Suyu Tasarruf Etmenin On Değişik Yolu

Yağışsız geçen kış ve bahar aylarının sıkıntısını ülke olarak çekmekteyiz. Susuz bir yaz mevsimine girdik. Suyu tararruf etmenin farklı yöntemleri var. Herkesin yapabileceği 10 tasarruf yöntemi:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, susuz günler yaşanmaması için tüm İstanbullular’ı su tasarrufuna davet etti. Bunun için basit yöntemlerle yapılan 10 tasarruf yöntemini kamuoyu ile

paylaştı.

4 kişilik bir aile, yılda 140 ton su kurtarabilir. Evde suyumuzu kurtarmanın 10 basit yolu ise:

1. Musluğu Açık Bırakmayın
Her gün sebzelerimizi elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkarsanız, çok daha az su tüketirsiniz. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.

2. Bulaşıklarınızı Elde Değil Makinede Yıkayın
4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız, ortalama 84 – 126 litre su kullanırsınız. Oysa ki bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkamakradır. Bu da bir yılda ortalama 26 – 40 ton suyu kurtarmanız demek anlamına gelir.

3. Diş Fırçalarken ve Tıraş Olurken Suyu Kapatın
Diş fırçalarken ya da tıraş olurken, kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 ton civardır. 4 kişilik bir ailede bu rakam ortalama 48 tondur.

4. Daha Kısa Duş Alın
5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 lt su harcarız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.

5. Gereksiz Yere Sifon Çekmeyin
Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Dört kişilik bir ailenin her bir ferdi, günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse yılda 16 ton su harcamış olmaktadır.

6. Sifona Plastik Bir Şişe Yerleştirin
1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sadece bu basit bir önlemle bile yılda 2 ton su kurtarılabilmektedir.

7. Duş Başlığınız Değiştirin
Yeni çıkan suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alınız. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli bir duş alabilirsiniz.

8. Muslukları Tamir Ettirin
Evdeki tüm muslukları su kaçırmadığından emin olun. Gerekirse tamir edin. Her saniye bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su harcamaktadır.

9. Su Kaçaklarını Engelleyin
Evinizdeki ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca su harcar.

10. Çamaşır Makinesini Ekonomik Kullanın
Bir çamaşır makinesi tek bir çalıştırmada 176 litre su harcamaktadır. Makinenizi haftada bir kez bile az kursanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız.

Haber7

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
30 Temmuz 2007 13:31

Pet şişeyi sifonun su haznesine yerleştirdiğinde su, hazneye içine yerleştirdiğin pet hacminde az dolacaktır. Bu her seferinde tekrarladıkça belirtilen tasarrufa ulaşılınabiliyor.

Anonim
Anonim
28 Temmuz 2007 22:51

6. Sifona Plastik Bir Ğişe Yerleştirin
1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sadece bu basit bir önlemle bile yılda 2 ton su kurtarılabilmektedir
ben bunu anlamadım nasıl yerleştirilecek ve su kaybını nasıl önleyecek 😕 😕

%d blogcu bunu beğendi: