Ömür Boyu Bedava Elektrik

Yenilenebilir Enerji Yasası, güneş haritası, bedava elektrik üretimi, bedava elektrikÖmür Boyu Bedava Elektrik: Yeni yasayla birlikte artık herkes kendi elektriğini kendisi üretebilecek. Peki bu nasıl olacak? Yenilenebilir Enerji Yasası ile evlerde de elektrik üretmek artık mümkün olacak. İstanbul’da 15, Antalya’da 10 bin Euro’ya evinizin elektriğini kendiniz üretebileceksiniz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir süre önce çıkartılan Yenilenebilir Enerji Yasası ile güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini açıkladı.
Konya’da konuşan Bakan Güler, güneş enerjisini kullanmak için Türkiye’nin güneş haritasını çıkardıklarını, Türkiye’de güneş tarlaları oluşacağını anlattı. Vatandaşın evinde kendi elektriğini üreteceğini söyleyen Güler, 500 kilovata kadar izin alınmadan elektrik üretimi yapılabileceğini de belirtti. Vatandaş güneş enerjisini elektriğe nasıl çevirecek, maliyeti ne olacak? Enerji Bakanlığı’ndaki çalışmalarda danışmanlık yapan Fore Enerji Şirketi Yetkilisi Elektrik Mühendisi Ufuk Keser konuyla ilgili soruları cevapladı. Güneş enerjisinden elektrik üretmenin maliyetini kilovat başına 6-7 bin Euro olarak açıklayan Keser “Bir evin elektrik tüketimini 7-10 kilovat olarak kabul edersek, 15-20 bin Euro’luk maliyeti var. Elbette yaşadığınız yere göre bu maliyet değişebilir. Örneğin Antalya’da yaşıyorsanız bunun maliyeti 10 bin Euro’ya da düşebilir” dedi.

Devlet Teşviği De Olacak

Keser hazırlanan yasada devletin elektrik santralleri ve vatandaşlar için farklı teşvikler planlandığını söyleyerek, 10 kilovat, 10 ila 500 kilovat arası ve 500 kilovat üzeri şeklinde değerler belirleneceğini belirtti. Devletin üretilecek elektriğe göre teşvik vereceğini söyleyen Keser “500 kilovata kadar herhangi bir lisans almanıza gerek yok. Ancak 500 kilovattan sonra santral olarak kabul ediliyorsunuz” dedi.

En sağlıklı üretim yöntemi

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, güneş enerjisinden elektrik üretimine geçilmesinin önemine vurgu yaparak, soruları şöyle yanıtladı:

Güneş enerjisinden elektrik üretimi nasıl yapılır?

Günes pilleri ile yapılır. Binaların çatıları ve yüzeyleri yarı iletken tabakalarla kaplanır. Güneşten gelen enerji elektronlara enerji verir hareketlenen elektronllar başka bir yarı iletken malzemeye aktarıldığında elektrik elde edilir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi dünyada yapılıyor mu?

Başta ABD, Almanya, Japonya olmak üzere endüstrileşmiş ülkeler süratle güneş pilleri kullanımına geçiyor.

Türkiye’de bunun uygulandığı yerler var mı?

Türkiye’de şebekeden uzak bolgelerde kullanılıyor. Henüz hükümet yeterli desteği vermediği için şebekeye bağlı yerlerde kullanılamıyor.

Gereken teknolojiyi üreten yerli ya da yabancı şirketler var mı?

Yerli şirketler henüz yok ama, kamu kuruluşlarının destekledigi ulkelerde uretim tesisleri süratle kuruluyor.

Türkiye güneş enerjisinden elektrik üretimi yapmak isterse bu karlı bir yatırım olur mu?

Türkiye için en güvenli ve toplumsal maliyetler (kanser ve savaşlar vd.) dikkate alındığında en ucuza malolan bir enerji arz sistemi saglayabilir.

Fazla enerji satılabiliyor

Güneş enerjisi veya rüzgar enerjileriyle üretilen elektrik kullanımı ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde yeni enerji trendi oldu. İngiltere’de 80 bin evi kend enerjisini üretiyor. Bu ülkedeki başka ilginç uygulama ise, ürettilen fazla enerjiyi elektrik şirketlerine satabilmeleri. kaynak: Vatan
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: