Mehter Takımı Nedir

mehter, mehter takımı, mehter nedir, mehter takımı nedir, mehterhane, mehterhane nedir, mehterhanei hümayun, mehter müziğiMehter Nedir (Mehter Takımı): Osmanlı Devleti’nin askeri mızıkasıdır. Kısaca mehter denen mehterhane veya mehter takımı Osmanlı Devleti’nin askerî mızıka kuruluşudur. Pa­dişaha özgü olanına «Mehterhanei Hümayun» veya «Mehterhanei Hakanî» denilirdi. Ortaçağ’da, Îslâm devletlerinde bağımsızlığın üç maddî simgesinden biri de askerî mızıka takımı idi.

Bun­ların üçüne birden «sikke vü tabl-u alem» denirdi. Sikke, madenî para, tabi, davul, alem de sancak veya bayrak anlamına gelir, Îslâm devletlerinin hepsinde sultanların, hattâ bir ilde valilik yapan şehzade ve emirlerin mehter takımları vardı.

Kuruluş olarak Mehter Osmanlılara Selçuklulardan geçmiştir. Hattâ Selçuklu sultanı Alâeddin Keykubat III’ün uçbeyi Osman Gazi’ye saltanat ve bağımsızlık simgesi olarak «tabl-u alem» (davul ve sancak) gönderdiği söylenir.

Mehterhane

Osmanlı Devleti’nde mehterhane Yeniçeri Ocağı’nın bir parçasıydı. Evliya Çelebi’nin yazdığına göre XVII. yy.ın ortalarında İstanbul’daki Mehterhanei Hümayun’da 300 sanatkâr vardı ve bunların hepsi askerdi. Bundan başka Yedikule, Eyüp, Kasımpaşa, Galata, Tophane ve Boğaziçi hisarlarında ayrı mehter takımları vardı. Buralarda sabah ve akşam vakit­lerinde bu mehter takımları iki «nöbet vururlar», yani konser verirlerdi.

Mehterhanei Hümayun savaşta orduyla birlikte bulunur, çaldığı ezgilerle askere şevk ve heyecan verir, düşmana korku salardı. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı kaldırılınca ona bağlı olan mehterhane de kaldırılarak yerine batılı biçimde bir mızıka takımı (Mızıkayı Hümayun) kuruldu. 1911′-de bu kuruluş «Mehterhanei Hakanî» adıyla yeniden düzenlendi. Mehterhane Birinci Dünya Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı sırasında da hizmet gör­dü. Ama Cumhuriyet yönetiminin kurulmasıyla birlikte ortadan kalktı.

Mehter Müziği

Mehterhanede çalınan Türk askerî müziği kös, davul, nakkare, kudüm, zurna, nefir, nısfiye, zil, zilli maşa ve bunlara benzer özel çalgılarla çalınır. Bir mehterde bu çalgılardan eşit sayıda birkaç takım birarada bulunur. Dokuz kat mehter denen en kalabalık çalgılı mehter takımı padişahlara özgüydü. Mehter takımınca çalınan eserlerin bir kısmı sözlü müzik (mehter marşları, türküler v.b.), bir kısmı da çalgı müziği tarzındadır. Mehterde usul vurma (tempo) âletleri ve nefesli sazlar önemli yer tutar.

 

MEHTER MÜZİK ALETLERİ VE ÖZELLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


108
Kimler Neler Demiş?

avatar
108 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

aynen bende yelizciğim hangi müzük aletine benziyor bilemeiyorum çıkmıyor….:((((

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Gerçekten süper bir ödevim oldu,arkadaşlarımada bu siteyi önericem.

ÇOK TEŞEKKÜRLER

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

teşekkürler bana yardımcı oldu

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

çok beğendim bana çok yardımcı oldunuz

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

tolga soy adın baran dimi 5/a sınıfına gidion hocan selehattin sözer diiimmmiii

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

ben en iyisi bu siteye sürekli gireyim işte fayda işte aferim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

ben çok beyendim ödevimi yapmak için çok işime yardımcı oldu ben bu konudan çok ama çok memunu çok yardımcı oldu TEŞEKKÜRLER

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

çok güzel 100 aldım

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

kös hangi müzik aletinebenzer nolur söyleyin 5 gidiyorum….

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

benim mehter takımı ile ilgili ögretmenimödev vermişti bende burdan buldundu

%d blogcu bunu beğendi: