En Faydalı Bitkiler - 4.8 out of 5 based on 8 votes
4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (8 Votes)

bitkilsel çözüm, bitkisel tedavi, şifalı bitkiler, en faydalı bitkiler, faydalı bitkiler, faydalı bitki, aloe vera kızılcık suyu, ekinezya, siyah yılan kökü, günlük, papatya, hayıt ağacı, kahve, çuha çiçeği yağı, gümüş düğme, keten tohumu, sarımsaEn Faydalı Bitkiler: Bu yazıda aloe vera kızılcık suyu, ekinezya, siyah yılan kökü, günlük, papatya, hayıt ağacı, kahve, çuha çiçeği yağı, gümüş düğme, keten tohumu ve sarımsakla ilgili kısa bilgiler verilecektir. Eski zamanlardan bu yana insanlar tedavi amacıyla bitkilere yönelmektedirler. Belki son zamanlarda bitkilerin popülaritelerinin artmasının nedeni ilaç fiyatlarnın yüksek olması; belki de ilaçların bazı hastalıklara çaresiz kalmasıdır. Adı geçen faydalı bitkilere aşağıda maddeler halinde değinilmiştir.


1 - Aloe Vera

Toplum arasında en çok bilinen ve kullanımı yaygın olan bitkidir aloe vera. Bu bitki, güneş veya kazalar sonucu oluşan yanıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Bitkinin asıl faydalı bölümü yaprak kısımlarıdır. Aloe vera yetiştirmek için gerekli olan tek şey ise sudur. Yaprağın içinden çıkan su, yanıkların sebep olduğu acıyı azaltıyor ve iyileşme sürecini hızlandırıyor.

2 - Kızılcık Suyu

Kızılcık suyunun en çok bilinen faydası boşaltım sistemi sorunlarını çözmesidir. Bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sorunların çözülmesini sağlar. Kızılcık suyu, yüksek kolesterol ve kalp yetmezliği gibi sıkıntıları olan hastaların kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. C vitamini yönünden de oldukça zengin olan kızılcık suyu, dişlerin çürümesini ve plak oluşumunu engellemektedir. Kızılcığın içinde bulunan asitler ve bileşikler ise böbrek ve tümör oluşumunu önlemektedir.

3 - Ekinezya

Ekinezya, Amerikan yerlilerinin yaralarını iyileştirmekte kullandıkları ve bilinen hiçbir yan etkisi olmayan bir bitkidir. Ekinezyanın içinde bulunan maddeler grip ve nezle virüslerine karşı etkili olduğundan, bilhassa grip mevsimlerinde tercih edilmektedir. Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek daha hızlı bir iyileşme sağlamaktadır. Boğaz ağrıları, öksürük ve tıkanıklık ekinezya bitkisi sayesinde kolayca atlatılmaktadır.

4 - Siyah Yılan Kökü

Siyah yılan kökü, menopoz için önerilen ve bu yönüyle bilinen bir bitkidir. Siyah yılan kökü sinirlerin gevşemesine ve dolayısıyla menopoz döneminin kolay atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Siyah yılan kökü, menopoz döneminde oldukça sıkıntı veren ateş basması ataklarını önler. Üreme sistemi üzerinde oldukça etkili olan siyah yılan kökü hormonları dengeleyerek menopozun yanı sıra adet öncesi sendromu ve kaslarda oluşan kramplar gibi durumların tedavisinde de kullanılır.

5 - Günlük

Anadolu Sığla ağacı olarak da bilinen günlük ağacının gövdesinden elde edilen sakız, özellikle eklem iltihabı ve bursitin tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda ishal ve solunum yolları şikâyetleri gibi sorunların tedavisinde de oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca yüksek kolesterol, damla hastalığı, bel ağrıları, kas yangısı, fibromiyalji, obezlik, dizanteri ve göğüs hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

6 - Papatya

Genellikle çayı yapılarak içilen papatya, bağırsaklarda oluşan sorunları rahatlatmasıyla bilinmektedir. Ayrıca mide bulantısı ve gastroentirit tedavisinde de kullanılır. Papatyanın rahatlatıcı özelliği hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde etkilidir. Uyumakta zorluk çeken çocuklarda güvenle kullanılabileceği gibi stres altında hissedildiği zamanlarda da yetişkinler tarafından tercih edilebilir.

7 - Hayıt Ağacı

Hayıt ağacı menstural dönemi düzenlemekle birlikte ve kadınlarda progesteron hormonunun salgılanmasını sağlar. Hayıt ağacı meyveleri yavaş etki eden ve ancak uzun süreli kullanımda etkilerini gösteren bir bitkidir. Hamile kalma sorunu yaşayan bayanlarda 1–2 yıl süreli kullanılır ve hamilelik başladığında kullanımına son verilir. Ayrıca adet öncesi dönemle ilişkilendirilen kramplar ve göğüs bölgesinde hassaslığa neden olan prolaktin hormonu üretim seviyesini de düşürür.

8 - Kahve

İçerdiği kafein nedeniyle çoğu beslenme önerisinde yer almayan kahve, bazı durumlarda olumlu etkilere de sahiptir. Acının algılanmasını bloke ederek ağrıların azaltılmasında, bronşları açarak grip, soğuk algınlığı ve astım gibi rahatsızların tedavisinde kullanılabilir. Koreli bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre kahvenin içinde bulunan kafein, fiziksel dayanıklılığı da artırmaktadır.

9 - Çuha Çiçeği Yağı

Çuha çiçeği yağı, genellikle romatoid artiridin etkilerini azaltmada ve kolesterolü düşürmede kullanılmaktadır. Çuha çiçeği obezlik, sindirim sorunları ve solunum yolları şikâyetleri için de tercih edilen bir bitkidir. Ayrıca adet öncesi sendromunu şikâyeti olan bayanlar tarafından da kullanılır. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda kullanılmaması gerekmektedir.

10 - Gümüş Düğme

Dayanılmaz ağrıya neden olan migrenin tam nedeni bilinmemektedir. Bazı uzmanlar bu sorunun nedenini baştaki kan damarlarının genişleyerek sinirlere baskı yapmasından kaynaklandığını savunuyor. İşte Gümüş düğme de, beyinde bulunan kan damarlarını rahatlatarak duyulan acıyı azaltıyor. Gümüş düğme bitkisinin diğer bir yararl ise, doku ve eklemlerde meydana gelen iltihapları azaltmasıdır. Ayrıca yüksek ateşin düşürülmesinde de oldukça etkili olan gümüş düğme, vücutta aspirin gibi işlev görürken yan etkileri olmadığı için daha çok tercih edilebilecek bir bitkidir.

11 - Keten Tohumu

Susam tanelerinden biraz daha büyük olan keten tohumu, Omega–9 ve Omega–3 asitleri, lif, protein, manganez, magnezyum, çinko ve diğer bir dizi mineral açısından oldukça zengindir. Keten tohumu birçok soruna çözüm getirmesi nedeniyle geniş bir kitle tarafından tercih edilir.  

12 - Sarımsak

Sarımsak pek beğenilmeyen bir kokuya sahip olmasına rağmen, sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Mikroplara ve virüslere karşı vücuda direnç kazandırdığı bilinmektedir. Sarımsak, kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde, kan şekerini dengelemede, kanserle mücadelede, bronşitin belirtilerini azaltmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Ayrıca soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.

İlgini Çekebilecek Diğer Başlıklar:

Küreselleşme... Küreselleşme Nedir, Küreselleşmenin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir? Küreselleşme son yılların en popüler kavramlarından ve tartışma konularından biri. Küres...

Voynich Yazması... Bu el yazmasının sırrını hiç kimse çözemedi. Herşey 1912'de Amerikalı sahaf Winfred Voynich'in İtalya'da üzerinde anlamsız sembol ve resimler bulunan 240 say...

Parasal Gevşeme - Quantitative... Parasal Gevşeme - Quantitative Easing Nedir: Ümitsiz hastaların en alışılmadık ve riskli ilaçları kullanmakta tereddüt etmemeleri gibi, büyük merkez bankaları d...

Basın Bülteni Nedir?... Basın bültenleri, belirli bir formatta yazılan, kişiler, kurumlar ve etkinlikler ile ilgili duyuruların metnidirler. Bu duyurular, yazılı ya da sanal gazete ve ...

Enflasyon Nedir... Enflasyon Nedir, Türleri Nedir, Nelerdir, Neden Oluşur: Enflasyon genel itibariyle, fiyatlarda meydana gelen sürekli artışı ifade etmektedir, Şayet bir ülkede s...

Sema ve Mevlevilik... Sema ve Mevlevilik Nedir: Sem'a: Mevlevîlik deyince ilk akla gelen semâ’, lügatte işitmek mânâsındadır. Terim olarak, mûsikî nağmelerin dinlerken vecde gelip ha...


Yorumlar   
-1 #1 Aliii 06-02-2013 17:52
Faydalı bitkilere yönelik hazırlanmış harika bir yazı. Teşekkürler
Alıntı
Yorum ekle
1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır.
2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz. Aksi halde yorumunuz maalesef YAYINLANMAYACAKTIR.