IQ Nedir-Nasıl Hesaplanır?

IQ Nedir? Nasıl Hesaplanır?IQ Nedir? Nasıl Hesaplanır? IQ, bireylerin zekâ testinde sağladığı zekâ yaşını, kronolojik (zamansal) yaşına bölüp, çıkan sonucu 100 (yüz) ile çarparak elde edilen bir zekâ gelişim düzeyidir. Peki bütün bunlar ne anlama gelmektedir? IQ, bize belli bir zekâ testindeki puanımızı, kendi yaş-grubumuzdakilerle karşılaştırılmış biçimde göstermektedir. Testin 100 puanlık bir ortalama puanı ve 15 puanlık bir standart sapması vardır. Pekâlâ, standart sapma ne anlama gelmektedir? Bu durum, teste katılan kişi sayısının % 68’inin 85-115 arasında bir IQ değerine ulaşmış olduğunu gösterir. Üstelik katılan kişilerin yüzde 95’inin de 70-130 arasında bir değere ulaştığını gösterir.

Eğer IQ puanınız 100 ise, bu ne anlama gelir?

Bu, (sizin yaşınızdaki!) kişilerin yarısının sizden daha yüksek puan aldığı anlamına gelir. Öbür yarısının ise sizden daha düşük puan aldığını gösterir. Diyelim ki sizin IQ puanınız 130. Bunun anlamı ne olacaktır? Bu sizin yaş grubunuzdakilerin %97,5’inin sizden daha düşük puan aldığı anlamına gelir. Demek ki yalnızca % 2,5’i sizden daha yüksek puan almıştır.

Bir IQ puanını şu yöntemle kolayca belirleyebilirsiniz:

Genel yetenekleri ölçen bir zekâ testindeki IQ puanı, istatistiksel olarak elde edilmiş olan bir sayıdır. Bu IQ sayısı, akademik (yani, eğitimle edinilen) beceri ve bilgilerin elde edilmesi için kullanılabilen göreli ve karşılaştırmalı yetenekleri belirtmektedir. Her bireyin yüzlerce belli zihinsel yeteneği vardır. Bu yeteneklerin kimileri tam olarak ölçülebilir. Bu ölçümlerin bir bölümü, bir bireyin akademik zihinsel başarılarını güvenilir biçimde önceden tahmin edebilir. Her ne kadar bir IQ testi bir insanın zihinsel yeteneklerinin sadece birkaçını ölçerse de, bu az sayıdaki yeteneklerden değerli bir ölçüm çıkarılabilir. Zira onların çok sayıdaki başka insani yeteneklerle ilişkisi olumlu şekilde ve yüksek derecededir. Bu yeteneklerden birindeki yüksek puanınız, ölçülmemiş olan yeteneklerinizin de o kadar yüksek olacağının güçlü bir kanıtıdır. 

Aşağıdaki ifadeler, aynı teste katılmış olan kimselerin IQ puanları bağlamında, istatistiksel olarak doğrudur.
100 puanlık bir IQ, teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 50’sinden daha yüksektir.
110 puanlık bir IQ, teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 75’inden daha yüksektir.
120 puanlık bir IQ, teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 93’ünden daha yüksektir.
130 puanlık bir IQ, teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 98’inden daha yüksektir.

Bir kimsenin kendi IQ puanını öğrenmek istemesinin başlıca nedenlerinden biri, kendi olası akademik potansiyelinin bağımsız ve nesnel (objektif) bir portresini görebilmektir. Şayet IQ puanınız yüksek ise, siz bu bilgiyi, şu anda kendinize pek güvenmiyorsanız bile, birtakım öğrenim olanaklarına kolayca kavuşabilmek için kullanabilirsiniz. Ve gene, şayet IQ puanınız düşük ise, bu bilgiyi kendinize-sahip olduğunuzu düşündüğünüz zaman ve gösterebileceğiniz çabayı göz önünde tutarak-gerçekçi öğrenim hedefleri belirlemek amacıyla kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Şurası akıldan çıkarılmamalıdır ki, bir IQ testi insani yeteneklerin müzik, sanat, coşkusal dengelilik, bedensel koordinasyon, ya da ruhsal (tinsel) düzey gibi-pek çok türünü ölçmez. Yüksek bir IQ puanı, bir kimsenin mutlu olacağının, esenlikle yaşayacağının, ya da tinsel (ruhsal) yücelmeye ereceğinin garantisi değildir. Aynı şekilde, düşük bir IQ puanı da, o kimsenin parasal, ruhsal, ya da ahlaki açılardan başarısız olacağı anlamına gelmez.

Yaşamın her kesitinde yüksek IQ puanlı kişilere rastlanabilir. Aynı şekilde doktorlar, mühendisler gibi geleneksel olarak paye verile gelmiş gruplar içinde IQ puanları sadece normal düzeyde bir zekâya sahip olduklarını gösteren kişilere de rastlanabilir. Hemen hemen bütün sıradan insani işler (görevler), bir insanın sadece 50 ya da daha yüksek bir IQ düzeyine sahip olmasını gerektirir. (Bütün insanların %75’inin IQ’su 50 ya da biraz daha üzerinde bir düzeydedir). Yalnız şu var ki, IQ puanı 50 olan bir bireyin öğrenimde başarı sağlayabilmesi ancak özel öğretim yöntemleri sayesinde ve daha çok zaman harcanmasıyla mümkündür. kaynak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ozan?231918
ozan?231918
24 Mayıs 2012 21:09

psikologumda ölçtüm 172 çıktı çokmu mutluyum hayır burslu ünvde diş hekimliği okuyorum ve aşırı agrasif dengeisizim kabul ediyorum

ulas
ulas
24 Nisan 2012 14:09

🙂

elif_1123581321
elif_1123581321
22 Mayıs 2011 13:02

İnternet üzerinden yapılan testler yeteri kadar güvenilir mi örneğin kendime IQ testi yaptım 130 çıktı fakat ben kendimde öyle bi potansiyel göremiyorum ne okul hayatımda çok başarılı olabildim nede sosyal çevreme fazla uyum sağlıyan biri olabildim.

%d blogcu bunu beğendi: