İnsanların Yüzde 10’u Niçin Solak Olur?

Bu başlıkta: insanların az bir çoğunluğunun niçin solak olduğuna, bu solaklık durumuna vesile olan gen hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz. İngiliz bilim adamlarının, ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldukları açıklandı.
BBC’nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi’ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10’u solak.

Habere göre, “LRRTM1” adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.
Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmayı yapan ilim adamları, söz konusu genin, beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle belirtilen “şizofreni” gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını düşünüyor.
Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks, solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor. “Bir insanın, şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak” diyen Francks, LRRTM1 adlı genin, bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtiyor.
Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre, sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı, sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli. Bilim adamları, bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğunu düşünüyor.
Bu arada, solaklar ve sağ elini kullanan insanlar arasında önemli farklar olduğunu belirtiliyor. Avustralyalı bilim adamlarının, 2006 yılında yaptığı bir araştırma, solakların spor yaparken ve bilgisayar oyunları oynarken daha hızlı düşünebildiklerinin tespit edildiği söyleniyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: