Ağız Kokusu

ağız, ağız kokusu, ağız kokması, ağız kokması tedavisi, KBB, nefes, nefes kokusu, nefes kokmasıÜlkemizde, KBB (Kulak-Burun-Boğaz) uzmanlarına başvuran hastaların %15’inde nefes kokması sorunu mevcuttur. Nefes kokması, çocukluk döneminden itibaren başlayan bir rahatsızlık değil; bilhassa erişkin dönemde ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bu soruna neden olan etkenler şu şekilde sıralanabilir. Sinüzit denilen, yüz kemiklerinin içindeki

boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir akıntının genze akmasına yol açmaktadır. Tabii ki bu geniz akıntısı iltihaplı olduğu için de hastanın nefesine hoş olmayan bir koku verir.


Bu durum öncelikle medikal yolla tedavi edilmelidir. Yani ilaçlar yoluyla bu iltihap giderilmeye çalışılır. İlerlemiş sinüzit durumlarında ise, akıntı, ilaçla tedavi olmayacağından “endoskopik sinüs cerrahisi” ne başvurulur.

Ağız bölgesindeki bademcik iltihapları “magma” denilen katı kıvamlı bademcik döküntüsüne yol açmaktadır ki bu da, hastalarda ağız kokusu şeklinde kendini gösterir. Bu durum, bademciklerin alınmasıyla tedavi edilebilir.

Diş ve dişeti hastalıkları da nefes kokmasına yol açabilmektedir. Buna mani olabilmek için ise günlük olarak düzenli bir şekilde diş fırçalama alışkanlığını kazanmak gereklidir.

Mide ve bağırsak sistemini ilgilendiren hastalıklarda ağız kokusu sorunu olabilir.

Yetişkin hastalarda gözlemlenen ve daha ciddi boyutlu durumlar da söz konusudur. Yani ağız, boğaz ve alt solunum yolları bölgelerinde, tümöre bağlı bir nefes kokması probleminin baş göstermesi de mümkün bir durumdur. “Ülserasyon” ile tabir edilen krater tarzında tümörün çok süratli büyümesine ayak uyduramayıp, ölen dokuların yarattığı bir koku türüdür.

ağız, ağız kokusu, ağız kokması, ağız kokması tedavisi, KBB, nefes, nefes kokusu, nefes kokması

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
şenay
şenay
7 Aralık 2010 21:53

Ağızın özel bir kokusu yoktur. Ama ağız kokusu çeşitli hastalıkların habercisidir, bir çok hastalık sırasında ortaya çıkan bir belirti olarak açıklanıyor sitelerde.

Ağız kokusu için en güzel çözüm karanfil ya da kakuledir ancak farklı bitkisel tedavi yöntemleri yani tarifler (12 adet tarif var)uygulamak isterseniz aşağıdaki sitede tarifleri bulabilirsiniz. Fazla kalabalık olmaması ve yer tutmaması için buraya yazmadım site adı verdim arkadaşlar.

http://www.bitkiselkitap.com/a-dan-d-ye/agiz-kokusu.html

Anonim
Anonim
1 Şubat 2008 19:54

bu sorunları gidermenin bir çaresi ve cözüm yolu yokmu?

Anonim
Anonim
14 Eylül 2007 00:42

Ağız kokusuna sebep olan bir başka unsurda biz ve bizim gibi geri kalmış ülkelerde ki açlıktır. Açlıktan nefesimiz kokabilir.

%d blogcu bunu beğendi: