Barzani Susmuyor


Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Türkiye ile yaşanan gerginliği ABD’nin yeni Irak Büyükelçisi Ryan Crocker ile görüştü. Barzani, Türkiye ile ilişkilerde sorun yaşamak istemediklerini belirterek, "Kimseyi tehdit etmedik, tehdit edilmemizi de kabul etmeyiz" dedi ABD’nin yeni Irak büyükelçisi Ryan Crocker ile görüşen Mesut Barzani, Türkiye ile olan ilişkilerinde

sorun yaşanmasını istemediklerini belirterek, Kürtlerin, Irak ile sorunlarını anayasaya göre çözüme kavuşturulacağını ifade etti. Hiç kimseyi tehdit etmedikleri söyleyen Barzani, "Hiç kimsenin de bizi tehdit etmesine izin vermeyiz" diye konuştu.

Selahaddin kentinde görüşmede Irak’ın siyasi ve güvenlik durumunun değerlendirildiği belirtilirken "Türk devlet yetkililerinin Irak ve Kürdistan bölgesine yönelik tehdit niteliğindeki açıklamaları"nın da gündeme geldiği bildirildi.

Kürt Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamada, ABD’nin yeni Irak büyükelçisi Ryan Crocker ile Mesut Barzani arasında yapılan görüşmede, Irak ve Kürdistan bölgesindeki son siyasi gelişmeler, Bağdat güvenlik planı ve Kürt Bölgesi ile Irak’ın komşu ülkelerle ilişkilerinin değerlendirildiği belirtildi.

Erdoğan’a Türkmen sorusu

Crocker’in, Barzani’den Kürt siyasi liderlerinin, Irak’taki etkin ve yapıcı misyonlarını sürdürmesini talep ettiği belirtilen açıklamada, "Bu görüşmede ayrıca Türk devlet yetkililerinin Irak ve özellikle Kürdistan halkına yönelik saldırgan tavırları da gündeme geldi" denildi. Açıklamada şöyle devam edildi:

"Başkan Barzani, bu konuyla ilgili olarak, Amerikan’ın Irak büyükelçisine, Türkiye ile olan ilişkilerinde sorun yaşanmasını istemediklerini, Irak ile ilgili sorunların anayasaya göre çözüme kavuşturulacağını ve hiç kimseyi tehdit etmedikleri gibi kendilerine yönelik tehditleri de hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini iletmiştir"

ANKA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: