Ayvalık Gezilecek Yerler

ayvalık gezilecek yerler, şeytan sofrası, güvercin adası, sarımsaklı plajları, altınova, taksiyarhis kilisesi, ayışığı manastırı, alibey, cunda, alibey adası, cunda adası, alibey cundaAyvalık Gezilecek Yerler: Ayvalık gibi, dünyada eşsiz bir yerde gezilecek daha başka nereler vardır? Daha başka nereler görülebilir, gezilebilir…
Alibey (Cunda) Adası:
Ayvalık’ı açık denize karşı kapatan bu adaya bir köprü ile karayolundan geçilebilmektedir. Yaz aylarında Ayvalık ilçesinden Alibey Adası’na her saat motor seferleri de düzenlenmektedir. Adada çok sayıda kilise ve manastır mevcuttur. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindedir.

Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, içiçe girmiş koyların güzelleri mutlaka seyre değmektedir. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz ürünleri, mezeleri ve zeytinyağlı ot aşları ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuz bir hal almaktadır….


Şeytan Sofrası:
Çamlık Orman Kampının yukarı kısmındadır. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benzemektedir. Demir kafes içerisinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi vardır. Çam ormanlarla kaplı Ayvalık adalarına hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrasından bilhassa güneşin batışı izlenmeye değer bir durumdur.Şeytan tepesinde biir lokanta bulunmaktadır.


Eski Ayvalık Evleri:
Kapıları, alınlıkları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği ile görülmeye değer Ayvalık evleri görenleri geçmişe yolculuğa götürür.

Eski evlerler ilgili resimleri görebilmek için Ayvalık Resimleri gezebilirsiniz


Sarımsaklı Plajları :İlçe merkezine 8 km bkadar uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda 100 m. eninde bir kumsala sahip plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir. Devamındaki Şahinkaya (Badavut) plajı ince ve temiz kuma sahiptir.

Altınova : Ayvalık ilçesinin şirin bir bucağı olan Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak sağlamaktadır.

Ali Çetinkaya(Armutçuk): İlçenin kuzey kıyısında temiz,ince kumu ile halka açık bir plajdır.

Duba Mevkii: (Belediye Plajı)Alibey Adası yolu üzerindedir.

Alibey Adası (Cunda):İlçe merkezine karayolu ile 8 km. kadar uzaklıktadır. Adanın çevresi doğal plajdır.

Cami ve Kiliseler

Saatli Camii : İlçe merkezinde İsmet Paşa Mahallesinde yerli Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928’den sonra camiye dönüştürülmüştür.


Taksiyarhis Kilisesi :
1873 yılında inşa edilen kilise; akmayan, işlemeli sarımsak taşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme sırasındadır. Bulunduğu yer, Hıristiyanlar ile Müslümanların birlikte yaşadığı kentin ilk mahallesidir. Çevresindeki sokak dokusu ve neo-klasik özellik taşıyan sivil mimari dokusu tipik evleriyle bir bütünlük içersindedir.

Kilise, mimari özellikleri, içteki mermer işçiliği dini konuları içeren tavan süslemeleri, İsa’nın doğumundan ölümüne kadar anlatan resimleri , balık derisi üzerine yapılmış azize portreleri ile kentin halen bozulmamış en dikkate değer eseri niteliğindedir.

Aya Nikola Kilisesi : Alibey Adası’ndadır. Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslenmiştir.


Ayışığı Manastırı : Ayışığı Manastırı diye türkçeleştirilen Patriça’daki (Alibey Adasının kuzeye doğru uzantısı) Manastıra Birinci ve İkinci Köyü geçtikten sonra ulaşılır. Büyük ölçüde kendine özgü yapısı ve özelliklerini koruyabilmiştir.

Leka Manastırı :
Dalyan Boğazının körfeze girerken sol yakadaki zeytin ağaçlarının arasından görünen boğaza hakim manastırdır. Geleneksel manastır yapısının korunmuş olması, yapımında keşişlerin çalışmış olmasındandır.


Sualtı Dalışı

Ayvalık, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanısıra, özellikle adalarının çevresi, deniz dibi zenginlikleri ile dalış tutlkunlarının tercih ettiği önemli merkezlerden birisidir.


Diğer Görülecek Yerler

Güvercin Adası: Tanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezinde bulunan Güvercin adası ve ada içindeki Manastır, ortaçağdan günümüze kadar gelebilen yapı olarak büyük ilgi görmektedir.

Çamlık : Şehrin hemen kenarında şehre hakim bir tepedir. Çamlarla kaplı tepede kır gazinoları mevcuttur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
24 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
supradin
supradin
5 Aralık 2015 12:29

Taş kaldırımlı sokaklar, lezzetli kahve durakları , uzun sapsarı Sarımsaklı plajları, renkli evler… Uzun arkadaş sohbetlerimizin ev sahibi, zeytinin ve zeytinyağının bin bir türü,mezelerin cenneti, muhteşem manzaralar, mavi koylar… Her sene bir köşelere savrulan dostların, kuzenlerin tekrar buluşma noktasıdır. Ayvalık benim için sadece bir tatil beldesi olmaktan öte ikinci evim. Her gidişimde bir önceki seneden neler değişmiş yazarım beynime, sanki Ayvalık’ ın da benimle birlikte büyümesini izlemiş gibiyim. Dolayısıyla Cunda da ki Taksiyarhis kilisesinin yıkık dökük halini her yıl görüp iç geçirdikten sonra Rahmi M.Koç müzecilik ve kültür vakfı bünyesinde restorasyonunun tamamlanmasının sevincini nasıl anlatsam bilemiyorum. çevirdiklerinde yaşadığım üzüntüyü de… Read more »

selin
selin
17 Ocak 2011 14:58

bence harika ben 7 yaşımdan beri gidiyorum ama süper

zekeriya
zekeriya
12 Kasım 2010 20:29

ne gariptirki ayvalıgı bana hisetiren ayvalıgın en güzel ve en asil bayanıdır.o bana ayvalıgı ve aşkı tanıttırdı.ona öle minnet le baglıyımki.onu ve siz ayvalıklıları cok seviyorum.aşkım senide cok seviyorum bebeğimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Anonim
Anonim
28 Ağustos 2009 15:35

ayvalıktan bıktım ama sevgilim ayvalıkta oldugu için cok seviyorum….

Anonim
Anonim
24 Şubat 2009 16:51

ben 4 senedir almanya da yasiyorum yazlari geldigimde mutlaka gidiyorum …. ve orayi cok seviyorum ve coooook özledim size birtek sey söyleyeyim.ayvalikli olmak bir ayricaliktir… eger görmeyen varsa mutlaka ama mutlaka görülmeye yasanmaya cooook fazlasiyla deger

Anonim
Anonim
26 Ocak 2009 09:26

Evt arkadaslar..Bn 8 yıldır devamlı olarak yazın hep ayvalığa gidiorm.. heryerini bilir oldum.. ortamı havası Denizi kumu herşeyi cok güsel..Inanın bana kalsa türkiyenin en güsel yeri..o sarımsaklı plajı yoqmu xD Orda ne kızlar kestim :D..bnden bir tavsiye.. ayvalığa giderseniz tekne turuna kesinlikle cıkın..ve şeytan sofrasına..tostunu yemeği unutmayın..O yönden de bir tavsiye vereyim.. tansaşın yan sokağındaki yerler vede ayvalık gücü 2 çay bahçesinde yemenizi tavsiye ederim..Accaip eğleneceğiniz bi yer.. hele sarımsaklı ayrı bi yer 😀 Kop Kop xD hadi a.e.o 🙂

Anonim
Anonim
9 Aralık 2008 18:17

bende ayvalık hastasıyım.nasıl hasta olmuyayımki,deniz desen,harika,halkı desen medeni,gıda desen ucuz,balık desen en güzeli, evet saymakla bitmez gelin ve görün.sonra aşık olur kalırsınız..

Anonim
Anonim
24 Kasım 2008 16:03

ayvalık çok güzel 4 yıl önce orda bir yıl kalmıştım gezmedik yeri kalmadı ben türkiyenin en güzel ilçerinden biri olduğunu düşünüyorum

Anonim
Anonim
15 Ekim 2008 19:35

ayvalık o kadar güzleki anlatılımaz gelip görmek lazım. engüzel ayları eylül ekim ayları balık’ın bol olduğu denizin çarşaf gibi durduğu aylardır.

Anonim
Anonim
8 Ekim 2008 19:52

furkan siteniz işe yaradı 🙂 ödevi burdan bulduk saoll 🙂

%d blogcu bunu beğendi: