Anasayfa >> Ekonomi >> İktisat Bölümü
İktisat Bölümü, 4.0 out of 5 based on 3 rating
İktisat Bölümü Yazdır E-posta
( 3 Votes )
iktisat bölümü hakkında bilgi, iktisat bölümü iş olanakları, iktisat bölümü çalışma alanları, iktisat bölümü iş olanakları:İktisat Bölümü hakkında bilgi, iktisat bölümü iş olanakları, iktisat bölümü çalışma alanları, iktisat bölümü iş alanları: Bu makalede iktisat bölümü ile ilgili cevabını merak ettiğiniz birçok soruya yanıt bulacaksınız.

İktisat Bölümü'nün amacı nedir?
Lisans düzeyinde iktisat öğreniminin temel amacı öğrencilere sağlam bir teorik altyapı kazandırmak ve bunu uygulamalı alanlarda ekonometrik ve istatistiki
yöntem ve analizlerle destekleyerek öğrencilere ekonomik sorunları kavrama ve çözümleme yeteneğini kazandırmaktır.
Öğrencilere gerçek hayattaki ekonomik olaylara ve sorunlara
yaklaşımlarında geniş bir perspektif verebilmek ve bu sorunların çözümünde güncel analitik araçları uygulayabilme yetisini kazandırmak hedeflenir.

İktisat Bölümü'nde hangi dallarda eğitim verilir?

Üniversitelerin İktisat bölümlerinde İktisat Teorisi, İktisat Tarihi, İktisat Politikası, İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat gibi anadalar bulunur.

İktisat Bölümü'nde hangi dersler görülür?

Öğrenciler, ekonomi biliminin esasını oluşturan mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, banka ve finans, para teorisi, büyüme ve kalkınma gibi temel derslerin yanı sıra, bu alanlarda bilimsel çözümlemelerin gerektirdiği analiz araçlarını kullanma yeteneğini edinmeleri amacıyla, matematik, istatistik ve ekonometri gibi destek dersleri alırlar. Ekonomi eğitimini tamamlayıcı nitelikteki işletme, muhasebe, hukuk dersleri de bölüm eğitiminin temel unsurlarındandır.

Öğrenciler temel iktisat eğitimine ek olarak ileri sınıflarda üretim, yönetim, pazarlama, finans piyasaları, vergi sistemleri, kamu maliyesi, Türkiye ekonomisi, dünya ekonomisi, AB ekonomisi, sanayi ekonomisi, kurumsal ekonomi, çalışma ekonomisi, çevre ekonomisi, psikolojik ekonomi gibi çok çeşitli alanlarda seçmeli dersler alarak eğitimlerini tercih ettikleri alanda devam ettirirler.

İktisat Bölümü'nde okumak için hangi nitelikler gereklidir?

Bu bölümü tercih edecek olan adayların ortalama bir sayısal düşünme yeteneğine sahip olmaları ve teorik açıklamaları anlayabilecek düzeyde bulunmaları gerekmektedir. Bunun yanında genel olarak sosyal bilimler formasyonunun gerektirdiği sözel yetenekler gibi bazı özelliklere de sahip olmaları beklenir.

İktisat bölümü mezunları hangi niteliklere sahip olur?

İktisat alanında uzmanlaşmak, öğrencilere iktisadi teorileri derinlemesine anlama becerisi kazandırırken; onlara ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde ekonomilerin işleyiş biçimini kavrama yeteneği sağlayacak gerekli bilgi donanımını da sağlar.

Türkiye ekonomisinin hızla gelişen dünya ekonomisi ile entegrasyonunda, ihtiyacı olan kısa ve uzun vadeli gelişmeler ile ilgili öngörülerde bulunabilecek, ekonominin çeşitli sektörlerindeki olası aktiviteleri uluslararası platformda takip edip bunların yine kısa ve uzun vadeli stratejilerini saptayabilecek, Türkiye'nin başta kamu kesimi olmak üzere tüm ekonomik birimlerinin karar alma mercilerinde görev alabilecek düzeyde elemanlar yetiştirmek amaçlanır.

İktisat bölümü mezunları hangi alanlarda görev yapar?

İktisat mezunlarının gerek kamu gerekse özel sektörde iş imkanları oldukça fazladır. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı sınavlarına girebilir, iktisat uzmanı, araştırıcı olarak çalışabilirler. Devlet ve özel sektöre ait bankalar, araştırma kuruluşları, yerli veya uluslararası şirketler de bölüm mezunlarının istihdam edildiği kurumlardır.

Bölüm mezunları, uluslararası piyasalar ve kurumlarda etkin görevler alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilirler.

İktisat eğitimi, genel olarak, sınırlı kaynaklarla insan ihtiyaçlarının karşılanmasında bireylerin ve toplumların kararlarını ve bu kararların, nedenlerini, etkilerini ve etkinliğini incelemeye yöneliktir. Dolayısıyla iktisatçılar insanların ne kadar çalışacakları, hangi ürünü satın alacakları, ne kadar tasarrufta bulunacakları, tasarruflarının ne kadarını yatırıma dönüştürecekleri gibi kararlarını inceler.

Diğer taraftan iktisat ortalama gelirdeki artış ve fiyatların yükselme düzeyi gibi ekonominin bir bütün olarak tamamını etkileyen güçleri ve eğilimleri de analiz eder.

Günümüz toplumlarındaki sorunları anlamamızı sağlayan iktisat biliminin incelediği konular arasında işsizlik ve enflasyon, iktisadi büyüme, uluslararası ekonomik ilişkiler ve iktisat politikaları önem taşımaktadır.İktisatçılar uygulamada karşılaşılacak sorunlara çözüm getirebilecek ve hatta yönetimi elinde bulunduranların kararlarında etkin olacak bilgi birikimine sahip olmalı; analitik düşünce ve sentez yapma kabiliyetlerini geliştirerek çağın ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir.

Mezunların Ünvanı ve Çalışma Alanları

Mezunlarına Lisans Diploması ve "İktisatçı" ünvanı verilir. İktisatçıların ekonomi tarihini iyi bilmeleri, teorilerin arka planına hakim olmaları, olaylar arasında bağlantı kurabilmeleri, mevcut ve ihtimal sorunlara çözüm üretebilecek formasyona sahip olmaları beklenmektedir.

Programı tamamlayan öğrenciler, iktisat, işletme ve siyaset bilimi gibi alanlarda yüksek lisans öğrenimi görebilir veya değişik araştırma kurumlarında, işletmelerde ya da yükseköğretim kurumlarında görev alabilirler. Çeşitli bakanlıklarda, kamu ve özel bankalarda müfettiş, denetçi ve uzman olarak görev alabilir, uluslararası piyasalar ve kurumlarda, araştırma şirketlerinde çalışabilirler. Bölümü bitiren öğrencilerin iyi düzeyde İngilizce bilmeleri ve bilgisayar teknolojilerine hakim olmaları diğer iktisatçılar arasında avantajlı bir konuma sahip olmalarını sağlar

iktisat, iktisat bölümü, iktisat mezunları, iş imkanları, meslek, iş imkanları, iktisat mezunları, çalışma alanları


Kaynak


 

Yorumlar   

 
şeymaa
0 #116 şeymaa 09-06-2011 09:59
bende iktısat okuyorum ıdarı hakım olabılır mıyım bırde kaymakamlıgı soracaktım kamu yonetımden mı sadece sımdıden tesekkurler...
Alıntı
 
 
otto
-1 #115 otto 08-03-2011 21:39
idari hakim olabiliniyo ama zor iktisattan yuzde 10 kadar kontenjan açılıyo onu da geçtk hadi mülakat war yani kpss a dan enaz 80 we üstü almak gerekio bazen 87 bile almanız yetmio ayrıca marmara iktsattym bahçeliewlerde çok kötü bi kampüs arkadaşa katılıorm gitmden önce araştrn
Alıntı
 
 
Kübra aldırış
+2 #114 Kübra aldırış 21-02-2011 22:43
Herkese slm...ben bu yıl sınava gircem.İktisat yazmayı düşünüyorum ama hem matematik olduğu için hemde iş olanaklarını bilmediğim için korkuyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz???
Alıntı
 
 
K üccÜk CAdI
-1 #113 K üccÜk CAdI 09-02-2011 23:48
Herkese slmlar...Ben aranıza yeni katıldım.Son sınıf lise öğrencisiyim.Hu kuk okumak istiyorum ama mes.lisesi olduğum için zor görünüyo..Bana iktisatın hukukla bağlantılı olduğunu söylediler.Ama ben boşuna umutlanmak istemiyorum.Lüt fen bana yardımcı olur musunuz??İktisa t bitince ne olunuyoo?Şimdid en TEŞ.EDERİM...
Alıntı
 
 
erdem
-1 #112 erdem 11-10-2010 01:49
#111e
Zonguldak ıktısat 2010 mezunuyum.dersl erle pek ılgılenmeme ragmen ıktısatn temel kavramlarını ve ekonomıyle olan ılıskısının hangı parametrelerle nasıl ve ne zaman degısebılecegın ı bu degısımlerın ulkelerın gelısmıslıgınde kı ya da azgelismisliğin deki nedenlerini ve bunun gibi iktisatın sadece xten yden dövizden veya kurdan ibaret olmadıgını ogrendıgım ıcın sana zonguldak ıktısatı tavsıye edebılırdım ama bıraz gec kalmısım galıba.
Sonuc olarak blogu begendıgımı soyleyebılırım.
Alıntı
 
 
Guest
-3 #111 Guest 24-07-2010 12:39
ya bende zonguldağı istiyordum ve tutuyor iktisat..matema tiği sevmiyorum ama bölümü çok merak ediyorum ve severek okuyacağıma eminim..yazmalı yım dimi bu bölümü
Alıntı
 
 
Guest
-5 #110 Guest 17-07-2010 15:41
arkadaslar isletme iktisat kamudan bunlardan birinbden mezunolduktan sonra kaymakam olunabiliyo mu kaymakam olmak icin illa kamu mu okumak gerekiyo??????? ??????????????? ??????? kararsiz kaldim
Alıntı
 
 
Guest
-2 #109 Guest 12-03-2010 15:11
arkadaşlar,ikti sat mezunları idari yargı hakimi olabiliyo mu? ve iktisatçıların aldığı maaş ne kadar? bilgisi olan varsa paylaşsın
Alıntı
 
 
Guest
-5 #108 Guest 16-02-2010 19:05
ben iktsat birinci sınıftayım iktisat hakkında tam olarak bir bilgim yok ne yapmam gerektiğini yardımcı olursanız sevinirim
Alıntı
 
 
Guest
0 #107 Guest 31-01-2010 06:58
bn marmara ikt. 3. sınıf öğrencisiyim ikt. işlt. arası çelişki yaşayan arkadaşlar bnce işletme yazsınlar çünkü daha kolay bi ders.bi de üni. seçerken kesinlikle tercih yapacağınız bölümün okulun hangi blmünde olduğuna çok dikkat edin bn marmara die geldim,lisem üni den daha ii ve büyüktü hiç bir olanak yok bişey yok blümü seviyordum ondanda soğuttular bn yandıma aman arkadaşlar siz yanmayın....blk i yeni bşlakn kzanalımda kampüs fln önemli değil die düşünebilirsini z ama emin olun çok önemli
Alıntı
 

Yorum ekle

1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır. 2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz; aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEO powered by JoomSEF
 
Bazı Hakları Saklıdır: İçeriğin Yazarlarımız Tarafından Oluşturulan Kısımlarının Hakları Saklıdır. Kaynak Belirtmek Suretiyle Siteden Alıntılar Yapabilirsiniz. Kaynağının Size Ait Olduğunu Düşündüğünüz Başlıkları Bize İLETİŞİM Yoluyla Bildirebilirsiniz. (ERTAN)
UYARI: Sağlık kategorisinde yer alan bilgiler genel bilgi verme amaçlıdır. Bu bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da muayenesinin yerini alamaz. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez ve katiyen kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.