Yağmur Niçin Yağar

yağmur, niçin yağmur yağar, yağmur yağması, yağmur bombası, israilBu makalede yağmurun oluşum safhaları, yağmur bombasınız ne demek olduğu gibi konulara ulaşacaksınız. Herhalde siz de haberlerin sonunda hava durumunu merakla izleyenler grubundasınız. Acaba yarın yağmur yağacak mı? Şemsiyemi yanıma almalı mıyım? Gibi soruları sürekli aklımıza getiririz. Yağmur günlük yaşantımızın çok önemli bir parçasıdır.
 

 

Bazı yerlerde kuraklıktan yağmur duasına çıkılırken, bazı yerlerde de caddelerde sandallarla dolaşılıp, sel basan evlerden,

Aslında mekanizma basit bir durum. Güneş ışığının etkisi ile yeryüzünden su buharlaşıyor; yani gaz haline geçiyor. Bu durumda buhar, havadan hafif olduğundan dolayı atmosferde yükseliyor. Buhar yükseldikçe hava soğuyor ve hava basıncı azalıyor. Su buharı soğudukça havadaki toz parçacıklarına tutunarak su damlası haline dönüşüyor ve bunların milyonlarcası havada birleşerek gözümüze bulut olarak görülüyorlar.

Bulutları oluşturan bu su damlacıkları hemen yakınlarındakilerle sürekli birleşiyorlar, büyüdükçe büyüyorlar, ağırlıkları artıyor, yeterli ağırlığa ulaşınca yer çekiminin etkisi ile yere düşmeye başlıyorlar. Yeryüzünden buharlaşıp, bulut oluşturup sonra yağmur olarak yeryüzüne dönen su buharının havada geçen bu macerası ortalama 8 gün sürmektedir.

 

Ancak bulutun içindeki su damlacıklarının tümü yağmur olarak yeryüzüne inmemektedir. Bir bulutun en fazla yarısı yağmur olarak yağabilir. Ve bu da normalde 30 dakika kadar sürer; ama bulut devamlı olarak yeniden oluştuğundan dolayı yağmur saatlerce, hatta günlerce sürebilir. Bu arada rüzgâra bağlı olarak bulutlar devamlı hareket ettiklerinden yağmur çok geniş bir alana yağabilmektedir. Bugüne kadar dünyamızda tespit edilebilmiş en yoğun yağış 26 Kasım 1970 tarihinde Guadaloupe’de olmuş, sadece bir dakikada 3.81 santimetre yağmur yağmıştır.

 

Atmosferde, yani başımızın üzerindeki havada 13 milyar ton su buharı bulunmaktadır. Bunun hepsinin bir anda yeryüzüne indiğini düşünebiliyor musunuz? Dünyamızda yağmurun çoğu, yani yüzde 78′i okyanusların üzerine yağmaktadır. Bu da çok normal; çünkü havanın içindeki su miktarının kaynağı hemen hemen aynı oranda okyanus sularından geliyor.

 

eşyaları kurtarmaya uğraşırlar. Peki, nasıl oluyor da başımıza böyle gökten sular şırıl şırıl geliyor?

Yağmur damlalarının yarı-çapları 0.5 milimetreden 6.35 milimetreye kadar değişebilmektedir. 5.0 milimetre yarı-çapındaki bir yağmur damlasının 1800 metre yükseklikteki bir buluttan çıkıp başınızın üstüne düşmesi için geçen zaman yaklaşık 3 dakika kadarıdır. Yani aslında şemsiyenizi açabilmeniz için yeterli süre mevcuttur.

 

Suni yağmur yağdırabilmek için günümüzde bazı teknolojiler geliştirildi ki, temeli su damlacıklarının yapışabilmesi için çekirdek görevi yapabilecek tozları bulutun içine gönderebilmektir. Bunun için bulut uçak veya helikopterden gümüş iyodür ile bombalanıyor. Bu işte de en usta olan İsrail milletidir. Onlar bu yöntemle yağmur miktarını yüzde 13 oranında arttırabilmişler. Yağmurun oluşabilmesi için ana etkenlerden biri olan toz parçacıklarının, yani hava kirliliğinin artması ise tam ters etki yapıyor, bu durumda damlacıklar küçülüyor ve yağmur olarak yere düşmeyi başaramıyorlar. Yani burada başka bir sonuç daha önümüze çıkıyor; çevreyi temiz tutmak hepimizin görevi, bilmeden kirliliğe vesile olduğumuzu düşünerek hareketlerimize biraz daha dikkat edelim.

yağmur, niçin yağmur yağar, yağmur yağması, yağmur bombası, israil

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: