Cep Telefonunun Zararları

Cepteki tehlikenin korkunç boyutu iki bilim adamının yazdığı ‘Tehlikeli Oyuncak’ adlı kitap, cep telefonunun zararlarına ilişkin tehlikenin boyutlarını gözler önüne sermiştir. İşte cebimizin madde madde kısa ve uzun vadeli zararları: Cep telefonuyla ilgili yeni teknolojilere kulağımızı kabartmışken, iki bilim adamı keyfimizi kaçırdı. “Tehlikeli Oyuncak” adlı kitap, cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki zararlarına ilişkin çarpıcı

araştırma sonuçlarını, cep telefonu lehine yapılan bilimsel çalışmaların nasıl fiyasko ile sonuçlandığını ve bilim adamlarinin ilginç itiraflarını içeriyor. İşte cep telefonunun ortaya çıkaracak rahatsızlıklar ve ondan korunma yöntemleri…

ÖLÜMÜNE KONUŞUYORUZ…

Cep telefonumuz yoksa, varlığımızın da bir anlamının kalmayacağı günlere doğru koşar adım gitmekteyiz. Kısa sürede elimiz ayağımız zannettiğimiz bu cihaz sayesinde konuşuyor, yazışıyor, fotoğraf çekiyor, TV izliyor, müzik dinliyor, tansiyonumuzu ölçüyor, haberdar oluyor, hesaplarımızı düzenliyor, ödüyor, harcıyor ve daha pek çok şey yapabilmekteyiz.

Kulaklarımızı, cep telefonlarının muhteşem işlevlerine kabartmışken alın üç yeni gelişme size: Uluslararasi Kanser Arastirma Ajansı (IARC), cep telefonlarından ve baz istasyonlarindan maruz kalınan radyo dalgalarını içine alan elektromanyetik alanları, muhtemel kanserojen içeren 2-B grubuna aldılar. Bu bilgi muğlak geliyorsa işte daha anlaşılır olanı: İngiltere Radyolojik Koruma Kurulu’ndan: “Cep telefonlari küçük çocuklarda tümör riski yaratıyor.” Bu türden bilgilerden daha çok var; çünkü zaman ilerliyor ve kullandığımız teknolojinin uzun vadede görülecek zararları bir bir ortaya çıkmaya basladı: Dünya iletişim devlerinden AT&T için çalışıp cep telefonunun zararının olmadığını söyleyen Dr. George Carlo, şirketten ayrıldıktan sonra yazıp konuşabiliyor ancak: “Laboratuvar deneyleri, cep telefonu radyasyonunun genetik şifre bozukluklarina yol açtığını göstermiştir.”

Medyada arada bir yayınlanan haberler, cep telefonlarının zararsız olduğu, yapılan araştırmalarda zararının henüz tam olarak tespit edilemediği yönünde bilgiler veredursun; bu harika cihaz sayesinde sağlığımızın büyük bir tehdit altında olduğu, artik bilimsel verilerle ve yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. Türkiye’de madalyonun kara yüzü ile ilgili yayınlanan ilk kitap, geçtiğimiz günlerde okurun ilgilisine sunulmuştur.

Hayykitap Yayınları’nın çıkardığı “Tehlikeli Oyuncak” adlı eser, Prof. Dr. Selim Şeker ve Anıl Korkut tarafından yazıldı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün hocalarından Prof. Selim Şeker, 25 yılı aşkın zamandır elektromanyetik ve bunun insan üzerindeki etkileri konularında bilimsel çalışmalar yapmiş, eserler kaleme almış bir isim. Anıl Korkut ise moleküler biyoloji, genetik ve kimya okumus, halen Amerika Colombia Üniversitesi’nde genetik konusunda doktora çalışmalarını sürdüren bir bilim adamıdır. Şeker ve Anıl’ın bilimsel-akademik bir dile bogulmadan, herkesin anlayabileceği bir dil ve üslupla kaleme aldıkları kitap, cep telefonunun sağlığımız üzerindeki zararlarına ilişkin çarpıcı araştıma sonuçlarını, dehşet verici çelişkileri, cep telefonu üreticilerinin cep telefonu lehine destekledikleri bilimsel çalışmaların nasıl fiyasko ile sonuçlandığını gösteren örnekleri, bilim adamlarının ilginç itiraflarını içeriyor. Kanserden beyin tümörüne, yüksek tansiyondan hafıza kaybına, cep telefonunun kısa ve uzun vadede ortaya çıkan ve çıkması muhtemel olumsuz etkilerinin anlaşılır bir dille açıklandığı kitapta, en az zararla gerçekleştirilecek kullanım için, bir kısmını üst tarafta alıntıladığımız tavsiyelerde bulunuluyor.

Prof. Dr. Selim Şeker, kulağımızın neredeyse içine sokup beynimize bu kadar yakin tuttugumuz, elektromanyetik radyasyon yayan baska bir cihazın olmadığını belirtiyor ve şöyle diyor: “Diğer aletlerin kullanımında aldığımız zararı, vücut kendini yenileyerek bertaraf edebiliyor. Oysa cep telefonunu yoğun kullandığımız için buna firsat vermiyoruz. Cep telefonunun kullanımı gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla daha da bağımlısı oluyoruz ve tehlike gittikçe büyümektedir.”

Prof. Şeker, zaman zaman medyada cep telefonlarının insan sağlığına zarari olmadığı yönündeki haberleri nasil karşıladığı yönündeki sorumuzu, sigara örneği ile açıklıyor: “1960’larda sigaranın zararlarından hiç söz edilmiyor, sadece öksürük yaptığı konuşuluyordu. Ama şimdi kanser yaptığını biliyoruz. Biz sigarada yapılan hatanın cep telefonunda da yaşanmamasi için dikkatli olmamız gerektiğini, zararlı yanlarıyla ilgili sonuçları ve ihtimalleri belirtip uyarmayı istiyoruz. Bu teknolojiyi bilinçli kullanmak, çocuklardan uzak tutmak gerektiğini, bir bilinç oluşturup cep telefonu üreticilerini, daha az elektromanyetik radyasyon yayan cihazlar yapmalari için zorlamak gerektiğini söylüyoruz.”

Türkiye’de bazı GSM operatörlerinin hazırladığı ve cep telefonunun sağlığa zararının olmadığını belirttiği broşürlere, para karşılığında, konu ile ilgili bir tane bile makalesi olmayan bilim adamlarının imzasının alındığını belirtiyor Prof. Şeker ve ekliyor: “Bu türden çalışmaları bağımsız kuruluşlar yapmaktadır. Şikayetçi olunan tarafın, şikayet ile ilgili çalişma yapması etik açıdan ne kadar doğru olur? Ama medya bu kuruluşlardan büyük miktarlarda reklam girdisi sağladığı için aleyhte sonuç veren çalışmaları değerlendirmiyor, lehte olan çalışmaları ön plana çıkmaktadır.”

CEP TELEFONUNDAN KORUNMANIN BASİT YOLLARI

– Cep telefonu görüşmelerini mümkün olduğunca kısa tutup gereksiz konuşmalardan kaçınmak, yakında sabit hat varsa onu tercih etmek.
– Acil durumlar hariç çocuklara cep telefonu kullandırtmamak, telefonları onların yakınında tutmamak.
– Cep telefonu görüşmelerini çocuklardan mümkün olduğunca uzakta yapmak.
– Hamilelikte cep telefonunu acil durumlar dışında kullanmamak, hamilelik süresince evdeki cep telefonlarını kapalı tutmak.
– Cep telefonunu bir kulaklık araciligiyla kullanmak. (Bu, zarari bütünüyle önlemez, ancak azaltabilir. Çünkü kulaklıkla da radyasyon beyne ulaşmaktadır.)
– Konuşma dışında cep telefonunun ekstra özelliklerini kullanmaktan kaçınmak. (Bir çalar saat, gece boyunca başucunuzda durarak biyolojik ritminizi alt üst edecek cep telefonuyla aynı işlevi görmektedir.)
– Kısa bilgi gönderiminde SMS kullanmak.
– Cep telefonlarının en savunmasız zamanda yakalayacagi geceleri cihazı kapatma alışkanlığı kazanmak.
– Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar, telefon çaldığı ve çevirdiğiniz numaranın bağlandığı anlardır. Bu sırada telefonu baş bölgesinden uzakta tutmak. (Gelen çağrıyı açtıktan veya karşı taraf görüşmeye açtıktan 1-2 saniye sonra cihazı kulağa .ürmek daha güvenlidir.)
– Asansör ve otomobil gibi dar ve kapalı alanlarda cep telefonu ile görüşme yapmamak. (Cihaz çekmediği için görüşmenin gerçekleşmesi baz istasyonun daha fazla elektromanyetik radyasyon iletmesini gerektirir.)
– Baz istasyonları ve taşıma hatlarını, okul, kreş, hastane ve huzurevi gibi alanların uzağında kurmak. (Radyasyondan en çok zararı çocuklar, hamileler ve yaşlılar görür.)
– SAR değeri daha düşük cihazi tercih etmek daha az radyasyona maruz kalmak demek. SAR değeri düsük cep telefonlarını tercih etmek.
– Harici antenli cep telefonlarini tercih etmek.
– Cep telefonunu gün içinde vücudunuzdan olabildiğince uzakta, çantada; çantaniz yoksa, en dis cebinizde tasimak.
– Cep telefonlarını elektromanyetik fren sistemli taşıtlarda, petrol istasyonlarında ve hastanelerde kullanmamak.
– Cep telefonunu kalp, beyin ve cinsel organlara yakin bir yerde taşımamak.
– Yakınınızda bulunan baz istasyonunu kaldırtmak ve servis yetkililerine, istasyonları için sağlığı tehdit etmeyecek yerler seçme konusunda sorumluluklarını hatırlatmak.
– Cep telefonunun bir organımız olduğunu zannetmemek, hayatı cep telefonu olmadan idare etmenin yollarını aramak, mümkün mertebe klasik iletişim araçlarını kullanmak.

KISA VADELİ ZARARLARI (24 saat)

– Görüş alanında daralma.
– Kalp rahatsızlıkları.
– Kalp pilinin bozulma riski.
– Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
– Yoğun stres ve yorgunluk hissi.
– Kalıcı işitme bozuklukları.
– Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
– Embriyo gelişiminin zarar görmesi.
– Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
– Kadınlarda düşük riskinin artması.
– İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.
– Kan hücrelerinin bozulması.
– Bas ağrıları ve sersemleme
– Bağışıklık sisteminin bozulması.

UZUN VADELİ ZARARLARI (10 yıl)

– Yüksek tansiyon.
– Genetik yapının bozulması.
– Sperm sayısının azalması.
– Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.
– Cilt kanseri.
– Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ali yılmaz
ali yılmaz
7 Aralık 2011 08:06

iyi günler 1 yıl olmadı avea bayisinden samsung 5212 çift hatlı telefon aldım telefonum 11/10/2011 tarihinde arıza yaptı ve aldığım avea bayisine gitdim telefonumu teknik servise aldılar 1,5ay sonra servisden aldığım bilgi telefonun yenilenmesi için onay bekleniyor samsung teknik servini arıyorum sürekli yetkili arkadaş yok deniliyor bu konoda yardımcı olmanızı rica ediyorum

Anonim
Anonim
15 Ağustos 2008 18:02

Iyi günler ben alışveriş merkezlerinin girişlerindeki güvenlik bariyerinin haamillelere zararlarını öğrenmek istiyorum.Bana bu konuda e mail adresimden bilgi verirseniz sevinirim.

%d blogcu bunu beğendi: