Cevizin Faydaları-Yararları Nelerdir?

cevizin yararları, cevizin faydaları,cevizin faydalari, cevizin faydasıCevizin Faydaları-Cevizin Yararları-Cevizin Faydası? Günde 3-5 tane tüketilmesi önerilen cevizin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor ve de kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri de mevcut.

Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor.

Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.
kaynak

Kimler Neler Demiş?

18 Yorum - "Cevizin Faydaları-Yararları Nelerdir?"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim
Ziyaretçi

ceviz yemek çok faydalıymış!

Anonim
Ziyaretçi

ben gecelerı ders calısamıyorum yanı gunduz daha ıyı algılayabılıyorum okuduklarımı.uzun zamandır calısamıyorum duzensız bır calısma sıstemı ıcerısındeyım cevızın zıhın acıklıgına ıyı gelındıgı söylenıyor ben sabahları calısan bırı olarak gunde ne kdr cevız tuketmelıyım ve bu gercekten herseyı daha ıyı algılamama calısmamda etkılı olmaya yardımcı olabılecekmı yardımcı olursanız cok sevınırım tskler..

Anonim
Ziyaretçi

gerçekten çok faydalı

gül
Ziyaretçi

bebeklere nekadar yedirmeli acaba günde 1 tane veriyorum ben oğluma 15 aylık yeterlimidir acaba…

mehtap
Ziyaretçi

cevızın faydaları oldukça çok….benimde 3yaşında dunyalar tatlısı bır kızım var ve ben ona gunde 4 ıla 5 adet cevız yedırıyorum…………

sevim poyraz
Ziyaretçi

kolestrolü düşürmek için her akşam 3 adet ceviz içini suya bırakıp sabah içiyorum.ne kadar devam edeceğim

temel
Ziyaretçi

gul hanım bence yeterli 1 tane

ziyatretci
Ziyaretçi

her gün 3tane ceviz yemeliyiz

%d blogcu bunu beğendi: