Anasayfa >> Bilim Ve Teknoloji >> Görünmez Işınlar Nelerdir, Nerelerde Kullanılır
Görünmez Işınlar Nelerdir, Nerelerde Kullanılır, 4.1 out of 5 based on 75 rating
Görünmez Işınlar Nelerdir, Nerelerde Kullanılır Yazdır E-posta
( 75 Votes )

kızılötesi, kızılötesi ışın, görünmez ışın, görünmez ışınlar, kullanım alanları, nerede kullanılırBu araştırmada Görünmez (Kızılötesi) Işınlar Nedir? Görünmez Işınların Kullanım Alanları Nerelerdir? Nerede Kullanılır? gibi sorulara yanıtlar bulacaksınız. Infrared Data Association (ing.) kısa adıyla IrDA, bir çeşit kızılötesi iletişim teknolojisidir. IrDA teknolojisiyle çalışan en tanınmış elektronik ürün uzaktan kumandadır. Kızılötesi ışınların önemli kullanış yerleri son yıllarda yaygınlaşmıştır. Pek çok maddenin kimyasal analizi bu tür ışınların yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle İkinci Dünya Savaşında yansıyıp gelen kızılötesi ışınların görünür hale getirilmesiyle, karanlıktaki cisimler fark

edilmiştir. Bu tür ışınların ısı etkisini kullanan fırınlar ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan lambalar yapılmıştır. Geliştirilen yeni hassas filmlerle, ışık vermeyen fakat sıcak cisimlerin fotoğrafını çekmek mümkün olmaktadır. Bu tür fotoğraflar gün ışığında olabildiği gibi, karanlıkta da çekilebilir. Özellikle askeri sahada kullanılması, gün geçtikçe artmaktadır.

Ayrıca vücudun sıcaklık durumunun araştırılmasında, sanayide ve gözle görülemeyen yıldızların tespitinde, astronomide kullanılır. Bunun yanında polisiye olaylarda görülmeyen yazıların, parmak izlerinin ve lekelerinin tespitinde de istifade edilir.

Kızılötesi, görülebilen kırmızı ışıktan daha uzun dalga boyuna sahip, gözle görülmeyen ışınlardır. Kızılötesi ışınlar olarak da anılırlar. Isı detektörleri ile tespit edilenler en uzun dalga boyu olanlarıdır. Yaklaşık olarak, dalga boyları 0,8 mikron ile 1000 mikron arasındadır. Normal fotoğraf filmlerine tesir etmezler ve normal optik aletlerle fark edilmezler. Bunun sebebi, enerjilerinin görülen ışığın enerjisinden oldukça düşük olmasıdır. Fark edilmeleri ancak ortaya çıkardıkları ısı sonucu olur.IrDA kısa menzillidir (birkaç metre), ve cihazların iletişim kurabilmesi için birbirlerini doğrudan görüyor olmaları gerekir. IrDA kullanan cihazlar arasında dizüstü bilgisayarlar, PDA'lar ve cep telefonları da bulunmaktadır.

Kızılötesi iletişimin doğru çalışması için, kızılötesi alıcı-vericileri bakış hizası temelinde çalışmalıdır (30 derece açıyla ve 1 metreden (yaklaşık 40 inç) az arayla yerleştirilmelidir). IrDA teknik özellikleri arasında IrPHY, IrLAP, IrLMP, IrCOMM, Tiny TP, IrOBEX, ve IrLAN bulunmaktadır.

IrDA çeşitli hızlarda veri alışverişine izin verebilir. SIR (Serial Infrared) 9600 bit/s, 19.2 kbit/s, 38.4 kbit/s, 57.6 kbit/s ve 115.2 kbit/s; MIR (Medium Infrared) 0.576 Mbit/s ve 1.152 Mbit/s; FIR (Fast Infrared) ise 4 Mbit/s hızlarında çalışabilir. 16 Mbit/s hızına çıkabilen VFIR (Very Fast Infrared) ve 100 Mbit/s hızına çıkabilen UFIR (Ultra Fast Infrared) üzerinde çalışılmaktadır.
kaynak


 

Yorumlar   

 
ezgi aydemir
+1 #12 ezgi aydemir 07-05-2012 20:24
Ben kullanım alanlarnı arıyorum ama bir türlü bulamadım. :(
Alıntı
 
 
ahmet66
0 #11 ahmet66 24-04-2012 12:05
bilgi süper moderatöre saygılar...
Alıntı
 
 
funda nur elif
-6 #10 funda nur elif 21-04-2011 18:53
yaa güzel yazmışsınız ama ben bunun sonunu anlamadım o yüzden yazmadım hoca bana yazdıgını oku derse nasıl okuyucam o yüzden yazmadım ayrıca neden sırf kızıl ötesinden bahsttiginizi anlamadım keşke başka şeylerde koysaydınız daha iyi olurdu ama neyse inede sagolun bende başka sitelere bakarımda inşallah bulurum yoksa ödevden eksi alıcam yaa :)
Alıntı
 
 
mısra
-3 #9 mısra 14-04-2011 12:52
sadece kızılötesi ışınları yazmışsınız digerlerini de lütfen yayınlayın
Alıntı
 
 
Guest
-6 #8 Guest 07-05-2010 18:59
dalga boyu çok yüksek ve çok düşük dalga boyuna sahip olan ışınları nasıl görünebilen dalga boyuna çevirebiliriz?
Alıntı
 
 
Guest
-6 #7 Guest 03-05-2009 16:42
TEĞEKKÜRLER GERÇEKTEN IĞIME YARADI KENDIM IÇIN ARAMIYORDUM BIR ARKADAĞIM IÇIN BAKIYORDUM AMA ÇOK IĞIME YARADI IKISAATEN BERIONA BAKIYORUM BU SITE ÜZERINDE DURANLARA TEĞEKKÜR EDIYORUM... :)
Alıntı
 
 
Guest
+10 #6 Guest 16-04-2009 17:15
peki bşks ışın türleride varmı mesala gama ı. radyo dalga mor ötesii...
bana lazımda lütfen bir cvp yazın
Alıntı
 
 
Guest
-3 #5 Guest 13-04-2009 17:59
evet güzel,harika,mu hteşem,güzel, iyi hoş bunun için bir söz bulamıyorum.
Alıntı
 
 
Guest
-4 #4 Guest 09-04-2009 22:36
iyi güsel hoş ama ndn sadece kızılötesi ışınlar...bana diğerleride lazım ltfn acil yardm xC
Alıntı
 
 
Guest
-3 #3 Guest 28-12-2008 15:12
sevdim bi daha derslerimi burdan araştıracam sağolun:-))))
Alıntı
 

Yorum ekle

1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır. 2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz; aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEO powered by JoomSEF
 
Bazı Hakları Saklıdır: İçeriğin Yazarlarımız Tarafından Oluşturulan Kısımlarının Hakları Saklıdır. Kaynak Belirtmek Suretiyle Siteden Alıntılar Yapabilirsiniz. Kaynağının Size Ait Olduğunu Düşündüğünüz Başlıkları Bize İLETİŞİM Yoluyla Bildirebilirsiniz. (ERTAN)
UYARI: Sağlık kategorisinde yer alan bilgiler genel bilgi verme amaçlıdır. Bu bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da muayenesinin yerini alamaz. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez ve katiyen kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.