Asker Hangi Partiyi Tercih Ediyor?

AKP
Emekli Albay Eyüp Kocabaş:
Eskişehir’de 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda görev yaparken 8 Mayıs’ta emeklilik dilekçesini verdi. Afyonkarahisar listesinden seçime girmek için başvurdu.

Emekli Albay Mustafa Hacımustafaoğlu:
YAŞ kararıyla TSK’dan ilişiği kesildi. 1999 seçimlerinde FP’den Kütahya adayı olan Mustafaoğlu, bu kez AKP’yi tercih etti.

Emekli Yarbay Süleyman Dönmez:
Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’nda zorunlu hizmetini doldurduktan sonra istifa etti. AKP’den aday adayı oldu.

Emekli Kurmay Binbaşı Kemal Şahin:
YAŞ kararıyla TSK’dan ihraç edildi. ASDER Ankara Şube Başkanı. Ankara listesi için aday adaylık başvurusunda bulundu.

Emekli Binbaşı Arif Çelenk:
YAŞ kararıyla TSK’dan ihraç edildi. YAŞ kararıyla ihraç edilen subayların kurduğu Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Bursa Şube Başkanı. AKP’ye aday adaylık başvurusu yaptı.

CHP
Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz:
PKK ile mücadelede Türkiye, ABD ve Irak arasında eşgüdüm sağlama görevinden alınan emekli Orgeneral Edip Başer’in yardımcısı eski Tunceli Güvenlik Komutanı, emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz, CHP’den Bursa milletvekilliği için aday adayı oldu. Tunceli’de görev yaptığı 1997-1999 yılları arasında halk ile askerler arasında sıcak ilişkiler kuran Karagöz’ün görev yaptığı süre içinde, PKK’ya bölgede büyük darbeler vurulduğu belirtiliyor.

Emekli Jandarma Kurmay Albay Aziz Ergen:
Jandarma Genel Komutanlığı Organize Suçlar Daire Başkanlığı görevi yapan Ergen, DSP – ANAP – MHP hükümeti döneminde Beyaz Enerji soruşturmasını yürüttü, daha sonra bu görevinden alındı. Ergen’in, 2003’te Süleymaniye’de 11 Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının ardından, 19 Mayıs 2004’te ABD’li Albay Martin Rollinson’u Kuzey Irak’taki Kokpitepe’de çırılçıplak soyarak soruşturma yaptığı iddia edildi ancak iddialar doğrulanmadı. Ergen, 2006’da emekliye ayrıldı.

DP
Emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu:
Adıyaman’da yüzbaşı olarak görev yaptığı dönemde yerel sanatçılardan kurduğu orkestranın hikâyesi, Beynelmilel filmine esin kaynağı oldu. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda tabur komutanı olarak, 8 bin kişilik üstün düşman kuvvetlerine 800 kişiyle karşı koydu. Magosa Kalesi’ni bir ay savundu, efsanevi subaylar arasına girdi.

Emekli Albay İsmail Kasap:
ODTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Kara Kuvvetleri 1011 Fabrikası Teknik Müdürü iken aday adayı olabilmek için ordudan istifa etti. DP’den listeye alınmak için taahhüt bekleyen Kasap, başvuruda bulunmadığını, son anda bağımsız aday olabileceğini söyledi.

Emekli Gazi Binbaşı Yusuf Ziya Çol:
Diyarbakır’da çatışma sırasında yaralandıktan sonra emekliye ayrıldı. Çol, Ordu’dan listeye konulması için DYP’ye başvurdu.

MHP
Emekli Tümgeneral Erdal Sipahi:
1 Mart tezkeresi geçseydi, Kuzey Irak’a girecek Türk askerlerinin başında bulunacak komutan olan Sipahi, MHP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na yüksek oy oranıyla seçildi. Sipahi, askeri konularda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye danışmanlık da yapıyor.

Emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçaslan:
4 Temmuz 2003’te, ABD askerleri tarafından 11 Türk askerinin başına çuval geçirilen "Süleymaniye Baskını" sırasında, Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı olan Kılıçarslan, Tokat milletvekilliği için MHP’den aday adayı oldu.

Emekli Tuğgeneral Kürşat Atılgan:
Sürekli birincilikleri ve erken terfileri nedeniyle "süper general" olarak nitelenen Atılgan, son olarak Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı olarak görev yapıyordu. Bahçeli’nin hemşehrisi olan Atılgan’ın Osmaniye ya da Adana’dan aday gösterilmesi bekleniyor.

Hürriyet

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: