NLP Nedir

nlp, nlp nedir, kendini eğitme, motivasyon, sınırları aşma, iş yaşamı, smartBu makalede, nlp kavramı ile ilgili akla gelen sorulara yanıtlar bulabileceksiniz. Geleceği kazanmak için, ilk önce kendimize bakma, hatayı kendimizde arama zamanı çoktan geldi. Toplum olarak bunun farkına vardık. Kısaca NLP olarak tanınan ve beynimizi anlama ve onu en etkin biçimde kullanma yollarını öğreten Beyin Dili Programlama büyük ilgi görmektedir. Bu ilgi, sadece bizde değil

tüm dünyada vardır. Peki, tüm dünyada bu kadar ilgi gören NLP ne anlama gelmektedir. NLP’nin mucizesi nereden gelmektedir? Niçin herkes sihirli bir değnek gibi ona sarılmaktadır? NLP, her şeyden önce bir düşünce sistemidir. Bütün sistemlerde olduğu gibi NLP’ de de kendi içinde bir mantıksal sıralama bulunmaktadır. Bu sıralamayı çok iyi anlarsak, sistemi çok iyi kullanabiliriz.

NLP, bazılarının anladığı ve söylediği gibi, boş sloganlar, kum motivasyon lafları, insanları gaza getirme yöntemi değildir. NLP, önce kişinin kendini anlaması, kendi iç çelişkilerinden kurtulması, endişe ve korkularından sıyrılması ile başlayıp, çevresini, toplumu ve genel olarak dünyayı daha iyi anlamasını, yaptığı hareketlere bu gözle bakmasını ve davranışlarını buna göre düzenlemesini sağlayan bir sistem bütünüdür. NLP, birçok kişinin katkısı ile oluşturulmuş, bilimsel temeli olan bir sistemdir. Kısaca söylemek gerekirse NLP, insan davranışlarının modellenmesi üzerine kurulmuştur. NLP’nin amacı, etkili iletişim kurmak ve bu iletişimi sürekli geliştirmektir. Anahtar kelimeler “iletişim” ve “gelişimdir”. NLP’ yi etkili iletişim kurmak için Bize gerekli araçları sağlayan bir alet çantası olarak düşünebiliriz. Bu aletleri doğru kullanırsak işimizde, özel yaşantımızda, insanlarla ilişkilerimizde çok olumlu gelişmeler kaydedebileceğiz.

Sürekli şikâyet ederiz. “Hiçbir zaman rüzgâr doğru esmedi, hayat hiçbir zaman benim istediğim şekilde gelişmedi” deriz. Çünkü nereye doğru gittiğimizle ilgili hiçbir fikrimiz bulunmamaktadır. Böyle tip insanlar için rüzgâr hiçbir zaman doğru yerden esmeyecektir; çünkü bu tür insanlar ne istediklerini bilmezler. İsteklerimize kavuşmak, kalıcı değişiklikler yaratmak istiyorsak öncelikle hedeflerimizi doğru saptamalıyız. Hedeflerin yazılı olması çok önemlidir, bu yazı kendi kendimizle yapılmış bir kontrat niteliği taşır. Tabii ki hedeflerimiz SMART yani akıllı olmalıdır. Yani belirlediğimiz hedef şu özellikleri taşımalıdır:

S – (Specifik) Belirli

M – (Measurable) Ölçülebilir

A – (Attainable) Ulaşılabilir

R – (Rational) Rasyonel

T – (Time limited) Zaman sınırlı

NLP Ve İş Yaşamı

İyi bir iletişimin nasıl yapılacağını son derece iyi anlatan, ayrıca iletişimin başarıdaki önemini sürekli vurgulayan NLP tekniği, 21. Yüzyılın başarı teknolojisi olmaya aday bir bilim dalıdır.

NLP tekniği, özellikle iş dünyasında, yönetim, iletişim, isteklendirme, kişisel gelişim, hedef belirleme liderlik gibi konularda farklılaşma sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda spora, aile yaşamına ve kendini geliştirmeye uygulanabilir. Başarıya ulaşmak ve kişisel mükemmelliği yakalamak isteyen insanların, değiştirmesi gereken tutum ve inançlarını değiştirmeyi kolaylaştırarak kişisel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu nedenle yönetim ve eğitim alanında sıkça kullanılmaktadır. Nitekim Avrupa kupasını elde eden Galatasaray futbol takımının teknik direktörü Fatih Terim’in NLP tekniği ile eğitilerek takımını başarıya ulaştırdığı, parantez arasında, bilinmesi gereken önemli bir konudur. Bu nedenle kişilerin motivasyon, karar alma, yaratıcılık, iletişim gibi basit zihinsel stratejileri benimsemesi esnasında NLP tekniği yeniden değerlendirmeler sağlayarak, bu kişilerin başarılı liderler haline gelmelerine de olanak tanımaktadır.

NLP tekniğinin iş yaşamındaki yararlarını şu şekilde sıralandırabiliriz:

* İş yaşamıyla özel yaşamın yapıcı etkileşim kurmasına yardımcı olur.

* Öğrenme sürecini hızlandırır ve öğrenmeyi etkin kılar.

* Değişimi gerçekleştirir, ilgi ve çalışma alanına uygun yönetim biçimi bulunmasını sağlar.

* Duyarlılığı artırarak, davranış ve tutumlardaki titreşimleri sezinleyip yorumlanmasını sağlar.

* Bireysel performansı doruğa çıkarır.

* Yaratıcılığı geliştirir.

* Mükemmelliği hedefler, kişisel mükemmelliğin, örgütsel mükemmelliğe ulaşmasını sağlar.

* Daha etkin iç ve dış iletişimle, mutluluk ve tatmin düzeyini yükseltir. Böylece aidiyet duygusunu geliştirir.

* Motivasyonu arttırır.

* Bireyin takım yönetme becerisi, sunuş ve liderlik yeteneği, görüşme ve hedef yerleştirme yeteneklerini geliştirir.

* Seçenekleri arttırır, etki alanını genişletir.

nlp, nlp nedir, kendini eğitme, motivasyon, sınırları aşma, iş yaşamı, smart

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
27 Haziran 2008 03:45

RUZGARA YON SORULMAZ BUNUDA UNUTMAYALIM…

Anonim
Anonim
7 Ekim 2007 07:57

🙁 cok gibi

%d blogcu bunu beğendi: