Anjiyo Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır

Anjiyo Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır? Anjiyo Riskleri-Anjiyo Sonrası: Halk arasında anjiyo olarak bilinen tanım, tıp dilinde Koroner Anjiyografi olarak ifade edilmektedir. Yaşadığımız dönemde ölüm ve iş gücü kaybının en önemli nedenlerinden biri de kalp damar hastalıklarıdır. Kalp-damar hastalıkları zamanında fark edilip gerekli önlemler alınmazsa, damar tıkanıklığına ve bunun neticesinde de kalp krizine ve ölümcül ritim neden olabilmektedir. Kalp-damar hastalıklarındaki en önemli konu hastaların kalp krizi geçirmesine engel olmaktır. Çünkü kalp krizleri, ilk saatlerde çoğunlukla ölüme neden olan ritim bozukluklarına yol açtıkları gibi, kalpte tıkanan damarın beslediği bölgenin hasar görmesine ve o bölgenin çalışamamasına neden olmaktadır.

Koroner Anjiyografi Nedir?

 • Koroner anjiyografi bir tanı yöntemidir.
 • Koroner anjiyografi, kalp damarları (koroner arter) içine özel bir ilaç verip röntgen ışınları kullanılarak görüntülerinin alınması işlemidir.
 • Koroner anjiyografi, anjiyografi cihazının ve eğitimli ve deneyimli doktor ile sağlık personelinin bulunduğu laboratuarlarda yapılır.
 • Koroner anjiyografi kesinlikle bir ameliyat değildir.
 • İşlem için hastanın uyutulmasına gerek yoktur, işlem süresince hasta uyanıktır ve konuşabilir.

Anjiyo’nun Riskleri Nelerdir?

Anjiyografi işleminin tüm tıbbi girişimlerde olduğu gibi riskleri vardır; ancak bu risk, teknolojik gelişmeler ve sahip olunan büyük deneyimler sonucu son derece düşüktür. Ölüm, kalp krizi, felç gibi önemli komplikasyonların (istenmeyen olay) oranı 5/10.000 ile 1/1000 arasındadır. Ancak unutulmamalıdır ki kalp damarlarındaki teşhis edilmemiş ve dolayısı ile tedavisi yapılamamış darlıkların hastaya getireceği risk, anjiyografinin riskinin çok daha üzerindedir.

Koroner anjiyografi için hastaneye yatmak gereklidir. Yatıştan sonra hastalığınız ile ilgili dosya hazırlanacak, muayene edildikten sonra gerekli olan tetkikler yapılacaktır. Daha sonra, yapılacak olan işleme engel olan durumunuz yoksa işlemi kabul ettiğinizi bildiren formu imzaladıktan sonra koroner anjiyografi laboratuarına alınacaksınız.

Anjiyo İçin Hastaneye Gelmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Anjiyografi için hastaneye gelirken doktorunuz aksini söylememişse aç olarak ve almakta olduğunuz ilaçları yalnızca suyla alarak geliniz. İşlem bölgesinin temizliği için her iki kasık bölgesinin tıraş edilmesinde yarar vardır. Tabii ki yanınızda yapılmış olan tetkikleriniz, kimliğiniz ve sosyal güvenceniz varsa onunla ilgili belgeler de olmalıdır.

Anjiyo Nasıl Yapılır?

 

Koroner anjiyografide kalp damarlarına ulaşmak için çoğunlukla sağ kasık atardamarı (bazen kol) kullanılır. Bunun için burası iğne ile uyuşturulur ve damar içine daha sonra çıkarılmak üzere bir plastik kılıf yerleştirilir. Bu işlem sırasında hasta bazen hafif bir sızı duyabilir. Hastanın tüm işlem süresi boyunca duyduğu sıkıntı budur. Bundan sonraki bölümde hasta herhangi bir şey hissetmez. Daha sonra, adına kateter denilen yaklaşık 2 mm çapında içi boş borucuklar (resim), plastik kılıf yolu ile kalbin damarlarının ağızlarına yerleştirilir ve bu borucuklardan damarları röntgen altında görünür hale getiren özel bir madde (kontrast madde) verilir ve değişik açılardan damarların görüntüleri alınır.


Koroner arterler sağ ve sol koroner arter olarak aort damarından çıkarlar. Üstte sol Judkins kateteri ile sol koronere girilmesi, altta ise sağ Judkins kateteri ile sağ koroner artere girilmesi gösteriliyor.

İşlem ortalama 15–20 dakika sürer. İşlemden sonra kasığa yerleştirilen plastik kılıf çıkarılır ve buradan kanama olmaması için 4–5 saat süreyle bu bölgeye bir ağırlık konur. Bu süre boyunca hasta yatakta yatar. Daha sonra gerekli kontroller yapıldıktan sonra hasta kalkabilir ve dolaşabilir.

Koroner anjiyografiden sonra doktor sonuç hakkında ve tedavi konusunda hastayı bilgilendirir ve anjiyografi raporu verilir. İşlem sonrası doktorun uygun görmesine göre, çoğunlukla aynı gün veya ertesi gün eve gidilebilir.

 

Hastane Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Hastaneden ayrıldıktan sonra 24 saat süre ile işlemin yapıldığı bölgeyi zorlamamanız önerilir. 24 saat sonra işlem yerindeki bandı çıkarabilir, banyo yapabilirsiniz. Girişim yerinde, bazen kanın deri altına sızmasıyla morluklar, sertlik olabilir. Bunlar önemli değildir. Morlukların tamamen geçmesi bir kaç hafta alabilir. Ancak işlem yerinde kanama, şiddetli ağrı, ani şişlik olursa hemen hastaneye gidilmelidir.

Koroner Anjiyografi Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Kalp damar hastalığı düşündüren göğüs ağrısı (angina pectoris) varlığında,
 • Kalp krizi geçirenler (özellikle genç yaşlarda),
 • Kalp krizi sonrası yapılan tetkiklerde (efor testi, talyum sintigrafisi, tomografik anjiyografi)  problem görülenler,
 • Anjiyoplasti ve stent takılmış veya bypass ameliyatı olmuş hastalarda tekrar göğüs ağrısının ortaya çıkması,
 • Kalp damarları dışında başka bir nedenden dolayı kalp ameliyatı (kapak hastalığı gibi) veya kalp dışı bir ameliyat olacaklar belli bir yaşın üzerinde ise,
 • Belli bir neden yokken ciddi ritim bozukluğu olan hastalarda,
 • Belli bir neden yok iken kalp yetmezliği olan hastalarda,
 • Risk faktörlerinin varlığında damar hastalığı olduğunu düşündüren testlerin anormal çıkması halinde (şikâyeti olmasa bile),
 • Kalp krizinin ilk 12 saatinde veya daha sonraki saatlerde göğüs ağrısının devam etmesi halinde.

Şeker hastalarında; kalp damar hastalıklarında sıklıkla görülebilen göğüs ağrısının olmayabileceği, yaşlılarda ise kalp damar hastalığında, göğüs ağrısı yerine, boyun, sırt, karın hatta diş ağrısının bile olabileceği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak; koroner anjiyografi kararı; doktorunuz tarafından şikâyetleriniz, risk faktörleriniz, tedaviniz, kısacası siz bir bütün olarak değerlendirildikten sonra verilen bir karardır.

Anjiyografi işlemi esnasında ağrı veya sıkıntı hissi olabilir mi?

Genellikle hastaların rahatlamasını sağlayan sakinleştirici bir ilaç kateter laboratuarına girmeden önce verilir. Çoğu kişi işlem sırasında ağrı hissetmez. Bazı hastalar ise canlarının hafif acıdığını ifade ederler. Aynı diş çekiminde olduğu gibi işlemin uygulanacağı bölge, lokal bir anestezik (his kaybı sağlayan) madde ile uyuşturulacaktır. Bu sırada bir iğne batması hissedilir.

Daha sonra atardamarınıza kateter veya “sheath” adı verilen ince tüpler vasıtasıyla yerleşilir. Kalp damarlarınız radyo-opak madde adı verilen aslında içerisinde tıbbi araştırmalara uygun dozda radyasyon içeren maddeler bulunan ve röntgen ışığı altında fark edilen boyalı maddeyle  görüntülenir. İşlem esnasında boyalı maddenin enjeksiyonu ağrı hissi vermeyecektir.

