Ege Bölgesinde Deflasyonist Dönem

Ege Bölgesinde Deflasyonist Dönem: İzmirde mevcut olan işimizi geliştirmek ve zenginleştirmek adına 9-11 Kasım tarihleri arasında Manisa, Balıkesir, Bursa il ve ilçelerine piyasa incelemesi gerçekleştirilmiş, Bursa’nın İnegöl ilçesinde Mobilya fuarına katılınmıştır. Gezimizin asıl amacı 2006-2007 dönemleri mikro açıdan yani işletmesel olarak kendimiz gibi küçük ve orta ölçekli firmaların satış potansiyelleri,finansal durumları ve dönem içerisindeki psikolojik durumları hakkında bilgi edinmek idi.

2007 yılında genel görüş krizin hepsini etkilediği öz sermayeleri ile ayakta kaldıkları, ne kadar tasarrufları varsa ayakta kalmak adına likite çevrildiği tabana yönelik böyle bir krizi bir daha kesinlikle kaldıramayacaklarını, hatta böyle ikinci bir krizin firmaları iflasa sürükleyeceklerinde hem fikir olduk. 2007 yılında görüştüğümüz çoğu firma bizim gibi yapısal alanda birçok reforma hatta reformlara gitmiş, alışılagelmişin dışında enflasyon olmayan bir ekonomide kritik kararlar vermişler. Bu kritik kararlarla masraf yönetmeyi öğrenmişler tabiri caizse kemerleri sıkma yoluna gitmişler. Emek yoğun çalışan mobilya sektöründe firmamızın sadece yay ve yatak üretiminde kalması ve bu konuda uzmanlaşması akılıca ve bir anlamda küçükte olsa firmamızı ekonomik buhrandan arındırmıştır..Gezdiğimiz firmaları ciro bazında incelersek büyük montanlı işlem hacimleri olsa dahi firmaların %15-%20 gibi düşük karlarla çalıştıklarını gördük. Türk tüketicisi artık daha seçici. Ev, ofis, bahçe farketmiyor her tür yaşam alanında daima uyumu kullanışlılığı ve yüksek kaliteyi ama aynı zamanda bütçesine uygun ürünü istiyor. Kalite ve ucuz siyahla beyaz gibi olsa da eğer müşteri bunu istiyorsa bu çerçevede arayışlara girmemiz gerekir.

Açık ve net bir şekilde söyleyebilirimki Ege bölgesi tamamiyle enflasyondan arınmış bir daralış bir girdap içine girmiş yani kısaca deflastyonist döneme ayak basmıştır.Devletin acilen telafi edici maliye politikalarına gitmasi gerekiyor. Piyasada arz anlamında da talep anlamındada likit yok. Acil sübvanse gerekiyor. Bu girdaba sadece biz değil dünya ülkeleri girmiş durumda.Su andakı mevcut hükümet enflasyonu önlemiş olabilir ama ciddi bir kriz geliyor.Deflasyonist dönemde özel söktör tamamen yetersiz kalır ve su andada kalıyor.Söyle anlatayım deflasyonu bilmeyenler için:Deflasyonun oluşması için enflasyon seviyesinin halihazırda düşük olması gerekiyor.Deflasyon iki şekilde oluşabiliyor. Birincisi ani ve büyük çaplı bir genel talep daralması. Bu nedenle fiyatların ve üretimin düşmesine bir de güven kaybı ve fiyatların daha da düşeceği beklentisi eklenince bir girdap oluşabiliyor. İkinci yol ise genel arzda ani ve büyük çaplı bir artış. Bu durumda üretim artıyor ama fiyatlar düşüyor.Her iki durumdada faizlerde daha dorusu nominal faizlerde düşüş yaşanıyor fakat reel faizler deflasyon nedeniyle yükseliyor.Deflasyonun genel arzdaki ani ve büyük çaplı artıştan kaynaklanması halinde sorun fazla büyük olmuyor çünkü bir yandan üretim de arttıgı için ekonomi büyümeye devam ediyor.

Talepten kaynaklanan deflasyonda ise durum biraz daha degişik oluyor. Şöyleki zaten borcunuz yüzünden sıkıntıdasınız, fiyatlar nasıl olsa düşecek beklentisiyle alışveriş yapmıor ve bekliyorsunuz. Herkes sizin gibi yapınca, talep aniden daralıyor ve piyasa fiyatları iyice düşüyor.Bu durumda zaten düşük karlarla çalışan üreticiler artan stok maliyetleri ve işçilik maliyetleri yüzünden zararına satışlara başlıyorlar. Alışık omadığımız bir durum. Ben bir türlü bu durumu kimselere anlatamadım yada anlamak istemiyorlar veyhut yaşamadıkları için bilmiyorlar.Ama açık bir gerçekkki içinden belki çıkamayacağımız bir girdap bizi bekliyor.

Konu “alperen” isimli kullanıcımız tarafından gönderilmiştir. Kaynak sahibinin siz olduğunu düşünüyorsanız lütfen “iletişim“den irtibata geçiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: