İktisat Bölümü

iktisat bölümü hakkında bilgi, iktisat bölümü iş olanakları, iktisat bölümü çalışma alanları, iktisat bölümü iş olanakları:İktisat Bölümü hakkında bilgi, iktisat bölümü iş olanakları, iktisat bölümü çalışma alanları, iktisat bölümü iş alanları: Bu makalede iktisat bölümü ile ilgili cevabını merak ettiğiniz birçok soruya yanıt bulacaksınız.

İktisat Bölümü’nün amacı nedir?
Lisans düzeyinde iktisat öğreniminin temel amacı öğrencilere sağlam bir teorik altyapı kazandırmak ve bunu uygulamalı alanlarda ekonometrik ve istatistiki

yöntem ve analizlerle destekleyerek öğrencilere ekonomik sorunları kavrama ve çözümleme yeteneğini kazandırmaktır.
Öğrencilere gerçek hayattaki ekonomik olaylara ve sorunlara
yaklaşımlarında geniş bir perspektif verebilmek ve bu sorunların çözümünde güncel analitik araçları uygulayabilme yetisini kazandırmak hedeflenir.

İktisat Bölümü’nde hangi dallarda eğitim verilir?

Üniversitelerin İktisat bölümlerinde İktisat Teorisi, İktisat Tarihi, İktisat Politikası, İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat gibi anadalar bulunur.

İktisat Bölümü’nde hangi dersler görülür?

Öğrenciler, ekonomi biliminin esasını oluşturan mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, banka ve finans, para teorisi, büyüme ve kalkınma gibi temel derslerin yanı sıra, bu alanlarda bilimsel çözümlemelerin gerektirdiği analiz araçlarını kullanma yeteneğini edinmeleri amacıyla, matematik, istatistik ve ekonometri gibi destek dersleri alırlar. Ekonomi eğitimini tamamlayıcı nitelikteki işletme, muhasebe, hukuk dersleri de bölüm eğitiminin temel unsurlarındandır.

Öğrenciler temel iktisat eğitimine ek olarak ileri sınıflarda üretim, yönetim, pazarlama, finans piyasaları, vergi sistemleri, kamu maliyesi, Türkiye ekonomisi, dünya ekonomisi, AB ekonomisi, sanayi ekonomisi, kurumsal ekonomi, çalışma ekonomisi, çevre ekonomisi, psikolojik ekonomi gibi çok çeşitli alanlarda seçmeli dersler alarak eğitimlerini tercih ettikleri alanda devam ettirirler.

İktisat Bölümü’nde okumak için hangi nitelikler gereklidir?

Bu bölümü tercih edecek olan adayların ortalama bir sayısal düşünme yeteneğine sahip olmaları ve teorik açıklamaları anlayabilecek düzeyde bulunmaları gerekmektedir. Bunun yanında genel olarak sosyal bilimler formasyonunun gerektirdiği sözel yetenekler gibi bazı özelliklere de sahip olmaları beklenir.

İktisat bölümü mezunları hangi niteliklere sahip olur?

İktisat alanında uzmanlaşmak, öğrencilere iktisadi teorileri derinlemesine anlama becerisi kazandırırken; onlara ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde ekonomilerin işleyiş biçimini kavrama yeteneği sağlayacak gerekli bilgi donanımını da sağlar.

Türkiye ekonomisinin hızla gelişen dünya ekonomisi ile entegrasyonunda, ihtiyacı olan kısa ve uzun vadeli gelişmeler ile ilgili öngörülerde bulunabilecek, ekonominin çeşitli sektörlerindeki olası aktiviteleri uluslararası platformda takip edip bunların yine kısa ve uzun vadeli stratejilerini saptayabilecek, Türkiye’nin başta kamu kesimi olmak üzere tüm ekonomik birimlerinin karar alma mercilerinde görev alabilecek düzeyde elemanlar yetiştirmek amaçlanır.

İktisat bölümü mezunları hangi alanlarda görev yapar?

İktisat mezunlarının gerek kamu gerekse özel sektörde iş imkanları oldukça fazladır. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı sınavlarına girebilir, iktisat uzmanı, araştırıcı olarak çalışabilirler. Devlet ve özel sektöre ait bankalar, araştırma kuruluşları, yerli veya uluslararası şirketler de bölüm mezunlarının istihdam edildiği kurumlardır.

Bölüm mezunları, uluslararası piyasalar ve kurumlarda etkin görevler alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilirler.

İktisat eğitimi, genel olarak, sınırlı kaynaklarla insan ihtiyaçlarının karşılanmasında bireylerin ve toplumların kararlarını ve bu kararların, nedenlerini, etkilerini ve etkinliğini incelemeye yöneliktir. Dolayısıyla iktisatçılar insanların ne kadar çalışacakları, hangi ürünü satın alacakları, ne kadar tasarrufta bulunacakları, tasarruflarının ne kadarını yatırıma dönüştürecekleri gibi kararlarını inceler.

Diğer taraftan iktisat ortalama gelirdeki artış ve fiyatların yükselme düzeyi gibi ekonominin bir bütün olarak tamamını etkileyen güçleri ve eğilimleri de analiz eder.

Günümüz toplumlarındaki sorunları anlamamızı sağlayan iktisat biliminin incelediği konular arasında işsizlik ve enflasyon, iktisadi büyüme, uluslararası ekonomik ilişkiler ve iktisat politikaları önem taşımaktadır.İktisatçılar uygulamada karşılaşılacak sorunlara çözüm getirebilecek ve hatta yönetimi elinde bulunduranların kararlarında etkin olacak bilgi birikimine sahip olmalı; analitik düşünce ve sentez yapma kabiliyetlerini geliştirerek çağın ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir.

Mezunların Ünvanı ve Çalışma Alanları

Mezunlarına Lisans Diploması ve “İktisatçı” ünvanı verilir. İktisatçıların ekonomi tarihini iyi bilmeleri, teorilerin arka planına hakim olmaları, olaylar arasında bağlantı kurabilmeleri, mevcut ve ihtimal sorunlara çözüm üretebilecek formasyona sahip olmaları beklenmektedir.

Programı tamamlayan öğrenciler, iktisat, işletme ve siyaset bilimi gibi alanlarda yüksek lisans öğrenimi görebilir veya değişik araştırma kurumlarında, işletmelerde ya da yükseköğretim kurumlarında görev alabilirler. Çeşitli bakanlıklarda, kamu ve özel bankalarda müfettiş, denetçi ve uzman olarak görev alabilir, uluslararası piyasalar ve kurumlarda, araştırma şirketlerinde çalışabilirler. Bölümü bitiren öğrencilerin iyi düzeyde İngilizce bilmeleri ve bilgisayar teknolojilerine hakim olmaları diğer iktisatçılar arasında avantajlı bir konuma sahip olmalarını sağlar

iktisat, iktisat bölümü, iktisat mezunları, iş imkanları, meslek, iş imkanları, iktisat mezunları, çalışma alanları

Kaynak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

116 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
şeymaa
şeymaa
9 Haziran 2011 07:59

bende iktısat okuyorum ıdarı hakım olabılır mıyım bırde kaymakamlıgı soracaktım kamu yonetımden mı sadece sımdıden tesekkurler…

otto
otto
8 Mart 2011 19:39

idari hakim olabiliniyo ama zor iktisattan yuzde 10 kadar kontenjan açılıyo onu da geçtk hadi mülakat war yani kpss a dan enaz 80 we üstü almak gerekio bazen 87 bile almanız yetmio ayrıca marmara iktsattym bahçeliewlerde çok kötü bi kampüs arkadaşa katılıorm gitmden önce araştrn

Kübra aldırış
Kübra aldırış
21 Şubat 2011 20:43

Herkese slm…ben bu yıl sınava gircem.İktisat yazmayı düşünüyorum ama hem matematik olduğu için hemde iş olanaklarını bilmediğim için korkuyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz???

K üccÜk CAdI
K üccÜk CAdI
9 Şubat 2011 21:48

Herkese slmlar…Ben aranıza yeni katıldım.Son sınıf lise öğrencisiyim.Hukuk okumak istiyorum ama mes.lisesi olduğum için zor görünüyo..Bana iktisatın hukukla bağlantılı olduğunu söylediler.Ama ben boşuna umutlanmak istemiyorum.Lütfen bana yardımcı olur musunuz??İktisat bitince ne olunuyoo?Şimdiden TEŞ.EDERİM…

erdem
erdem
10 Ekim 2010 23:49

#111e
Zonguldak ıktısat 2010 mezunuyum.derslerle pek ılgılenmeme ragmen ıktısatn temel kavramlarını ve ekonomıyle olan ılıskısının hangı parametrelerle nasıl ve ne zaman degısebılecegını bu degısımlerın ulkelerın gelısmıslıgındekı ya da azgelismisliğindeki nedenlerini ve bunun gibi iktisatın sadece xten yden dövizden veya kurdan ibaret olmadıgını ogrendıgım ıcın sana zonguldak ıktısatı tavsıye edebılırdım ama bıraz gec kalmısım galıba.
Sonuc olarak blogu begendıgımı soyleyebılırım.

Anonim
Anonim
24 Temmuz 2010 10:39

ya bende zonguldağı istiyordum ve tutuyor iktisat..matematiği sevmiyorum ama bölümü çok merak ediyorum ve severek okuyacağıma eminim..yazmalıyım dimi bu bölümü

Anonim
Anonim
17 Temmuz 2010 13:41

arkadaslar isletme iktisat kamudan bunlardan birinbden mezunolduktan sonra kaymakam olunabiliyo mu kaymakam olmak icin illa kamu mu okumak gerekiyo????????????????????????????? kararsiz kaldim

Anonim
Anonim
12 Mart 2010 13:11

arkadaşlar,iktisat mezunları idari yargı hakimi olabiliyo mu? ve iktisatçıların aldığı maaş ne kadar? bilgisi olan varsa paylaşsın

Anonim
Anonim
16 Şubat 2010 17:05

ben iktsat birinci sınıftayım iktisat hakkında tam olarak bir bilgim yok ne yapmam gerektiğini yardımcı olursanız sevinirim

Anonim
Anonim
31 Ocak 2010 04:58

bn marmara ikt. 3. sınıf öğrencisiyim ikt. işlt. arası çelişki yaşayan arkadaşlar bnce işletme yazsınlar çünkü daha kolay bi ders.bi de üni. seçerken kesinlikle tercih yapacağınız bölümün okulun hangi blmünde olduğuna çok dikkat edin bn marmara die geldim,lisem üni den daha ii ve büyüktü hiç bir olanak yok bişey yok blümü seviyordum ondanda soğuttular bn yandıma aman arkadaşlar siz yanmayın….blki yeni bşlakn kzanalımda kampüs fln önemli değil die düşünebilirsiniz ama emin olun çok önemli

%d blogcu bunu beğendi: