Kalp Krizi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

kalp krizi sonrası, kalp krizi, neler yapılmalıdır, kalp krizi tedavisi, cinsel yaşam, rejimKalp Krizi Sonrası Neler Yapılmalıdır? Kalp krizi geçirdiğiniz için bu olaydan çok korkmuş olabilirsiniz. Doktorunuzun tüm tavsiyelerine uygun davransanız dahi hala endişeli olabilirsiniz; ancak, kalp krizi geçirdikten sonra her geçen gün kalbinizin iyileştiğini unutmayın. Geçen her gün, sizi daha güçlü ve daha hareketli yapar. Geçmişte kalan günler şimdikinden daha kötüdür. Kalp krizinin tek mağdurunun siz olmadığınızı hatırlayın. Kalp krizi geçiren çoğu kişinin şu anda tüm dünyada yoğun bir şekilde işlerine devam ettiğini unutmayın.

Kalp krizi sonrası çoğu kişi çok kötü hislere sahip olur. Bu hislerin gelişmesini anlamak kolaydır. En güzeli bu hisleri içimize atmayarak başkalarına anlatmaktır. Zamanla bu kötü hisler kaybolur.

Aile Fertleri Bu Konuda Neler Hissederler? Büyük bir olasılıkla kalp kriziniz ailenizin fertleri üzerinde büyük bir duygusallık meydana getirmiştir. Bu doğal bir durumdur. Siz koroner yoğun bakım bölümündeyken, ailenizin fertleri mutlaka çok korkmuş olacaklardır. Kötü bir zamanda kalp krizi geçirdiğinizi düşünerek şimdi de büyük bir endişe içinde olabilirler. Bu normal bir durumdur. Kimi zaman başka türlü görünse de, onlar bu durumdan sizi gerçekten de sorumlu tutmazlar. Aile fertlerinin kendilerini suçlu hissetmeleri de çok görülen bir vaziyettir. Herhangi bir şey yaparak kalp krizi geçirmenize neden olduklarını düşünebilirler. Özellikle de genç kızlar ve delikanlılar böyle düşünür. Onlarla duyguları üzerine konuşun ve kalp krizlerinin aniden patlak vermelerine rağmen uzun yıllar boyunca gelişen koşullar nedeniyle oluştuğuna onları ikna edin.

Kalp Krizi Sonrası Hayatımızda Nasıl Yenilikler Yapmalıyız? 

 

    • Sigara içiyorsak terk etmeliyiz.

 

    • Düzenli egzersiz yapmalıyız.

 

    • Tansiyonumuzu kontrol ettirmeliyiz.

 

  • Sağlıklı, az yağlı ve kilo yapmayan gıdaları ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz.

  • İlaçlarımızı düzenli kullanmalıyız.


Cinsel Yaşam Konusunda Neler Yapmalıyız? Çoğu kişi kalp krizi sonrası eski hayatındaki tempoda seks yapabilir. Eğer bu konuda bir sorununuz olursa doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer seksüel temas sırasında göğüs ağrınız olursa doktorunuza bu konuyu bildirmeniz gerekmektedir. Bu cinsel hayatınızın bitmesi anlamına gelmememktedir

İşe Dönme Konsunda Neler Yapmalısınız?
Çoğu birey bir ay içinde eski işine dönmektedir. Bu süreç kalbin gördüğü hasarın yaygınlığına bağlı bir durumdur. Bazı kişiler kalp krizi sonrası daha az yorucu işlere geçmeyi isteyebilir. Daha az yorucu işlere geçmeye kesin gereksinim olup olmadığının belirlenmesi için kardiyak iyileştirme ünitelerinin değerlendirilmesine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Hangi Türden Egzersizler Yapabilirim? Kalp krizinden sonraki iyileşme sürecinde olanlar, herhangi bir sorunla karşılaşmadan yürüyüş yapabilir, golf oynayabilir, balık tutabilir, yüzebilir ve benzer faaliyetlerde bulunabilirler. Egzersiz yapmak gerçekten çok sağlıklı bir şeydir ve kalp hastalarının çoğunluğuna tavsiye edilebilir. Gene de sizin için doğru olan egzersiz miktarını doktorunuzla görüşmeden sakın egzersiz yapmayın. Çeşitli spor aletlerinde özel egzersizler yaptırarak test etmek suretiyle doktorunuz sizin için doğru olan egzersiz miktarını ayarlar.

Yağsız Rejim Nedir Ve Niçin Tavsiye Edilmektedir?
Yağsız rejim yağdan, özellikle et, çok yağlı süt ürünleri ve doymuş yağlardan aldığımız kalorileri azaltmanıza yardımcı olacak bir yemek planıdır. Aynı zamanda yumurta sarısı, sakatat ve öteki hayvani gıdalardan aldığınız kolesterolü de düşürecektir. Yağsız diyetin amacı kanınızdaki kolesterolü ve öteki yağlı maddeleri azaltmak ve böylece kalp krizi riskini düşürmektir. Yemek kaşığı başına iki gramdan daha az yağla yapılmış poli doymamış ve mono doymamış yağlar ve margarinler, tereyağı ve sertleşmiş margarinlerin yerine kullanılmaktadır. Bunun nedeni, doymamış yağların kandaki kolesterol düzeyini azaltmaya eğilimi olmasıdır.

Bir Kalp Krizi Geçirdim Tekrar Bir Kriz Geçirir Miyim?

Bu mutlaka olur denemez. Elbette hiç kimse bir kriz daha geçirip geçirmeyeceğinizi önceden bilemez. Ancak eğer doktorunuzun kilonuzla, diyetinizle, ilaçlarınızla, egzersizlerinizle ve dinlenmenizle ilgili tavsiyelerine uyarsanız daha rahat yaşarsınız ve ilerideki krizlerden sakınma şansınız artar. Koroner hastalıklar üzerine yapılan araştırmalar her geçen gün kalp kriziyle ilgili yeni bulguları ortaya çıkarıyor. Koroner hastaların bugünkü durumu, yalnızca birkaç yıl öncesine oranla bile daha iyidir. Ve bu durum daha da iyileşecektir. Umutlu olmak için her türlü neden mevcuttur.

kaynak

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

kalp damar cerrahısı hemsıresı olrak okudum ve cok begendım turkıyede ve dunyada cok yaygınlasan bı olgu herkesın okumasını tavsıye edıyorum emegı gecen herkese teskkrdyrm.muane ıcın sıncan lokman hekım hastanesıne beklıyorum…:-)

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

öncelikle boyle bizleri bilgilendiren dokdorlara cok tesekkur ederim biz insanlar sizlere emanetiz allah dokdorlarımıza guc ve guvet versin

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

2 defa kriz geçirdim. En büyük etken fazla yemek bir türlü önüne gecemiyorum.

%d blogcu bunu beğendi: