Beyin Mozart İlişkisi Ve Largo Barok Müzik

beyin mozart, largo, barok, largo barok, mozart, baroque, largo baroqueBu makalede: Largo barok müziğin ne olduğunu, Mozart’ın bu müzik tarzıyla olan yakınlığını ve dolayısıyla beyin-Mozart ilişkisi kavramı okumuş olacaksınız. Müziğin öğrenme potansiyeline katkısının olduğunu ortaya koyan “telkin yöntemi” (suggestopedia) psikiyatr ve eğitimci olan Bulgar Georgi Lozanov tarafından ortaya konulmuştur.Özellikle stressiz bir öğrenme, beden ve zihin faaliyetlerinin bir ahenk içinde çalışmasını

sağlamaktadır. Bu şartlarda öğrenilen bilgiler daha kalıcı olmaktadır. Lozanov yaptığı araştırmalarda çok özel bir müziğin, yine çok özel bir ritimde olması kaydıyla, insanin beden fonksiyonlarını stressiz bir ortama sokarak öğrenme yoğunlaşmayı artırdığını keşfetmiştir.

Özellikle kolay ve kalıcı öğrenme beyin alfa dalgası ortamındayken oluşturmaktadır. Lazanov’un test ettiği belli ritimdeki bazı klasik müzik parçalarının beyin dalgalarını 8 ile 12 Hz. aralığına düşürerek beynin alfa dalgaları yaymaya başlamasını sağladığı ortaya çıkmıştır. Lozanov yaptığı deneylerde her klasik müzik parçasının dinleyenleri alfa beyin dalgaları ortamına sokmadığını ve en etkili parçaların 60 vuruşlu “largo” tempolu ve 4/4 veya 3/4 ölçülü olan “barok müzik” eserlerinden oluştuğunu tespit etmiştir.

Iowa Eyalet Üniversitesinde yapılan testler, öğrenme faaliyeti sırasında barok müziğin kullanılmasının öğrenme ve hafıza gücünü yaklaşık yüzde 24 artırdığını göstermiştir.

Largo Barok müziğe binaural frekanslar tekniğinin de ilave edilmesiyle hazırlanan çift etkili tekniğe “Bio-Ritmik Largo Tekniği” denilir.

“Bio-Ritmik Largo” bir kaset, ders çalışırken veya hızlı okuma sırasında kulaklıksız olarak fon müzik olarak dinlendiğinde “Largo Barok” müziğin stressiz öğrenme avantajı zaten elde edilmektedir. Ancak böyle bir kaset kulaklıkla fon müzik olarak dinlendiğinde, her iki kulaktan ayrı ayrı gelen binaural seslerin ilave etkisi de kendisini göstererek kişinin yoğunlaşma gücü de artırılmaktadır.

Özet olarak açıklamak gerekirse; “Bio-Ritmik Largo Tekniği”, yoğunlaşmayı artırmak için “Largo Barok Müzik” etkisi ile “Binaural Frekanslar” tekniğinin birleştirilerek kullanılması olayıdır.

Yoğunlaşma gücü beyin hücrelerindeki enerji seviyesi ile doğrudan ilişkilidir. Bilimsel araştırmalar belli frekans aralığında sesler ihtiva eden müziklerin beyin hücrelerindeki enerji seviyesini artırarak, beynin istenilen konuya kolayca odaklanabildiğini göstermiştir. Mozart’ın bazı müzik parçalarında bu frekans aralığı yoğun olarak mevcut durumdadır

MOZART ZEKAYI ARTIRIYOR

14 Ekim 1993 ‘de , A.B.D.’de “USA Today”de çıkan “Mozart ‘in Müzikleri Zekayı Geliştiriyor” baslıklı haber tüm Dünyada sansasyon yaratmıştır. Bu habere göre, California Üniversitesi’nin Irvine’deki öğrenme ve hafıza Nörobiyoloji Merkezi bilim adamlarının yaptıkları bir araştırma, bazı müziklerle IQ arasında bir ilişki olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Bu araştırmada otuz altı üniversite öğrencisi, önce IQ testinin sağ beyin yeteneklerini ölçen sorularıyla test edilmiştir. Testten sonra öğrencilere Mozart’ın “Re Majör, K 448 iki Piyanoluk Sonat’ ı 10 dakika boyunca dinlettirilmiştir. Daha sonra öğrenciler hemen tekrar test edildiklerinde, IQ puanlarının önceki değerlere göre 8 veya 9 puan daha yükselmiş olduğu gözlenmiştir.

Mozart-Beyin İlişkisi

Fransız Tip ve Bilim Akademileri üyesi Dr. Alfred Tomatis’e göre beynin elektriksel olarak şarj olmasında kulaklar anahtar bir rol oynamaktadır. Tomatis’e göre, beyin hücrelerindeki elektriksel enerjinin azalması yoğunlaşmanın bozulmasına ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Bu durumda beynin de, piller gibi şarj edilmesi gerekmektedir.

Tomatis beyin hücrelerinin enerjiyle şarj edilmesi yollarından biri olarak, 5000 ile 8000 hz arasında yüksek frekanslar içeren müziklerin dinlenmesini keşfetmiştir. Yıllar süren analizlerden sonra Tomatis, bu frekans aralığındaki seslerin Mozart’ın müziklerinde çok sayıda mevcut olduğunu tespit etmiştir. Tomatis’e göre, kulak salyangozunu dolduran, “corti” hücrelerinin titreşmesi jeneratör vasıtası görerek beynin yeniden şarj edilmesini sağlamaktadır.
Tomatis de ayrıca beynin şarj edilmesi için etkili olan diğer bir yakın müzik çeşidi olarak “largo barok (baroque) müzik” parçalarına dikkat çekmiştir.

beyin mozart, largo, barok, largo barok, mozart, baroque, largo baroque

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
26 Kasım 2009 09:25

arkadaşlar bana acil olarak mozart müzik lazım lüütfen e-mail e yollaya bilir misiniz. şimdiden çok sağolun…

Anonim
Anonim
7 Mart 2009 18:53

güzelde arkadaşlar size birşey sorucam bildiğiniz klasik müzik dinleyebileceğim veya indirebileceğim site biliyormusunuz ? biliyorsanız bana cevap yazabilirmisiniz?

Anonim
Anonim
27 Ocak 2009 11:19

your turkish turkish I’m english but beatiful
best wishes
GOOD BYE!

Anonim
Anonim
18 Ocak 2009 17:59

müziklerini çok seviyorum beni rahatlatıyo

Anonim
Anonim
17 Ocak 2009 14:58

beyin ile bilmediğimiz o kadar olay var ki bu onlardan sadece bir küçük olay diye düşünüyorum yinede çok hoş

Anonim
Anonim
15 Ocak 2009 17:07

çok güzel eğitimde bunu kullansalarda Türk halkıda yararlansa ,ben matematik öğrenmede kullanıcam ,zikirlerde bu frekansa enerji veriyor

Anonim
Anonim
6 Eylül 2008 20:29

güzel , klasik müzik gerçekten iyi geliyo hep dinliyorum:-)

Anonim
Anonim
26 Ağustos 2008 16:14

iyi

%d blogcu bunu beğendi: