Domuz Gribi Nedir-Belirtileri Nelerdir? Korunma Yöntemleri Nelerdir

domuz gribi korunma yolları, domuz gribi, domuz gribi nedir, domuz gribi belirtileri, domuz gribi türkiye, domuz gribi belirtiler, Domuz Gribi Nedir - Belirtileri Nelerdir? Korunma Yöntemleri Nelerdir? Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunumDomuz Gribi Nedir – Belirtileri Nelerdir? Korunma Yolları – Yöntemleri Nelerdir? Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.
Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir? Belirtiler normal insan gribi belirtilerine benzemektedir. Bunlar:
• Ateş,
• Öksürük,
• Boğaz ağrısı,
• Burun akıntısı,
• Vücut ağrıları,
• Baş ağrısı,
• Titreme, halsizlik; bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir.
Geçmişte zatürree ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

Domuz Gribi İnsandan insana nasıl bulaşır?

Domuz Gribinin A/(H1N1), mevsimsel gribin bulaştığı gibi bulaşmakta olduğu düşünülmektedir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Bazen de hasta insanların ağız ve burunlarına temas etme yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir. Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi, hastalık belirtileri görünmeden bir gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki yedi gün ve daha fazla gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu göstermektedir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Domuz Gribinden Korunma Yöntemleri Nelerdir? ( Domuz Gribi Hastalığına Yakalanmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?)

Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun delikleri ve ağızdır. Çok bulaşıcı bir yapıya sahip olmasından dolayı her türlü önleme karşı domuz gribi virüsüyle temas etmekten kaçınmak veya korunmak imkânsızdır. Domuz gribi virüsüyle temas etmek virüsün vücutta çoğalması kadar önemli değildir.

Sağlığınız yerinde ve domuz gribi hastalık belirtileri göstermiyorken virüsün vücutta üremesini, belirtilerin daha da şiddetlenmesini ve ikincil enfeksiyonların gelişmesini önlemek için N95 veya tamiflu gibi ilaçları stoklamaya yerine, çoğu bildirgelerde bahsedilmeyen bazı çok basit önlemleri uygulayabiliriz.

1. Ellerin sıklıkla yıkanması ( Bütün bildirgelerde bahsedilmiştir)

2. Ellerinizle yüzünüze dokunmayın. Yemek, banyo ve yara bakımı gibi zorunluluklar dışında yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmaktan kaçınınız.

3. Ilık tuzlu suyla günde iki kere gargara yapınız. Domuz gribi virüsünün boğaz ve burun boşluklarında çoğalıp enfeksiyona sebep olarak karakteristik belirtileri göstermesi için 2 -3 güne ihtiyacı vardır.  Sağlıklı bir kişinin ılık-tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır. Bu basit ucuz fakat güçlü önleyici yöntemi küçümsemeyiniz.

4. Yukarıdaki 3. Önleme benzer olarak; burnunuzun içini en az günde bir kere ılık tuzlu suyla temizleyiniz.  Günde bir kere burnunuzu sümkürün ve sonra ılık tuzlu suya batırılmış pamuk tamponlarla silerek temizleyiniz. Bu yolla burnunuzda bulunak virüs sayısını etkili bir şekilde azaltmış olursunuz.

5. Narenciye suları gibi C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz. Eğer ilave olarak C vitamin kullanmak zorunda iseniz emilimi artırmak için mutlaka Çinko ile birlikte alınız.

6. Bitkisel çaylar, çay, kahve gibi sıcak veya ılık içeceklerden içebildiğiniz kadar çok içiniz.  Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir fakat ters yöne doğru. Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan ortama sahip olan mideye doğru yıkayarak götürürler. H1 N1 virüsü mide’de çoğalamaz, herhangi bir zarar veremez ve hayatiyetini devam ettiremez.

Seyahat eden kişilere DSÖ neler tavsiye etmektedir?

Dünya Sağlık Örgütü uluslararası seyahatlerin kısıtlanmasını tavsiye etmemektedir. Her zaman olduğu gibi hasta olan kişilerin uluslararası yapacakları seyahatleri ertelemeleri ve uluslararası seyahat dönüşü hastalık belirtileri görülen kişilerin ise sağlık kurumlarına başvurmaları konularına dikkat etmeleri istenmektedir. Seyahat eden kişilere enfekte olma tehlikesine karşın kalabalık ve kapalı mekânlardan uzak durmaları ve akut solunum yolları enfeksiyonları olan insanlarla yakın temastan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Hasta olan kişilerle temastan sonra ve bu kişilerin bulundukları ortamlarla temastan sonra ellerin yıkanması hastalık riskini azaltacaktır. Ayrıca hasta insanlar hastalığın yayılmasını önleyici uygun davranışlar sergilemeye davet edilmektedir.(Sağlıklı insanlardan uzak durmak, elleri yıkamak ve öksürükle/hapşırıkla bulaşmayı engellemek için kâğıt mendil ve maske kullanmak).

Çocuklarda Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Şunlardır:

• Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
• Mavimsi cilt rengi
• Yeterince sıvı alamama
• Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
• Huzursuzluk
• Grip benzeri belirtilere ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
• Döküntü

Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar ise şunlardır:

• Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
• Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
• Ani baş dönmesi
• Konfüzyon
• Şiddetli bulantı ve kusma
Kaynak: CDC

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
3 Aralık 2009 19:11

bence aşı dan bahsetse daha iyi olurdu çünkü aşı olalım mı olmayalı mı diye karar veremedik kısaca olmayı düşünmüyoruz

Anonim
Anonim
29 Kasım 2009 18:16

İyi akşamlar domuz giribinden ve korunma yollarından bahsetmişiniz ama aşısından bahsedilmemiş çocuklarımıza aşı yaptırmalımıyız yoksa yaptırmamalımıyız karar veremiyoruz,okuldan belge vermişler neyi işaretleyeceğime karar veremedim gerçektende aşıda kimyasal maddeler varmı, vardır mutlakada ama bu maddeler vücuda zararlımı emin diliz napmalıyız bunun hakkında bilgi verirseniz memnun olurum…

Anonim
Anonim
21 Kasım 2009 17:24

bence site süper teşekkürler=)

Anonim
Anonim
4 Kasım 2009 15:44

bu site bence çok güzel neden diyosanız domuz gribinden korunmamızın önlemlerini anlatıyo inşallah biz domuzgribi olmayız hep domuz gribi olmamak için dua ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: