Anasayfa >> Osmanlı Tarihi >> Şeyh Bedreddin İsyanı
Şeyh Bedreddin İsyanı, 5.0 out of 5 based on 2 rating
Şeyh Bedreddin İsyanı Yazdır E-posta
( 2 Votes )
şeyh bedreddin isyanı, şeyh bedrettin isyanı, şeyh bedreddin, bedreddin, Börklüce Mustafa, Dukas, Şükrullah bin ŞehabettinŞeyh Bedreddin (Bedrettin) İsyanı: Şeyh Bedreddin kazaskerliği sırasında kethüda olarak yanına aldığı Börklüce Mustafa, Bedreddin'in sürgüne gitmesiyle beraber Aydın'a döner. Burada Osmanlı idaresinden memnun olmayan köylüleri ve yoksul dervişleri etrafına toplayarak isyan eder. İsyanın merkezi Karaburun Yarımadasıdır. İsyancıların sayısını Bizanslı tarihçi
Dukas 6.000, Osmanlı tarihçilerinden Şükrullah bin Şehabettin 4.000, İdris-i Bitlisi ise 10.000 olarak verir. İsyanı bastırmak üzere harekete geçen Saruhan Beyinin ordusu bozguna uğrar. Bunun üzerine Sultan Mehmet oğlu Murat ile veziri Beyazıt Paşa'yı bölgeye yollar. İsyan bastırılır isyancılar Börklüce Mustafa'nın gözü önünde kılıçtan geçirilir. Börklüce Mustafa ise bir deve üzerinde çarmıha gerilerek öldürülür ve şehirde gezdirilir.

Börklüce isyanıyla muhtemelen aynı zamanlarda, Manisa civarında Torlak Kemal liderliğinde bir isyan daha patlar. Daha küçük olan bu isyan da şiddetle bastırılır ve isyancılar öldürülür.

Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal isyanlarının Bedreddin'in onayıyla gerçekleşip gerçekleşmediği belirsizdir. Ancak bu kişilerin Bedreddin'in müritleri olduğu konusunda tüm kaynaklar hemfikirdir.

Bu sırada Sinop üzerinden Eflak'a giden Bedreddin'in Edirne'ye dönüş yolculuğunda, Osmanlı otoritesinin çok güçlü olmadığı Balkan topraklarında kaynaşmalar başlar. Osmanlı tarihçileri Bedreddin'in düzenli bir isyan örgütlediğini yazarlar. Menakıbname ise Bedreddin'in tek amacının yeni yazmış olduğu Nurü'l-kulub adlı eserini sultana sunmak olduğunu yazar (Menakıbname'nin yazılış amaçlarından birinin de Bedreddin'i Osmanlı yöneticilerinin gözünde aklamak olduğu hatırda tutulmalıdır). Osmanlı ordusu bu isyanı da şiddetle bastırır ve Bedreddin ölüme mahkum olur.

 

Yorumlar   

 
Guest
+4 #5 Guest 14-01-2009 01:07
şeyh bedrettin dinler arası eşitliği savunup , dini farklılıktan dolayı ayrım yapmamayı öngörüyor. bu düşüncesiini de insanlar içinde yayarak örgütlüyor. komunist düşünceleri ile insanları etkilemiştir.ha tta kadın ve erkeğin eşit olduğunu bile söylemiştir.o dönemde yaşamış bir insan ve özellikle bir şeyh için ne garip bi düşünüş biçimi deil mi??????
Alıntı
 
 
Guest
+1 #4 Guest 23-10-2008 22:32
Bilgi için Teşekkürler =)
Alıntı
 
 
Guest
+1 #3 Guest 03-11-2007 17:52
:-) çok güzel açıklamışınız tşk ellerinize sağlık :D
Alıntı
 
 
Guest
+2 #2 Guest 01-11-2007 17:42
şeyh bedrettin sadece bu yüzden mi isyan etmiş :-?
Alıntı
 
 
Guest
+1 #1 Guest 07-10-2007 21:41
:-? ACABA DOŞRU OLAN HANGISIĞEYH BEDRETTIN GIZLIBIR TARIKAT KURDU MU YOKSA SADECE DINLER ARASINDA EĞITLIŞISAVUNDU ŞU IÇIN MIYARGILANDI
Alıntı
 

Yorum ekle

1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır. 2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz; aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEO powered by JoomSEF
 
Bazı Hakları Saklıdır: İçeriğin Yazarlarımız Tarafından Oluşturulan Kısımlarının Hakları Saklıdır. Kaynak Belirtmek Suretiyle Siteden Alıntılar Yapabilirsiniz. Kaynağının Size Ait Olduğunu Düşündüğünüz Başlıkları Bize İLETİŞİM Yoluyla Bildirebilirsiniz. (ERTAN)
UYARI: Sağlık kategorisinde yer alan bilgiler genel bilgi verme amaçlıdır. Bu bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da muayenesinin yerini alamaz. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez ve katiyen kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.