Bu madde verilirken, sıcak basması ve kızarma hissedebilirsiniz. Bu his yaklaşık 20–30 saniye sürebilir. İşlemin sonunda, gerekli görülen durumlarda kalbinizin içini görüntülemek için, daha büyük miktarda boyalı madde verilebilir ve bu sırada daha fazla sıcaklık hissedilebilir.

Bazı kişilerde boyalı maddeye karşı alerji buna bağlı kaşıntı ve kızarıklıklar gelişmekte bu işlem sırasında verilen ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Daha önce alerji veya astım öykünüz var ise veya daha önce örneğin böbrek filmi veya diğer damarlarınızın filmi çekilirken alerjik reaksiyon gelişti ise işlemden önce bunu doktorunuza söylemelisiniz. İşlem sırasında kısa süreli göğüs ağrınız olabilir. Olduğu takdirde doktorunuza haber vermelisiniz.

Anjiografiden önce yemek yenebilir mi?

Doktorunuz genellikle yiyecekleriniz için diyetisyen aracılığıyla size bilgi verecektir. Sürekli kullanılan ilaçlar var ise bunların anjiyografi sabahı alınıp alınmayacağı doktora sorulmalıdır.

Genellikle işlemin uygulanacağı gün, sabah kahvaltı etmeden gelmeniz gereklidir. Farklı bir durum olursa, yatışta görevli olan kişiler tarafından size bildirilecektir. Şeker hastası iseniz, sabah kan şekerini düşürücü ilaçlar veya insülin kullanıyorsanız, ilacınızı almadan aç olarak geliniz ve gelir gelmez durumunuzu hemşirenize bildiriniz.

İşlem sırasında uyanık mı olunur?

Test sırasında doktorunuzun sorduğu soruları cevaplamak için uyanık olacaksınız. İşlemden 1 saat önce gevşemenizi sağlayacak sakinleştirici bir ilaç verilecektir. Ancak bu sizi uyutmayacaktır. Filmler çekilirken derin nefes alıp, nefesinizi tutmanız istenecektir.

Derin nefes alıp tuttuğunuz zaman bu çekilen filminizin görüntü kalitesini arttıracak ve gereksiz zaman kaybını önleyecektir. Bundan sonra nefes almanız veya öksürmeniz istenebilir.

Anjiyografiden sonra ağrı olabilir mi?

İşlem sonrası genellikle kasık bölgesindeki kateter hemen çekilir. Özel durumlarda kasıktaki kateterin çekilmesi geciktirilebilir. Kateter çekilmesi sonrası girişim yapılan atardamarınızdan kanama olmaması için kasık bölgesine sıkı biçimde basılması gerekmektedir.

Bu esnada bir miktar acı duyabilirsiniz. Aktif kanama durduktan sonra kasık bölgesine tekrar kanama olmaması için kum torbaları konacak ve belirli bir süre sırt üstü pozisyonunuzu değiştirmeden yatmanız istenecektir. Kateterin uygulandığı bölgede hassasiyet ve rahatsızlık hissi duyabilirsiniz.

Bu sizi çok rahatsız ediyor ise doktorunuza veya hemşirenize haber veriniz. Sizi rahatlatacak bir ağrı kesici verecektir. Uygulama alanında morluk ve hafif şişlik hissedebilirsiniz. Bu renk değişikliği genişlerse veya başka bir rahatsızlık hissederseniz bunu hemşirenize haber vermekten çekinmeyin. kaynak1kaynak2

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

11 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Halil İbrahim bozogl
Halil İbrahim bozogl
15 Kasım 2015 11:23

3 ay önce osma niye devlet hastanesinde anjioolum kasigimda agri hissediyorum.3 değişik Dr.gittim netice alamadim.kasikta 25mmuzun aksinda morfolojik bening fizyolojik lenf nodu ve ayrıca cilt alto lipomlar bulunmaktadır.beni aydinlatirsaniz memnun olurum.

dilek özdoğan
dilek özdoğan
1 Temmuz 2014 23:25

Hocam babam şuan hastanede yatıyor.karotis arterlerde %70 tıkanıklık var.anjio yapılması gerekiyor.yanlız kreatinin 1.9.işlemi kardiyolog yapacak böbreklerin yetmezliğe girme riski var riski kabul ederseniz yapalım diyorlar sizce olmalımı çok kararsızım olmazsa ne olur lütfen cevaplayın.teşekkürler

halil alkış
halil alkış
17 Mayıs 2014 21:19

bir hafta önce anju oldum stenttakıldı ama benim sol meme üzerinde sürekli hafif agrılar varacaba gecicimidir yoksa yeniden doktoruma baş vurmalımıyımve sebebi ne olabilir teşekkür edrim saygılr hocam

Fatim17
Fatim17
21 Nisan 2014 12:38

benim babam 51 yaşında anjiyo oldu,ve olduktan sonra profilaksi için bir kaç ay vitamin kullandı,adı Antiox http://visionsaglik.com/Antiox.php Ginkgo biloba ve üzüm ekstresi içeriyor,çok iyi geldi,şimdi babam çok iyi.

HÜSEYİN YEĞİN
HÜSEYİN YEĞİN
25 Aralık 2013 11:12

HOCAM BEN İLCEMİZDEKİ HASTANEDE EKG VE EFOR YAPTIRDIM VE 15 YILDIR DİABET HASTASIYIM 8 YILDIR İNSİLİN KULLANIYORUM BURADAKİ SONUÇ PAZİTİF GİGİ DEDİ DOKTOR VE ÜNİVERSİTE HAST SEVK ETTİ ORADA GEREK EKG DE VE GEREKSE EFORDA HİÇBİRŞEY YOK DEDİLER SONRA RENKLİ SİNTGRAFİ ÇEKTİLER SONUÇ SONUÇLAR NORMAL DEĞERİNDEDİR ANÇAK 15 YILDIR ŞEKER HASTASI OLDUĞUN İÇİN 3 DAMAR ENDİKE DEĞİLDİR ANJİYO OLMAN LAZIM DEDİLER BEN ŞİMDİ NE YAPMALIYIM.ANJİYO OLAYIMMI HEMEN 26/12/2013 GÜN VERDİLER BENDE DÜŞÜNEYİM DİYEREK AYRILDIM NE YAPAYIM SAYGILARIMLA.

Akman A
Akman A
13 Mayıs 2013 08:24

Ben 2012 nisan ayinda anjuyo oldum 51 yasindayim iki damari acildi ve simdi baska sikayetim kalmadi bundan sonraki haytimda beni ne gi rahatsizliklar bekliyor bundan sonraki gunlerimde risk varmi bu anjuyo konusunda ben simdi kan sulandirici ve kolostrol hapi kullaniyorum bunlari omur boyu kullanacakmisim zamanla bu ilaclar ben baska organlarimda zarari olurmu tesk ederim

MÜCAHİT AĞAN
MÜCAHİT AĞAN
3 Ocak 2012 15:55

annem 51 yaşında. bugün aile hekimine gitmiş. yaklaşık 15 gündür tümn vücunda şişme vardı. doktor kalp pompalamayı tam yapamadığı için olabilir demiş. anjiyo yapılması gerekir demiş. uzman doktora git demiş.hiper tansiyon, şeker hastalığı , böbrek yetmezliği var daha önce rahmi alındı. anjiyo ne kadar riskli olur. bize ne önerirsiniz. şimdiden teşekkür edrim.

fatıma
fatıma
17 Kasım 2011 09:10

Benim annemde çok hafif damar tıkanıklığına rastlandı.Doktor anjiyo yapmamız gerekiyor dedi.annemin bünyesi zayıf.karaciğerinde siroz başlangıcı var.safrası alınmış ve astım hastasıdır.anjiyo olması riskli midir?yaşı 60 kilosu 43.

SİMGENUR
SİMGENUR
11 Nisan 2011 20:18

BEN ERKEN TEŞHİS İÇİN HR AY KONTROLE GELMENİZİ TERCİH EDERİM

KBR
KBR
7 Ocak 2011 19:35

İŞLEM YAPILAN DAMARDA TIKANMA OLABLR .HASTANEYEME BAŞWURMANIZI ÖNERİRİM.EKGNIZE BAKABLIRLER.GEREKIRSE KONTROL ANJİO YAPILABLR.

%d blogcu bunu beğendi: