Anasayfa >> Sağlık >> Cevizin Faydaları-Yararları Nelerdir?
Cevizin Faydaları-Yararları Nelerdir?, 3.7 out of 5 based on 124 rating
Cevizin Faydaları-Yararları Nelerdir? Yazdır E-posta
( 124 Votes )

cevizin yararları, cevizin faydaları,cevizin faydalari, cevizin faydasıCevizin Faydaları-Cevizin Yararları-Cevizin Faydası? Günde 3-5 tane tüketilmesi önerilen cevizin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor ve de kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri de mevcut.

Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya'da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor.

Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.
kaynak

Başlıkla İlgili Yazılar:

 

Yorumlar   

 
Şebnem
-1 #17 Şebnem 15-02-2012 21:22
Cevizin gerçekten çok faydası var
Alıntı
 
 
özge
+2 #16 özge 09-10-2011 14:26
Ben 5 ten fazla yiyorum..:) yarım kilo kadar acaba zararlımıdır?
Alıntı
 
 
btl syglnoğlu
-6 #15 btl syglnoğlu 04-10-2011 18:43
sinüzütede ii gelio
Alıntı
 
 
mehmet azim cumurcu
+11 #14 mehmet azim cumurcu 02-08-2011 15:45
parkinson ve alzheimer gibi hastalıklarda iyileşme sağladığı bir gerçek.günde 4 -5 cevizi herkese tavsiye ediyorum.


mehmet azim cumurcu
Alıntı
 
 
SERKAN
+6 #13 SERKAN 30-05-2011 03:15
teşekkürler böyle bir sayfa yaptığınız için
Alıntı
 
 
ziyaretçi
0 #12 ziyaretçi 28-05-2011 11:26
Ceviz;Çok faydalı ama ben günde tam tamına5 tane yenilmeli.
Alıntı
 
 
hasrett
+13 #11 hasrett 21-04-2011 23:16
slm bende tiroid rahatsizligi var ceviz suya islatip suyunu icmek faydali diye duydumm acabaa dogru ola bilir miii...mercii..
Alıntı
 
 
sema poyraz
+1 #10 sema poyraz 06-04-2011 16:19
çok sağolun
Alıntı
 
 
m.s.f.
+5 #9 m.s.f. 02-04-2011 11:16
troid hastaları nekadar ceviz yemeli faydası varmı lütfen cevap yazın
Alıntı
 
 
ziyatretci
+5 #8 ziyatretci 10-03-2011 19:35
her gün 3tane ceviz yemeliyiz
Alıntı
 

Yorum ekle

1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır. 2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz; aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEO powered by JoomSEF
 
Bazı Hakları Saklıdır: İçeriğin Yazarlarımız Tarafından Oluşturulan Kısımlarının Hakları Saklıdır. Kaynak Belirtmek Suretiyle Siteden Alıntılar Yapabilirsiniz. Kaynağının Size Ait Olduğunu Düşündüğünüz Başlıkları Bize İLETİŞİM Yoluyla Bildirebilirsiniz. (ERTAN)
UYARI: Sağlık kategorisinde yer alan bilgiler genel bilgi verme amaçlıdır. Bu bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da muayenesinin yerini alamaz. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez ve katiyen kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.