Mehter Takımı Nedir

mehter, mehter takımı, mehter nedir, mehter takımı nedir, mehterhane, mehterhane nedir, mehterhanei hümayun, mehter müziğiMehter Nedir (Mehter Takımı): Osmanlı Devleti’nin askeri mızıkasıdır. Kısaca mehter denen mehterhane veya mehter takımı Osmanlı Devleti’nin askerî mızıka kuruluşudur. Pa­dişaha özgü olanına «Mehterhanei Hümayun» veya «Mehterhanei Hakanî» denilirdi. Ortaçağ’da, Îslâm devletlerinde bağımsızlığın üç maddî simgesinden biri de askerî mızıka takımı idi.

Bun­ların üçüne birden «sikke vü tabl-u alem» denirdi. Sikke, madenî para, tabi, davul, alem de sancak veya bayrak anlamına gelir, Îslâm devletlerinin hepsinde sultanların, hattâ bir ilde valilik yapan şehzade ve emirlerin mehter takımları vardı.

Kuruluş olarak Mehter Osmanlılara Selçuklulardan geçmiştir. Hattâ Selçuklu sultanı Alâeddin Keykubat III’ün uçbeyi Osman Gazi’ye saltanat ve bağımsızlık simgesi olarak «tabl-u alem» (davul ve sancak) gönderdiği söylenir.

Mehterhane

Osmanlı Devleti’nde mehterhane Yeniçeri Ocağı’nın bir parçasıydı. Evliya Çelebi’nin yazdığına göre XVII. yy.ın ortalarında İstanbul’daki Mehterhanei Hümayun’da 300 sanatkâr vardı ve bunların hepsi askerdi. Bundan başka Yedikule, Eyüp, Kasımpaşa, Galata, Tophane ve Boğaziçi hisarlarında ayrı mehter takımları vardı. Buralarda sabah ve akşam vakit­lerinde bu mehter takımları iki «nöbet vururlar», yani konser verirlerdi.

Mehterhanei Hümayun savaşta orduyla birlikte bulunur, çaldığı ezgilerle askere şevk ve heyecan verir, düşmana korku salardı. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı kaldırılınca ona bağlı olan mehterhane de kaldırılarak yerine batılı biçimde bir mızıka takımı (Mızıkayı Hümayun) kuruldu. 1911′-de bu kuruluş «Mehterhanei Hakanî» adıyla yeniden düzenlendi. Mehterhane Birinci Dünya Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı sırasında da hizmet gör­dü. Ama Cumhuriyet yönetiminin kurulmasıyla birlikte ortadan kalktı.

Mehter Müziği

Mehterhanede çalınan Türk askerî müziği kös, davul, nakkare, kudüm, zurna, nefir, nısfiye, zil, zilli maşa ve bunlara benzer özel çalgılarla çalınır. Bir mehterde bu çalgılardan eşit sayıda birkaç takım birarada bulunur. Dokuz kat mehter denen en kalabalık çalgılı mehter takımı padişahlara özgüydü. Mehter takımınca çalınan eserlerin bir kısmı sözlü müzik (mehter marşları, türküler v.b.), bir kısmı da çalgı müziği tarzındadır. Mehterde usul vurma (tempo) âletleri ve nefesli sazlar önemli yer tutar.

 

MEHTER MÜZİK ALETLERİ VE ÖZELLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

108 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
15 Şubat 2010 17:12

benim mehter takımı ile ilgili ögretmenimödev vermişti bende burdan buldundu

Anonim
Anonim
20 Şubat 2010 10:04

Gerçekten süper bir ödevim oldu,arkadaşlarımada bu siteyi önericem.

ÇOK TEŞEKKÜRLER

Anonim
Anonim
28 Şubat 2010 12:00

teşekkürler bana yardımcı oldu

Anonim
Anonim
27 Şubat 2010 15:27

çok beğendim bana çok yardımcı oldunuz

Anonim
Anonim
25 Şubat 2010 19:45

tolga soy adın baran dimi 5/a sınıfına gidion hocan selehattin sözer diiimmmiii

Anonim
Anonim
25 Şubat 2010 15:16

ben en iyisi bu siteye sürekli gireyim işte fayda işte aferim

Anonim
Anonim
24 Şubat 2010 20:56

ben çok beyendim ödevimi yapmak için çok işime yardımcı oldu ben bu konudan çok ama çok memunu çok yardımcı oldu TEŞEKKÜRLER

Anonim
Anonim
23 Şubat 2010 18:48

çok güzel 100 aldım

Anonim
Anonim
15 Şubat 2010 14:21

kös hangi müzik aletinebenzer nolur söyleyin 5 gidiyorum….

Anonim
Anonim
16 Şubat 2010 07:35

aynen bende yelizciğim hangi müzük aletine benziyor bilemeiyorum çıkmıyor….:((((

%d blogcu bunu beğendi: