Şeyh Bedreddin İsyanı

şeyh bedreddin isyanı, şeyh bedrettin isyanı, şeyh bedreddin, bedreddin, Börklüce Mustafa, Dukas, Şükrullah bin ŞehabettinŞeyh Bedreddin (Bedrettin) İsyanı: Şeyh Bedreddin kazaskerliği sırasında kethüda olarak yanına aldığı Börklüce Mustafa, Bedreddin’in sürgüne gitmesiyle beraber Aydın’a döner. Burada Osmanlı idaresinden memnun olmayan köylüleri ve yoksul dervişleri etrafına toplayarak isyan eder. İsyanın merkezi Karaburun Yarımadasıdır. İsyancıların sayısını Bizanslı tarihçi

Dukas 6.000, Osmanlı tarihçilerinden Şükrullah bin Şehabettin 4.000, İdris-i Bitlisi ise 10.000 olarak verir. İsyanı bastırmak üzere harekete geçen Saruhan Beyinin ordusu bozguna uğrar. Bunun üzerine Sultan Mehmet oğlu Murat ile veziri Beyazıt Paşa’yı bölgeye yollar. İsyan bastırılır isyancılar Börklüce Mustafa’nın gözü önünde kılıçtan geçirilir. Börklüce Mustafa ise bir deve üzerinde çarmıha gerilerek öldürülür ve şehirde gezdirilir.

Börklüce isyanıyla muhtemelen aynı zamanlarda, Manisa civarında Torlak Kemal liderliğinde bir isyan daha patlar. Daha küçük olan bu isyan da şiddetle bastırılır ve isyancılar öldürülür.

Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal isyanlarının Bedreddin’in onayıyla gerçekleşip gerçekleşmediği belirsizdir. Ancak bu kişilerin Bedreddin’in müritleri olduğu konusunda tüm kaynaklar hemfikirdir.

Bu sırada Sinop üzerinden Eflak’a giden Bedreddin’in Edirne’ye dönüş yolculuğunda, Osmanlı otoritesinin çok güçlü olmadığı Balkan topraklarında kaynaşmalar başlar. Osmanlı tarihçileri Bedreddin’in düzenli bir isyan örgütlediğini yazarlar. Menakıbname ise Bedreddin’in tek amacının yeni yazmış olduğu Nurü’l-kulub adlı eserini sultana sunmak olduğunu yazar (Menakıbname’nin yazılış amaçlarından birinin de Bedreddin’i Osmanlı yöneticilerinin gözünde aklamak olduğu hatırda tutulmalıdır). Osmanlı ordusu bu isyanı da şiddetle bastırır ve Bedreddin ölüme mahkum olur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
13 Ocak 2009 23:07

şeyh bedrettin dinler arası eşitliği savunup , dini farklılıktan dolayı ayrım yapmamayı öngörüyor. bu düşüncesiini de insanlar içinde yayarak örgütlüyor. komunist düşünceleri ile insanları etkilemiştir.hatta kadın ve erkeğin eşit olduğunu bile söylemiştir.o dönemde yaşamış bir insan ve özellikle bir şeyh için ne garip bi düşünüş biçimi deil mi??????

Anonim
Anonim
23 Ekim 2008 20:32

Bilgi için Teşekkürler =)

Anonim
Anonim
3 Kasım 2007 15:52

🙂 çok güzel açıklamışınız tşk ellerinize sağlık 😀

Anonim
Anonim
1 Kasım 2007 15:42

şeyh bedrettin sadece bu yüzden mi isyan etmiş 😕

Anonim
Anonim
7 Ekim 2007 19:41

😕 ACABA DOŞRU OLAN HANGISIĞEYH BEDRETTIN GIZLIBIR TARIKAT KURDU MU YOKSA SADECE DINLER ARASINDA EĞITLIŞISAVUNDUŞU IÇIN MIYARGILANDI

%d blogcu bunu beğendi: