983 yıllarında Tek-wan-do kursuna gittim. Orada hocamız bize bağdaş kurarak veya diz bükerek (Ethahuyatude oldugu gibi) oturmamizi istedi. Beş dakika süren bu oturmadan sonra tekrar gymnastiklere başladık. Ben ona “Neden bu hareketi yapıyoruz?” dedim. Tek-wan- do hocası ( Kim kiwang ju) “Her gün bu şekilde 5 dakika oturursanız Akciğerleriniz o gün ihtiyacınız olan oksijeni depolar. Buda sizin yorulmanızı önler. Sporda daha başarılı olmanızı sağlar, gücünüz ve kuvvetiniz hemen bitmez.” dedi. Bende ona “Biz günde 5 defa namaz kılıyoruz ve Namaz kılarken her gün 21 kere bu hareketi tekrarliyoruz.” dedim. Oda “O zaman sizin bunu yapmanız gerkmez”. dedi. Dua motivasyondur.

 

6-) 1997-1998 yıllarında Human Power’nın motivasyon kurslarına katıldum. Kursun Alman Hocası “Bizlere ne mutlu ki haftada bir kez de olsa kiliseye gidip rahatlıyoruz ve günlük stresi üzerimizden atıyoruz” dedi ve bana bakarak “Siz Müslüman mısınız” dedi. Bende evet dedim. Oda” Siz bizden daha şanslısınız; çünkü günde 5 defa Allah’a yöneliyor ve dünyayı kısa bir süre içinde olsa unutuyorsunuz” dedi. Samimi ibadet motivasyondur.

 

Kader:

 

Dünya’da birgün 24 saat, Jupiter’de birgün 72 saat, Pluto’da birgün 224 saat ve en yakın yıldızda birgün 5 milyon ışık yıldır. Yani zaman Güneşe yaklaştıkca daralır ve uzaklaştıkca yok olur. Kainatta bilinen 250 milyar Güneş ve bunlara bağlı onlarca gezegen vede milyonlarca yıldız vardır. Dünyadaki milyonlarca yil bu Güneş sistemi dışında ancak birkaç saniyeye eşittir. Bu nedenlede Peyyganber Efendimizin Miraca çıkması ve bir çok olay yaşadıktan sonra geridönmesi gayet normaldir.

 

Bu Güneş sisteminin dışında zaman ve mekan yoktur. Zaman ve meken bizim içindir, kainatın yaratıcısı için zaman ve mekan sözkonusu değildir. Karınca bizi ne kadar anlıyabiliyorsa bizde Allahı o kadar anlarız. Kaderimizi Allah yazmıştır, fakat bize de bir irade vermiştir. Bu nedenlede yaptıklarımızdan sorumluyuz. İnanan insan güçlü insandır ve psikolojik problemlerini daha kolay atlatır.

 

Günümüzde ABD ve AB ülkelerinde insanlar varlıklı olmalarına rağmen yaşadıkları ruhi rahatsızlıkları atlatamamaktalar ve birlerce insan intihar etmektedir. AB ülkelerinde yüzbin kişide 30 kişi yılda intihar etmekte ve ADB sadece okul çağındaki gençlerden 1474’ü 2002’de intihar etmiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
19 Nisan 2008 21:10

bence bu meditasyon konusu iyi oldu valla elinize sağlık yani daha ne söleyebilirim emeğe saygı

%d blogcu bunu beğendi: